021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Multumesc Ovidiu.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Tudor. »

Ovidiu, ieri în pauza dintre cursuri am intrat pe forum si am citit unele nemulțumiri la tine pe pagina. În alte vremuri mai îndepărtate l-aș fi sunat pe Danisor. În alte vremuri mai apropiate te-aș fi sunat pe tine, însă ieri nu a mai fost cazul deloc. Ma aștepta domnul profesor la cursuri.
Mulțumesc pentru tot ce ai facut pentru mine.
Te îmbrățișez cu drag frate Ovidiu.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc Tudore pentru cuvintele tale.

A fost o onoare sa lucrez cu tine. Sunt bucuros ca, ne-am intalnit.
Sunt bucuros ca, ai castigat.
Ai tot respectul meu, esti un mare luptator.

Te imbratisez cu drag.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Cataline dragule, depresia nu este un moft. Aproape toti oamenii bolnavi ajung sa faca orice sa se vindece, de aici vine si la aceasta boala...spiritualitatea.
Seara frumoasa.
Ultima oară modificat 24 Noi 2017, 21:53 de către Airam, modificat 1 dată în total.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Eu am inteles ca ai scris, ca este un moft depresia.
😚
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Tudor. »

@Cătălin mulțumesc pentru răspunsurile tale.
Cât despre oportunitate, ești la început de drum ( toți suntem) și încă nu o vezi. Oricum sunt liniștit în privința ta. Esti pe mana lui Ovidiu. Asta da oportunitate.

@ Ovidiu.
1. Noi am învins împreună.
2. Eu am învins deocamdată.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata dragilor,

Stau cu pisica in brate. Toarce. Imi beau cafeaua. Ma gandesc la o noua tema legata de…

Mi-am propus de cateva luni, sa mai trec pe la grupul meu AA, sa vad ce mai fac baietii.
Cu o parte dintre ei tin legatura telefonic dar, vroiam sa ii vad ‘la lucru’, in interactiune, ca grup= mai mult decat suma individualitatilor.
Intamplarea face ca el, alcoolic, om serios aflat spre sfarsitul primului an de abstinenta, sa ma roage sa il insotesc la prima lui sedinta AA.
E un tip cumsecade, familist, teafar la cap, ateu, crede ca toate se sfarsesc aici, pe lumea asta.
Dar, vrea sa vada cum se recupereaza alti alcoolici care, cred intr-o putere superioara.
Mergem impreuna la grup, atmosfera placuta, relaxanta, se fac marturisiri fiindca, sunt doi alcoolici aflati la prima sedinta. Bineinteles ca, amintindu-ne cate prostii faceam beti fiind, se rade in hohote.
Ai zice ca, sunt niste oameni neseriosi. Totusi, majoritatea au cativa ani de abstinenta.

1. Care sunt avantajele majore ale participarii la un grup de suport?

2. Aceste avantaje sunt ale oricarui grup de suport, sau doar ale unui grup ce se ghideaza dupa principii spirituale?

3. Care este diferenta intre un grup de suport “real” si unul “virtual” ? Care iti este de mai mare folos? Argumentare.

4. Cum ar arata abstinenta ta fara o evolutie spirituala? Ce inseamna pentru tine “evolutie spirituala”?

Abstinenta senina dragilor!
Doamne ajuta!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Ovidiu. Pot sa raspund doar la intrebarea numarul 4. Nu am fost la grup AA.
Abstinenta mea se bazeaza doar pe ceea ce fac eu pentru mine. Pe mine ma ajut eu, puteri superioare care sa ma ajute nu am gasit inca.
O zi minunata iti doresc Ovidiu.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de styx »

Salutare Ovidiu, salutare tuturor!
1.Suportul.
2.Da. Particip cu drag si la AA si la alte (2 doar) grupuri de suport care nu au de a face cu AA.
3.Ambele sunt de folos pentru mine, altfel nu mai participam la ele, in ce masura depinde doar de momentul respectiv.De exemplu eu in Bucuresti nu merg la AA, motivele sunt personale, si ajung la grupul de acasa din Constanta cam la o luna jumate, atunci cand simt nevoia intru online pe InTheRooms, grupul de suport de la AA international. Si as aduce aminte aici si de “terapia telefon” care e si ea de real folos, mai ales ca “ emergency call”.
4. Nu stiu cum ar arata abstinenta mea fara o evolutie spirtuala, nici nu mi-am pus intrebarea asta,eu stiu sigur ca evolutia mea spirituala nu a avut si nu are nimic de a face cu dogmele religioase ci doar cu starea de OM... sunt multe de povestit aici.

Multumesc Ovidiu!
In alta ordine de idei zilele astea sunt la Constanta, ieri am avut o intalnire deschisa la grupul AA de aici cu ocazia împlinirii ala 4 ani de la înfiintarea grupului, ocazie la care au fost prezenti 39 de participanti( bob numarat) alcoolici in recuparare, medici, psihologi si mass-media. Tema:” Cine sunt Alcoolicii Anonimi si ce vor ei?”
O intalnire frumoasa, de suflet.

Zi seninā si abstinenta seninā! Doamne ajutā!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc Maria pentru raspuns.

Pe mine ma ajut eu, puteri superioare care sa ma ajute nu am gasit inca

Inca...e datator de sperante.
Esti puternica si vei reusi.

Dedicatia muzicala pt tine este urmatoarea. ( am uitat sa spun ca , voi oferi cate o dedicatie fiecaruia, functie de...mai multe :) )
https://www.youtube.com/watch?v=gYkACVDFmeg

O zi frumoasa sa ai!
Scrie răspuns