021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.

ilie
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesajde ilie » 30 Noi 2017, 02:43

Pt Ovidelu si Doruta, eu...😜😂😂😂

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 30 Noi 2017, 09:40

Buna dimineata,

Ti pup Iliuta! :)

Si un desen animat despre fericire.
La min 2, sec 25, apare si iubirea noastra, trecuta si, speram, ne-viitoare.

O zi frumoasa sa aveti.

https://www.youtube.com/watch?v=gnv-QO99CII

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 30 Noi 2017, 10:37

Buna dimineata tuturor

Ovidiu, excelenta animatia!

O zi cu spor!

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 30 Noi 2017, 14:51

Nuuuu, Ovideluuu, eu nu pot sa vad soricei pt ca imi inspira disconfort, saracie plus ca mi-e frica de soricei de mor..😂😂😂Vazusem filmuletul de la nepoata mea si i-am spus si ei ca este "horor" si din nefericire pt multi asta este ...viata...De aceea eu m-am revolutionat si am si alte planuri pentru viitorul meu deoarece who don't thing ahead find himself bihaind...🤔😜
Filmuletul pt mine este ca o manipulare in masa ...nu asta este mesajul?😱🤔
Nuuu, nu-i frumos filmuletul ci doar sa invatam din el, asa nu...Pina la urma fiecare trebuie sa facem ceva, de multe ori nu ceea ce ne place ci ceea ce trebuie , ideal fiind sa faci ceea ce-ti place...eu asta cam incerc sa fac...😜🙂 Viata este o rezolvare de probleme, rezolvi una si la rind este urmatoarea, avem probleme deci existam si nu toti au privilegiul asta, apropos si de "fericirea" de la min :2 sec. 25...
Ti pup cu drag Ovidelu!🌞

PS. TU ALEGI cit de fericit vrei sa fii, apropos de melodia dedicata mie...superba linia melodica si cuvintele...😜🙂👍

https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 10 Dec 2017, 09:36

Buna dimineata dragilor,

Afara ninge timid, pisica toarce multumita si eu ma gandesc ca, fara teme viata e pustiu. :)
Fiindca se apropie sarbatorile, sa fie ceva de sezon, zic-nu ma complic.

1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?

2. Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?

3. Ai fost cuminte anul acesta? Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? Ce poezie ai pregatit?

Sa aveti o duminica frumoasa, dragilor!

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 10 Dec 2017, 15:03

Ola Ovidelu si daaa, este cam pustiu fara temele voatre...🤔😱🙂
Ia uite eu, primul cu tema facuta si sper sa-mi dai A+😉😂😂😂😂

1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?
Daca stau bine si ma gindesc eu nu prea am avut Craciunuri "bahice" deoarece ma pregateam cu tot ceea ce trebuia inainte si atunci era "veselia" mea , eram de-o harnicieeee....😓iar in ziua Craciunului eram atit de srios si de mohorit... dupa betie, normal, de nu-mi mai puteam sa vad alcool...Regret enorm acum pt tot ce am facut dar n-am incotro pt ca nu pot schimba trecutul...😓😱.🤔

2.Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?
Craciunul meu va fi anul acesta exact ca in toti anii de cind nu mai beau: plin de pace si armonie sufleteasca, plin de bunatate si iubire fata de cei din familie si din jurul meu, plin de recunostinta fata de Dumnezeu pentru tot ceea ce mi-a dat si-mi da...Nimic nu-mi poate schimba planurile a tot ceea ce depinde de mine...Fata de anii trecuti, viata mea schimbat numai cu 180gr.,de cind nu mai beau, atit...🤔😇🙏

3. Ai fost cuminte anul acesta? Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? Ce poezie ai pregatit?
Nu numai anul acesta dar am fost extrem de cuminte in toti anii de cind numai beau...😜😌 Si daca am gresit si intentia a fost buna, sper ca Santa sa inteleaga si sa-mi aduca ce-mi doresc cu ardoare pt fam. mea, pentru mine si pentru voi toti, SANATATE , este cel mai de pret DAR...nu vreau nimic mai mult...🤔🙏
Poezie n-am pregatit pt ca ....nu stiu, nu prea sunt cu invatatul ...😂😂😂😂😂
Ovidelu', ti pup cu drag si MULTUMESC si...tine aproape!😜😂😂😂

Imagine

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 10 Dec 2017, 17:12

Un raspuns tonic, mi-a facut placere sa-l citesc.
Multumesc Iliuta, ti pup!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 10 Dec 2017, 17:33

Buna tuturor, ninge cu intrebari. Multumim pentru teme Nea Ovidiu!

Ovidiu73 scrie:1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?

2. Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?

