021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc frumos Doru,cele bune tie si fetelor tale!
Cand mai ai timp, mai scrie pe aici ce mai faci, cum vezi alcoolismul dupa atatia ani de abstinenta, ce ganduri mai ai.
Esti un exemplu pozitiv si oamenii au ce invata de la tine.

Abstinenta senina. Doamne ajuta!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Ovidiule ,
Uite de ce cred ca ar trebui făcut regulament ,sa se scrie pe forum după ce se bea cafeaua , ca sa nu confund persoanele, ca mai sus iti scrisese Asido si nu Doru" Ambasadorul ;).😜

Ia sa-mi vad de treaba mea, si sa fac eu tema :
1) Care sunt factorii ce au contribuit la luarea deciziei, de a intra in abstinenta?
2) Ai o săptămână/ o luna/ 1-cativa ani de abstinenta. Care sunt factorii de menținere a deciziei inițiale? Au apărut factori noi, fata de primii?
3) Alcoolicul in recuperare are datorii morale fata de partenerul sau? Daca da, de unde provin ele?
1.Factorii care m-au ajutat la luarea deciziei de a intra in abstinenta :
a. -frica de cel ce deveneam band , ma transformam , deveneam agresiv si nu numai
b. -ajunsesem la ganduri de suicid , gandindu-ma serios ca familiei mele , si mamei , dar si copilului le-ar fi mai bine fara mine decat cu mine , care eram deja o greutate si atunci am ajuns pe ,, muchia cutitului " , nu mai aveam ce pierde asa ca am zis macar o data sa inerc sa traiesc , sa traiesc viata asa cum vine si nu fricile din mintea mea .
c . -Da , raul de a doua zi si ca imi pierdusem prea multe locuri de munca

2. -ma simt mult mai bine ca inainte, am intalnit si am multi mai multi prieteni ca inainte ( va salut ) , am inceput sa ma exprim , sa-mi exprim emotiile fara sa am nevoie de sticla , relatia cu Dumnezeu , relatia mea cu mine insumi (m-am iertat ,m-am cunoscut si acceptat (sper total )cu limitele mele) si acum stau bine in compania mea ;) ,

3. Da , am datorii morale fata de partenerul de viata . Este corect sa fim impreuna prezenti , nu eu beat si ea sa aiba toate indatoriile , unul sterge praful altul face curat , amandoi sa facem piata si cumparaturile , unul sta cu copilul celalt merge la munca , etc . Ele cred ca provin dintr-o corectitudine,dintr-un echilibru , nu pot sa fiu incorect cu ceilalti si corect cu mine insumi sau invers .

Multumesc inca o data Ovidiu pentru tema , iar cu partea cu pisica am ras pe saturate cand am vazut fotografia , acum sper sa nu fie si invers , sa ajung de rasul mâtelor , scuzati 😁, pisicilor 😊.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de asido1973 »

Salut Ovidiu, dar sunt ceva ani de abstineta , pentru mine abstinenta acum inseamna o alta viata. Pot spune ca atunci cand am incetat consumul de alcool m-am nascut din nou . In viata mea a avut loc o trnasformare pe care doar ei si puterea superioara o intelegem :) . Cum vad alcoolismul dupa atatia ani de abstinenta, interesant ca nu il mai vad. Viata mea si drumul meu dupa incetarea consumului de alcool a avut un parcurs frumos si de care sunt mandru. Pur si simplu traiesc fara alcool pentru ca imi place viata asta la nebunie. Am ceva ani de cand nu este nevoie sa mai spun "sunt doru suint alcoolic , azi nu beau" Ma trezesc si-mi traiesc noua viata . De fapt nici inainte nu ma trezeam dimineata si spuneam "sunt doru sunt alcoolic si azi beau. Nu... imi placea atat de tare bautura si atat de mult iubeam viata aia ca pur si simplu ma trezeam si inainte de a mai scoate o vorba eram deja beat...(organ de reproducere masculina) . O perioada a functionat faptul ca imi spuneam zilnic ca (azi nu beau) dar acum torul este altfel . Nu merg la un grup , am ceva ani de cand nu mai fac terapie , dar lucrez zi de zi cu mine, imi place ziua de ieri si mai vreau una si inca una. Stiu poate unii sunt sceptici si vor spune , asido este in pericol. Nu stiu in ce pericol as fi. Eu si cand am baut si cand nu am facut-o cu o sete nebuna de viata si cu placere maxima. Daca maine o sa-mi placa sa beau o sa beau, dar acum viata mea nu gasete placere in asta. Cum vad alcoolismul acum? Un prieten misto cu care am fost impreuna ceva timp si ne-am distrat al dracului de bine. A venit momentul cand a trebuit sa ne despartim fara cearta, fara regrete, iar eu cum sunt un tip sociabil a trebuit sa-l inlocuiesc . Am alti prieteni si ma distrez la fel de frumos. Am familia si ma am pe mine. Sunt mandru acu de mine asa cum sunt si imi place.
Daca ramai doar la "sunt asido sunt alcoolic, azi nu beau "intr-o zi ti se impleticeste limba in gura si fara sa vrei spui azi beau si ai trantit-o. Alcoolismul e un prieten misto , vine in viata ta te invata multe si stai cu el sau pleci. Ca sa poti trai fara alcool inseamna mult mai mult decat un tabiet , un obicei ,inseamna o innoire a mintii , o schimbare a vietii , inlocuirea unei placeri in viata ta cu alta. Daca in viata ceea ce faci nu faci cu placere nuti iese.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de asido1973 »

P.s. acum am citit cu atentie titlul la topicul tau , cam despre asta este vorba :)))
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Colea Multumesc pentru raspunsul tau. Scrii bine, contiunua tot asa.
P.S. Pisica mea m-a rugat sa iti transmit ca, ii place tare mult cum scrii. Abia asteapta urmatoarea ta postare. :)

@ Doru. Multumesc pentru postare. Urmatoarea tema va fi din cele scrise de tine.
P.S.Ma bucur ca ai citit titlul.:) Dupa un numar de ani de abstinenta, cam despre asta e vorba :)))
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Tudor. »

Salut Ovidiu,

1
Frica de moarte, de consecințe grave ireversibile.
Activarea instinctului de conservare.
Pofta de viata, de o a doua șansa.
Suferința și evitarea ei. Suferinta e cel mai bun profesor.

2
Refacerea sănătății și menținerea ei.
Psihoterapie. Terapia telefonului. Noi unelte.
Găsirea de noi plăceri mai sanogene.
Implicarea in servicii. Acțiuni altruiste. Nevoia de a fii util.
Noi legături. Stabilirea de contacte. Deschiderea prin asumarea bolii.
Rezultate. Feedback. Creșterea încrederii.
Depășirea dificultăților care sunt lecții și oportunități.
Găsirea de noi scopuri care dau sens vieții.
Interes legat de carieră cu noi perspective.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Bravo Tudorel,

La punctul 3 nu stii/nu vrei. Sau ai dat-o ca Iliuta, ca nu vrei sa te enervezi? :))
Si din raspunsul tau, am sa iau de o tema.
Multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata,

Iliuta, stiu ca ai chef de o noua tema dar, nu am terminat-o pe asta. :) So…

Care sunt factorii ce au contribuit la luarea deciziei, de a intra in abstinenta?

eram constiient de mult ani ca am o problema cu alcoolul si stiind toate consecintele grave care ar fi urmat, nu am fost in stare sa devin abstinent….zice fratele Ilie, el insusi o minune…
Acei multi ani, nu au fost identici. Alcoolismul a evoluat ca si intensitate/consecinte. Daca ar fi sa numaram ultimii ani de consum, cam ca in noaptea dintre ani…5,4,3,2,1….anul 5 a fost mult mai slab ca si consecinte ale bautului, fata de anul 1 …Se ajunge la o masa critica…bum!...decizia

Catalin zice:
primul factor a fost oboseala/raul de dupa…genul asta de afirmatie vine de la doua categorii de alcoolici a) cei aflati la inceput de drum b) cei modesti, care nu atribuie valente morale luarii deciziei,ci o pun pe seama factorilor de zi cu zi/fizici.
Abia segmentul urmator …am constientizat unde poate duce consumul au aparut alti factori, bazati pe frica…. Lamureste “dilema” : e vorba despre onestitate in recuperare. In cazul barbatilor, a recunoaste ca ti-e frica, e greu prin prisma expectantelor de rol social. Mai ales la inceputul abstinentei.
Good for you!

Maria: raul de a doua zi (fizic), regretele ca nu pot controla consumul ( factor moral, auto-evaluare), rusinea ca sunt femeie ( expectanta de rol, “ la barbat e mai ok, dar la o femeie…), rusinea cu care ma uitam in ochii baiatului meu a doua zi( aici e un subiect urias, rusine vs vinovatie, in consum si in recuperare). Bravo Maria :)

Styx: lehamitea de mine care era cât casa poporului ( mare intradevar, casa poporului ) decizia a venit în urma unei întâmplări dureroase nu fizic dar psihic ( cazul factoruiui declansator, delimitat precis).


Colea: frica de cel ce deveneam band , ma transformam (Dr Jekyll and Mr Hyde), ajunsesem la ganduri de suicid ( putini recunosc lucrul asta, fata de ei in primul rand, nicidecum fata de altii), raul de a doua zi si ca imi pierdusem prea multe locuri de munca.
Se vede ca, esti obisnuit cu inventarul personal si cu marturisirea. :)

Tudor : Frica de moarte, de consecințe grave ireversibile. Frica apare insotita de cuvantul “moarte”. ( mai acoperitor decat “suicid”- caz particular)
Ca un fel de ultima reduta. Rol clar de protejare a vietii.
Pofta de viata, de o a doua șansa…ce tema ar fi si asta…teama de moarte vs pofta de viata.

Multumesc pentru raspunsurile voastre. :)

Sentimentul de irosire, ca as putea sa mor ca un prost, fara sa ma fi bucurat cu adevarat de minunea asta care se cheama…viata.

Sa aveti o zi frumoasa dragilor!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Ovidiu! Imi cer scuze, reusesc cu greu sa mai scriu pe Forum. Iti ofer insa promisiunea unui raspuns si din partea mea a celor intrebate de tine in cat mai scurt timp posibil. Nu de alta, dar chiar nu-mi plac restantele!
O zi buna si tie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata Ambasador-cu dor,
Te-am trecut in catalog.
Te astept la teme. Scuzele de genul " Mon chien a mangé mon devoir " nu se accepta. :)))

Zi frumoasa sa ai!
Scrie răspuns