021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Azi.

Tu nu ma mai iubesti. Asa i-am spus.
Cuvintele s-au rostogolit spre ea, spre locul din dreapta- pe care statea. S-a intors lenesa, m-a privit cu toate privirile ei si mi-a zis “ da-mi mana”.
Eu sofam dar, am ales sa ii intind dreapta, cam ca atunci : incet, foarte incet. Mi-a desenat pe incheietura o inima micuta. Apoi, fara sa rosteasca un cuvant, mi-a spus : “ Esti fraier, tu stii ca te iubesc”.
Si pentru a nu stiu cata oara, am simtit ca sunt un fraier. Si ca ma iubeste.

Din cauza ca se apropie ziua fiicei noastre. Ea implineste 14 ani, un fel de ingeras cu carte de identitate.
Motiv pentru care, in calitate de parinti bucurosi, faceam o lista de cumparaturi, in drum spre undeva. Cand am ajuns cu lista la bauturile alcoolice racoritoare ea a zis: am o sticla de tuica pe undeva si una de whisky si una de coniac. Mai cumpara niste bere ca vin este.
Eu prefacandu-ma mirat: Unde tii tu sticlele alea? Pe unde le-ai ascuns?
Iau o fata serioasa : De ce tii bauturi alcoolice in casa cand, stii ca am o problema cu alcoolul?
Inainte sa apuce sa dea un raspuns : Tu nu ma mai iubesti!

Am purtat inima desenata intreaga zi. Cei care au vazut-o au zambit : casiera de la supermarket, baiatul de la benzinarie, clientii mei-vesnic mai teferi decat mine, prietenii cu care m-am intalnit, sotia spre seara cand ne-am aflat “ inca o mai porti?” , “ da, am fost la un salon de tatuaj si acum e permanenta, nu a costat mult”, “ nu te cred, da sa vad! “ , “ macar o data poti merge pe incredere cu mine?”, “nu”.
Fetita noastra “ esti tare taticule!”, “multumesc scumpico”, “poti sa iei un paianjen de la mine din camera?”, “sigur ca pot”, “my heroooo!”…
Zambesc. Are dreptate, asa ma simt.
Asa m-am simtit toata ziua.
Azi am avut doua inimi.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de styx »

Emotionant! Mulțumesc Ovidiu!


Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc de apreciere Styx :)
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumim Ovidiu pentru impartasirea acestor momente intime cu noi si la multi ani fetitei tale !
p.s.
Pe cand ne mai faci o tema din aia frumoasa cu intrebari ?😊
Bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc Iliuta si Colea pentru urari! :) Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va bucurati de ingerasii vostri!

@ Colea, putem incerca niste intrebari...sa vedem...

1.Aud pe multi alcoolici spunand " Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a luat obsesia bautului". E o idee din programul AA. La ce anume se refera si cum coreleaza cu o zicala, tot din AA, "asa cum un castravete murat nu va mai fi niciodata un castravete proaspat, asa si un alcoolic nu va mai fi niciodata un bautor social." ?

2. Prin ce se deosebeste co-dependenta de iubire? Care e linia ce le desparte si cat de fina este ea?

3. Care e mai daunatoare dintre cele doua boli, alcoolismul sau co-dependenta? Din care se iese mai usor?

Doar astea, asa...ca de inceput. Si te rog dragul meu Colea, sa nu ma mai provoci. :))))))

Abstinenta senina dragilor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de styx »

Salutare Ovidiu, salutare tuturor!
Că tot bântui pe forum... să îmi exprim si eu opinia liberă si independentă(sic!)referitoare la ”chestiunile” în cauză:
1. Pentru mine obseseia băutului se referă strict la a trăi fără să mă gândesc la alcool si fără să-mi fie frică să merg în locuri publice sau evenimente unde se consumă ”alcoale” sau să trec peste alea bun sau rele fără să mă gândesc să mă ”aditivez”... chestia cu crastavietele care este un decotiledonat murat până la urmă, etc, samd, dom' profesore😜 , se referă ”of course” tot după umila mea părere la faptul că desi am scăpat de obsesia băutul nu m-am însănătosit si nu ”poci” bea social, normal(chiar așa ce naiba o fi cu băutul ăsta normal?!,că nu e normal să consumi alcool nici un strop!... cercetătorii britanic dixit😁)
2. Eiiii acilea m-ai prins pen' că nu prea mă pricep, deci...pas.
3. Ambele si amândouă, de fapt cred că sunt complementare...

Interesant exercitiu, ne mai scoate din amorteală!
Multumesc Ovidiu!
Zi senină, gospodari !
Ultima oară modificat 07 Sep 2017, 15:03 de către styx, modificat 1 dată în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Bravo domnu' Styx, pentru promptitudine :) si pentru raspunsul elaboarat, mai ales in ceea ce priveste castravetele. No, merem mai gheparke...adica asteptam si pe altii sa raspunda si apoi, incepem o dezbatere :)
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Tudor. »

Salut Ovidiu,
La mulți ani fetei tale. Ai niște fete faine. Te rog sa nu ma mai vorbești de rau lor.
Unde dragoste nu e nimic nu e. Nici soare nu-i, nici alcool nu-i, iar eu rămân al nimănui . Ha ha.
Am sa îți răspund la întrebări.
1 Obsesia de a bea. Nu știu de ce îmi vine in minte un hit al verii de-al unui băiețaș tare simpatic. Mai era un hit latino: Obsession, de la Aventura (formația ),pe care dansam eu când beam. Ce mai vremuri.
Am scăpat de [...] și am dat de muma-sa îmi vine sa spun, ca nu am scăpat de nimic. Scapă cine poate...
Acum la modul serios. Nu mai am dorința imperioasa de a consuma, de a acționa concret, de a goni in noapte ca teleghidat cu mașina spre non-stop-ul din alt cartier sa îmi cumpăr de baut. Nu mai am dorința irezistibilă de a desface sticla de vin cu șurubelnița in lipsa desfacatorului, de a bea primele doua pahare pe nerăsuflate, spunându-mi ca de data asta va fi bine. Nu mai am acea pasiune, acea determinare. Nu mai am acel scop suprem. Periodic imi trece prin cap gândul de a bea. Exista tentația, vulnerabilitatea, contra-oferta alcoolului, însă totul rămâne la faza de gând, de idee, deocamdată. Nu exista dorința de concretizare, deocamdată. Pe lingă asta iau măsuri. Pe lângă aceasta îmi place noua viata. E o poveste de...dragoste. Deocamdată.
2. Co-dependența alta poveste de dragoste. Relație toxica. Posesivitate. Lipsa de încredere. Tot poveste de dragoste rămâne. Pentru ca m-a iubit atât de mult încât nu și-a putut imagina o viata fără mine, m-a preferat baut.
3. Amândouă sunt niște mari pasiuni. Se iese mai usor din alcoolism. Pentru ca e mai concret, mai vizibil. Pentru ca se alimentează reciproc. Pentru ca e nevoie de un echilibru pentru a vedea imaginea de ansamblu.
Cam atât. Multumesc de teme, draga Ovidiu.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de dani »

Mmm...inceput de scoala,trrr trrr clopotel...m-ai bagat in nostalgii Ovidiu.Prima data meri cristmas si la multi ani la Printesa si apoi sa vedem care-i treaba cu castravetele.

1-Nu se coreleaza,una-i una si castravetele-i castravete.
Adica obsesia...cum sa zic dimineata dupa baut ma juram pe toti sfintii ca nu mai beau niciodata si apoi pe unu noaptea incepea lupta...pe la trei pierdeam lupta ...pe la cinci salutam vanzatoarea de la nonstop si pe la sapte-opt eram rupt in freza...si iara incepeam...asta o fo' ultima data...de maine...eternul maine
Nu mai exista obsesia de a bea? Exista,dar la un alt nivel.
Despre castravetele murat am probat pe pielea mea printr-o recadere de trei ani si stiu ca nu pot bea normal asa ca nu mai incerc.

2-Privit din afara ''tangoul'' asta dintre dependent si codependen ii chiar frumos...cu cat ''pacientul'' ii mai pacient cu atat ''asistenta medicala'' isi intra mai bine in rol.Desi cred ca ''dansul'' e acelasi intensitatea lui difera de la cuplu la cuplu.O manifestare care la un cuplu trece ca o dovada de iubire la altul trece ca un gest de codependenta.
Cand se trece linia? Cred ca intre albul iubirii si negrul codfependentei este o lunga fasie de gri care dureaza ani de zile.

3-Mai daunatoare o consider alcolismul,dar de iesit cred ca se iese mai usor tot din alcolism.

Nu conteaza ca am raspuns bine sau rau la intrebari,conteaza ca am participat si starea pe care o am aberand pe aici,de aceea invit si Gradinita sa exerseze.
O zi minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Tudor. Multumesc de urari. :) Stai linistit, le-a placut fetelor mele de tine. :)

@ Iliuta. Eu doar pun intrebari, fiindca stiu putine raspunsuri. Tu provoaca-ma ca, eu intrebari am destule :)

@ Domnu' Dani multumesc de urari. Am retinut parabola cu "pacientul" si "asistenta medicala". Suna bine :)

Deocamdata a raspuns "gradinita veche", astazi oameni mari :)) Asteptam si "gradinita noua" ? Ei sunt un pic mai sfiosi-dar inimosi :)
Dupa care va invit la dezbateri pe raspunsurile la intrebari.Ca deja se intrevad abordari diverse, ceea ce e benefic.

Abstinenta senina dragilor!
Scrie răspuns