1. In liceu luam chitara si mergeam pe la fiecare acasa cu colinda. Parintii fiecaruia ne serveau, dupa obiceiul romanesc, cu prajituri si vin, asa ca dupa vre-o 4-5 colinde eram toti rupti. In timpul facultatii mergeam cu burse in tabara la Harghita unde beam cu totii, nu imi amintesc mai nimic, doar ceva bataie cu localnicii ca nu vorbeau romaneste si nu vroiau sa ne vanda nici paine.
Ajungand in strainatate dupa facultate, in ajun pun masa de amiaza si colindele ruleaza in fundal pe youtube. Inevitabil apare in lista si tudor gheorghe cu a lui colind al strainatatii.

"Cand se strang strainii pe la case
Si lumini se-aprind in pomii lor
Ti se face frigul frig in oase
Si de-acasa ti se face dor

Ref:
Bate vantul bate dinspre tara,
Sufla-n rani cu sare si pelin
Bate vantul si te-nchide-afara
Rudele in vizita nu vin".

Ei, atunci iau sticla si o pun la gura si beau, beau, ferindu-ma sa nu ma vada nevasta ca am ochii rosii. In 30 minute sunt vesel si imi iau nevasta la dans.

2. Anul asta de Craciun mergem in vizita undeva unde nu se bea, asa ca nu voi bea nici eu. Problema va aparea dupa vizita.

3. Nu am fost cuminte.

O saptamana usoara tuturor!

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 10 Dec 2017, 19:54

Multumesc pentru raspuns ,Catalin!

Ei, atunci iau sticla si o pun la gura si beau, beau, ferindu-ma sa nu ma vada nevasta ca am ochii rosii. In 30 minute sunt vesel si imi iau nevasta la dans.

Cam asa a fost si la mine, doar cu niste mici diferente, ca in bancul ala cu Radio Erevan.
Ultimul Craciun, am baut doua sticle de 0,7 l fiecare, una de coniac si una de whisky. Ca aperitiv.
Si am plecat sa dansez cu lupii, in noapte.
Imi mai amintesc doar franturi, am fost in multe carciumi,multe zile.
Dar de inceput, am inceput la fel : am dus sticla la gura si am baut cat m-a tinut rasuflarea.

O, tempora! O, mores!” …fain. Mi-a placut si as mai fi vrut. Dar, nu s-a mai putut. :)

3. Nu am fost cuminte.

Nici eu dar, nu conteaza. :) Am pregatit o poezie: “stelute in genele ei”.
Ca sa isi aminteasca Mosul de tinerete.

O seara frumoasa sa ai!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 10 Dec 2017, 20:08

Ovidiu73 scrie:
Toate au fost ”bahice” până la abstinentă... desi nu mă torpilam dacă mergeam in vizită sau venea cineva la mine după aceea ”scăpam ca vaca în lucernă”...

Cel mai bun de până acum.
Nu vreau să mă gândesc la ce ar putea să-mi încurce planurile... dacă se va întâmpla ceva voi cvedea l momentul oportun...
Nu s-a schimbat nimic, doar am mai evoluat putin ca om.

Relativ nu, relativ da.
Sănătate si înțelepciune, că de rest mă ocup eu.
Poezie(aveti indulgentă):
Trecut-au zilele de când - Styx
Trecut-au zilele de când,
Plângeam râzând, râdeam plângând
Prin aburi de alcool si scrum
Tot întrebându-mă nebun:
Cine eram si cine sunt acum ?

Un călător prin viață ce a uitat
de unde e si unde a plecat
Rătăcitor prin viață ca un fum,
Mergând împleticit pe drum...

Oscilând între întuneric si lumină
Între amăgire si speranță
Acolo unde se întrepătrund nădejdea si disperarea
L-am întrezărit ușor, un mesager de pace purtător

Ca o Divina Întrupare
Un înger diafan, ca rupt din soare,
M-a mângâiat și mi-a soptit:
Tu știi ce cauți ? Știi tu oare ?

Imi caut vremea cea pierdută
Si irosită ca un fum,
Îmi caut visele mărețe
În care nu mai cred acum...

Nu căuta ce nu mai este
Mi-a spus cu glasul sau suav,
Începe azi alta poveste
Si nu uita ce-ți spun acum:

Asa e Viața, trecătoare
Si daca nu trăiești în Azi
Un mâine prea departe este
Trăiește Azi, Trăiește Acum...

Tristeți, dureri sau bucurii
Au fost și sunt si vor mai fi,
Trăiește Azi prieten drag
Căci mâine poate vei muri !

De atunci povestea mea se scrie,
cu fiecare Azi din plin trăit.
Iar cand va fi ca să ajungă
Ca orice poveste la sfârșit
Senin sa-i spun celei cu coasa:
Sunt pregătit, bine ai venit !

Trecut-au zilele de când...

Seară frumoasă si linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”