021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Ovidiu.
Multumesc mult pentru ceea ce ai scris. Ai mare dreptate, e uriasa vinovatia pe care o simte mama, atunci cand se uita in ochii copilului, a doua zi.
Iti multumesc pentru implicarea ta aici.
😘
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Cu mare drag, Maria. :)
O zi frumoasa sa ai!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Multumesc.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de dani »

Servus Ovidiu & Co.
No numa o tzara,ca mai avem si ardeleni pe aici si pana sa ma misc eu...tusti melcul,deja la Ilie ii trebuie alt subiect.Prima data sa mituiesc matza lui Ovidiu ca poate capat un cinci:
Imagine
Deci:
1) Care sunt factorii ce au contribuit la luarea deciziei, de a intra in abstinenta?
FRICA de moarte!Ce aiurea!Frica, un factor printre altii care m-a facut sa beau,sa duca la abstinenta.Eram ferm convins ca daca mai beau un an sau doi mor!Atat de intens era sevrajul,calvarul,starile de rau.Culmea ii,ca stiu cativa boschetari alcoolici despre care si acum douazeci de ani ziceam ''ba,asta nu trece iarna asta''...si care traiesc si acum...nu prea bine,dar traiesc.
Ii o chestie si cu ''luarea deciziei de a intra in abstinenta'',una ii sa vrei si alta ii sa poti...sau macar sa faci ce trebuie in directia asta.Decizia de a intra in abstinenta cred ca am luat-o acum vreo 15-20 de ani...vreo cinci-zece mi-am tot luat avant sa nu mai beau...apoi n-am baut trei...iar am baut cinci ani...iar acum nu beau de cinci ani jumate.Cam asta-i.
2- Care sunt factorii de menținere a deciziei inițiale? Au apărut factori noi, fata de primii?
Tot frica.Factori in plus...imi place viata in abstinenta.
3) Alcoolicul in recuperare are datorii morale fata de partenerul sau? Daca da, de unde provin ele?
Ma ficiori,io va spun pe aia dreapta...ii buna nevasta la casa omului.Daca nu era ea,eram de mult oale si ulcele.Cateodata ii bun si tzaca tzaca asta al lor plus ca ea a mers prima la Alcoolicii Anonimi,ea mi-a adus Big Book,iar cand ma simteam prea rau cu ea m-am dus pe la doctori sa ma caut oriunde numa la cap nu.Sarumana nevasta!

Ma Ovidiu,stiu ca ai scris sau ai vrut sa scrii o carte...n-am vazut-o,sau poate n-am cautat-o destul,ai putea rogu-te sa copy-pastezi o pagina-doua din ea pe aici,as citi cu bucurie.
O zi minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Iliuta
Eram sigur ca, mai ai ceva de spus la tema :) Deocamdata doar o tema pe saptamana, ca sa apuce si Dani sa raspunda.😀

@ Dani
Am aratat hamsteru' la matza...a pus botu' , daca pot sa ma exprim asa.
Am notat raspunsul lu' matale :1.frica, 2.frica, 3. frica de gura nevestii. :) Cateodata ii bun si tzaca tzaca asta al lor
Vorbind serios o secunda, asta-i un factor important, presiunea pe care o pun cei dragi asupra dependentului. O sa detaliez in raspunsul la intrebarea 3.
Multumesc Dani pentru cele scrise. Ai umor.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

P.S. @ Dani. Cand apare cartea, ai un exemplar gratuit cu dedicatie. Fiindca imi esti simpatic. :)
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de dani »

Ovidiu multam de dedicatie.in legatura cu ''frica de gura nevestii''...poate ca ai dreptate,desi totdeauna m-am considerat mascul alfa si ca io cand vreau sa fluier,fluier.Am baut in majoritatea cazurilor acasa,nu-mi putea nimeni cenzura bautul sau fereasca Dumnezo sa-mi arunce alcoolul,singurul lucru de care ma feream era cand se strangeau 20-30 de sticle goale de votca sa le vada ea sau copiii.Inclusiv pe casa scarii,n-am uitat nici acum,cand se bateau sticlele una de alta aveam un sentiment ca vecinii stiu ce am in plasa si zic ''nii ma la asta cat poate sa bea''.
Nevasta in lupta asta nu-i singura...are multe arme subtile copiii si chiar parintii, plus mult alte chestii...de la ''iar te-ai imbatat sotiorul meu drag (a se citi porcu' naibii) pana la multe chestii subtile date cu manta ca la biliard,de exemplu sa te omoare cu bunatatea.
De laudat ca nu mi-o cerut niciodata sa aleg ori ea ori alcoolul ca suta la suta alegeam acoolul ziciand ca ea ii tralala si eu n-am probleme.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de dani »

Catalin spune:
Nu bei si gata, asta e tot,
Ce bine ar fi sa fie asa simplu.Si ce pui in loc?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Dani
1.frica, 2.frica, 3. frica de gura nevestii. :)
Semnul " :)" inseamna ca am glumit. :) La pct 3.
In weekend dau si io raspunsul serios la pct 3. in ceea ce ma priveste. :)
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de asido1973 »

Catalinul , terapia pentru mine a fost acest forum asa o numesc eu , in rest absolut nimic. La 3 luni de abstinenta am gasit acest forum si am stat aici, am scris alaturi de cei din Aliat. Eu o consider o terapie in rest nu am fost la un psiholog sau alt grup ci doar in vizita . Si terapie fac oridecateori ma intalnesc cu un alcoolic , aia e cea mai buna :)
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns