021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

😘😋😘
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata,

Expresiile "dezvoltare personala" si "evolutie spirituala" au o multime de semnificatii, foarte diferite de la o persoana la alta. Adevarat ai grait.

Dezvoltarea personala are mai multe paliere: profesional, uman, rational, afectiv, relational, etc.
Invatam sa cunoastem, sa fi mai buni, sa recunoastem si sa pretuim valorile, sa fim empatici.
In general, dezvoltarea personala se refera la domeniul cognitiilor dar, include si partea de afect,emotii, sentimente.
Evolutia spirituala tine mai curand, de partea nevazuta a vietii. Are un rol integrativ, tinde sa dea un sens celor cuprinse in dezvoltarea personala.

Exemplu.
Putem invata sa facem binele de la parintii nostri.
Ne-au invatat sa ajutam pe cineva care, are un necaz.
Ne-am insusit asta, din interactiunile sociale cu cei, de aceiasi varsta cu noi.
Am observat ca, este un comportament dezirabil social, ca este recompensat, si ne-am dorit asta.
Asta tine de dezvoltarea personala.

Dar, pe partea de spirit, nevoia de a face binele este o sete.
Aceasta sete, nu mai are legatura cu ceea ce, am invatat de la cei dragi.
Descoperim ca, nu mai putem actiona altfel, ca nu mai este o alegere . Ca doar asa putem fi.

O zi frumoasa dragilor!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ambasador »

Buna dmimineata Ovidiu. Raspund cu intarziere temei tale, dar nu imi doresc restante. 🙂

1. Care sunt avantajele majore ale participarii la un grup de suport?
Destinul nu m-a dus inca pana la usa unui grup real de suport. Asa incat.. suportul meu sunteti voi si intreaga mea fiinta.

2. Aceste avantaje sunt ale oricarui grup de suport, sau doar ale unui grup ce se ghideaza dupa principii spirituale?

Sunt mereu avantaje atunci cand participi la orice grup de suport. Denumirea in sine spune totul. Spiritualitatea nu e pentru oricine, dar dorinta de a te face bine cu orice pret, da.

3. Care este diferenta intre un grup de suport “real” si unul “virtual” ? Care iti este de mai mare folos? Argumentare.

Am testat doar grupul de suport virtual cu care ma simt extrem de confortabil. Parcursul pozitiv al abstinentei mele reprezinta un folos cat se poate de concret si mai ales, suficient.

4. Cum ar arata abstinenta ta fara o evolutie spirituala? Ce inseamna pentru tine “evolutie spirituala”?

Spiritual, am facut pasi mici. Dar nu incetez sa simt credinta zi de zi. Ea ma ghideaza mereu sa tin drumul cel drept. Asta simt ca am castigat azi. O credinta tot mai puternica.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Tudor. »

Mulțumesc Ovidiu pentru răspunsul tău complet.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Ambasador

Pentru ca esti la inceput de drum , pentru ca grup, pentru ca Dory, dedicatia pentru tine este:

https://www.youtube.com/watch?v=1x9W70LJKVw

Keep going!

@ Tudor, @ Iliuta, cu mare drag! :) Daca mai aveti intrebari...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ambasador »

E bine si asa dragul meu Ovidiu. Chiar nu e cu suparare.. ! 🙂 Iti multumesc.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Ambasador

Ma bucur ca ai simtul umorului :) Mi-a placut secventa asta, cu grupul de suport.
Multumesc pentru raspunsul la tema.
O seara frumoasa sa ai!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Catalin,

Raspunsurile la intrebari.

1. Nu. Nu este necesar.
2.Da. Se poate.

P.s. Cainii mei sar sa ma apere fiindca, suntem din aceiasi "haita". La noi in "haita" exista o ierarhie.
Pe de alta parte, pisica mea ma considera o "anexa". Vine sa ne jucam, doar cand are ea chef.:)

O seara frumoasa sa ai!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata,

Ti pup Iliuta! :)

Si un desen animat despre fericire.
La min 2, sec 25, apare si iubirea noastra, trecuta si, speram, ne-viitoare.

O zi frumoasa sa aveti.

https://www.youtube.com/watch?v=gnv-QO99CII
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata dragilor,

Afara ninge timid, pisica toarce multumita si eu ma gandesc ca, fara teme viata e pustiu. :)
Fiindca se apropie sarbatorile, sa fie ceva de sezon, zic-nu ma complic.

1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?

2. Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?

3. Ai fost cuminte anul acesta? Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? Ce poezie ai pregatit?

Sa aveti o duminica frumoasa, dragilor!
Scrie răspuns