021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata dragi prieteni,


Am implinit si eu 6 luni de viata fara alcool. Teoretic ar trebui sa fiu " limpede ca cristalu' ". Mi-e bine, dorinta de a bea alcool a disparut in totalitate. Pofta de o bere rece a ramas, dar m-am obisnuit cu berea fara alcool. Daca e rece e foarte buna si ea. Si nu doare capul de la ea!


Maleficul a intrat in " sleep mode ", iar Samariteanul vegheaza de undeva de pe o plaja insorita, isi unge pielea epilata cu creme si-si umfla muschii la gagici in timp ce se delecteaza cu un coctail cu umbreluta.


Cam slabuta activitatea pe forum in ultima vreme. E de inteles, a inceput sezonul activitatilor fizice pe afara, in nautra.


O zi usoara va doresc, urmeaza o minivacanta.

O melodie care-mi aduce aminte de anii '80 Costinesti, Vox Maris, Partos si muuuuuuulta bere

https://www.youtube.com/watch?v=5Rswx2Z7SDw
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Sobri pentru cele 6 luni de abstinenta! Iti scriu alaturi de un soare destul de obraznic pe ecranul meu, insa el pare sa incalzeasca si mai mult bucuria mea alaturi de reusita ta. Fiecare ora abstinenta stiu, uneori poate fi extrem de chinuita. Dupa un timp insa, acea ora devine doar aparent chinuita. Devine de fapt una incarcata cu miracol. In asta ne transformam noi in lumea aceasta a abstinentei la un moment dat. Ne transformam pur si simplu intr-un miracol! O vindecare nemaipomenita Sobri!
Ultima oară modificat 28 Apr 2018, 10:12 de către Ambasador, modificat de 2 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de styx »

Felicitări!
Multe luni si ani senini înainte, fiecare zi la rândul ei!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Va multumesc, dragi prieteni, pentru felicitari si pentru ajutor. Fara voi nu stiu cand si daca as fi reusit sa-mi regasesc viata.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata dragi prieteni,

Iata ca au trecut 8 luni de cand n-am mai baut. Ma simt foarte bine si linistit desi nu ma pot lauda cu realizari personale marete.


Trebuie sa nu ma laud macar aici ( locul in care pot sa-mi dezvalui sincer si chestiile urate despre mine ) cu fiul meu care a obtinut la evaluarea nationala o medie care-l claseaza printre primii din judet.


Toate meritele sint ale lui, nu pot insa sa cred ca daca nu ma opream din baut acum 8 luni ar mai fi putut sa abtina rezultate atat de bune. Acum am inteles la ce se refrea o tema mai veche despre " egoismul alcoolicului abstinent ". Ideeea era sa te lasi de baut pentru tine personal in primul rand, automat vor aparea beneficii si pentru cei din jur.


In ultimul timp, in urma a catorva iesiri la restaurant sau terase, am observat o schimbare interesanta la mine. Nu ma intreaba nimeni de ce nu beau si nici nu trage nimeni de mine " macar o bere ", " ma faci sa ma simt prost ", etc... . In schimb, mi s-a ascutit simtul de a-mi da seama foarte repede daca un partener de discutii a consumat alcool. Repeta povestea, exagereza in a-si exprima un sentiment sau o parere despre vreun eveniment nu neaparat iesit din comun, si alte chestii care in mod normal nu s-ar intampla. Nu am nici o problema cu ei, sint consumatori sociali, nu au probleme cu alcoolul ( cel putin deocamdata ) asa cum am eu. De fapt asta e unul din scopurile consumului limitat de alcool, sa dezinhibe si sa faca discutiile mai pasionale. Ma gandesc insa cat de prost puteam sa fiu cind credeam ca pe mine nu se observa. Cand beam pe ascuns si nu recusteam desi eram varza. E inca un argument care ma ajuta sa nu ma tenteze bautura.


Va doresc toate cele bune si frumoase, urmeaza un weekend cu vreme capricioasa, profitati de el si simtiti-va cat se poate de bine alaturi de cei dragi. Timpul e cel mai pretios lucru din intregul univers cunoscut, se consuma repede si nu se mai recupereaza.

Cu drag,
Sobrichet.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Cris17 »

Felicitari tie si baiatului tau!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Felicitari baiatului tau Sobri! Felicitari parintilor! E o mare reusita! Si al meu a participat la evaluarea de clasa a II-a, insa nu se compara cu evaluarile claselor mai mari, care sunt cu mult mai grele!

PS: O mica povestioara
La mijlocul lui iunie am avut serbarea de sfarsit de an scolar al baietelului meu mai mic. O serbare la care a fost invitata bineinteles si bunica. In discursul final, doamna invatatoare a spus cateva cuvinte parintilor, despre fiecare copil in parte. Cu aceasta ocazie, doamna invatatoare a tinut sa-mi aduce merite publice pentru evolutia si educatia baietelului meu. Bunica avea lacrimi in ochi. Mai tarziu acasa, dupa cateva ore bune de la serbare, mama soacra a venit sa-mi ofere in dar un trandafir! A fost o multumire neasteptata, extrem de frumoasa!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Sobri pentru cele 8 luni de viata autentica si felicitari si fiului tau pentru rezultatele obtinute !
Sunteti deja un exemplu !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de andi36 »

Felicitari Sobrichet si tie si celui mic.
Toate cele bune si o duminica frumoasa.
Andi
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Sobri, citeam meajele din zilele trecute si am realizat ceva. Am uitat sa te felicit pentru cele 8 luni de astinenta! Felicitari si la cate mai multe luni si la cati mai multi ani abstinenti! Tot mi-am promis ca voi incepe si eu sa contabilizez aceste zile, dar nu stiu de ce mi-e frica... Cineva imi spunea ca nu strica niciodata sa tii o evidenta capabila sa te motiveze in definitiv. Voi face si asta intr-o zi.
O zi cu adevarat senina Sobri!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns