021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.

andi36
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: 'Neata Buna!

Mesajde andi36 » 24 Iun 2018, 09:38

Felicitari Sobrichet si tie si celui mic.
Toate cele bune si o duminica frumoasa.
Andi

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 25 Iun 2018, 10:00

Sobri, citeam meajele din zilele trecute si am realizat ceva. Am uitat sa te felicit pentru cele 8 luni de astinenta! Felicitari si la cate mai multe luni si la cati mai multi ani abstinenti! Tot mi-am promis ca voi incepe si eu sa contabilizez aceste zile, dar nu stiu de ce mi-e frica... Cineva imi spunea ca nu strica niciodata sa tii o evidenta capabila sa te motiveze in definitiv. Voi face si asta intr-o zi.
O zi cu adevarat senina Sobri!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Sunt autorul acestui subiect
sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 25 Iun 2018, 15:42

Multumesc dragii mei!

Abia astept sa va intorc felicitarile.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 20 Oct 2018, 09:00

" Neata Buna, oameni.

Azi e ziua a 6-a pe care o voi incheia fara sa beau alcool."

Dragi prieteni, asa am inceput drumul alaturi de voi in 26 octombrie 2017 acest prim an de viata normala ( daca asa o fi normala, sa nu bei deloc alcool ). Nu conteaza cum se numeste, conteaza ca este mai buna decat cea pe care am avut-o inainte, cea imbibata din belsug cu alcool.

Azi am observat ca am devenit si veteran pe forum, nu stiu ce sa spun doar ca nu prea ma simt veteran. Simt asa parca o oarecare mandrie, dar parca simt prea multa responsabilitate. Nu se poate sa tai peste veteran si sa scriu boboc? Imi placea sa fiu boboc, imi erau iertate toate chestile gresite, imi permiteam tot felul de intrebari, dedicatii, imi putea da cu parerea fara sa ma gandesc ca cineva s-ar inspira de la un boboc. Nu se poate sa decid eu cand ma simt suficient de increzator in cunostintele si experientele mele si sa trec la un nivel superior? Oare acum iau prea in serios rolul de veteran sau incerc sa fug de responsabilitati? Nu stiu, poate chiar sa fiu veteran si sa nu realizez eu despre mine asta?
Ok, sa zicem ca asa e regula si de la 200 de mesaje am devenit si eu veteran. Nu ma deranjeaza pe mine prea tare ce scrie acolo, dar cei care nu ma cunosc si vad doar ca am titlu de veteran trebuie sa fie cu bare de seama si sa nu considere litera de lege ce scriu eu pe-aici.

Asa, foarte foarte pe scurt va spun ca sint bine, 0% alcool, pe Maleficu' ala cu berea l-am cam uitat cum arata la fata ( sint alti malefici dar insignifianti in comparatie cu ala ). Schimbari nu au fost majore in viata mea, dar toate au fost cel putin inspre bine. Ce-mi place cel mai mult este ca am mai mult timp activ. In anul asta pot spune ca am trait cam 1,4-1,5 ani inecati in bere. Deci 1 an fara alcool=1,5 an cu alcool. Oooo, daaaaa! Si cele 9 zile in delta din toamna asta au insemnat cam 30 de zile in delta din anii trecuti!!!

Multumesc pentru timpul meu castigat, multumesc pentru increderea redobandita, multumesc pentru familia mea!

Multumesc dragi colegi, Multumesc ALCOHELP!!!

Weekend placut,
Sobrichet

P.S. - Ne auzim in curand, mai sint cateva zile in care pot sa mai ies la pescuit si se cam inchide pentru mine sezonul pana la vara, asa ca profit acum de ele iar la iarna o sa am timp muuult si de scris. Subiecte gasim noi, nu? Dora, Maria, Joy, Danutza voi fetele vad ca sinteti in forma pe forum in ultima perioada. A, da si tu Andy. Lupica nu stiu daca se pune la socoteala, am suspiciuni ca ar fi un plugin instalat de admin. Daca am uitat pe cineva, cer iertare cu plecaciune.

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 20 Oct 2018, 11:40

Buna ziua Sobrichet,
Ai dreptate, se merita abstinenta, vacanta placuta in continuare!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 20 Oct 2018, 15:05

Fir intins Sobri!😘

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 20 Oct 2018, 15:24

Felicitari din suflet Sobri si ma bucur ca si pt mine!
Tu esti pt mine un etalon de echilibru si intelepciune pe acest Forum.👍
Astazi este vb despre tine si asa cum bine ai remarcat si tu, "cea mai prosta zi din abstinenta este de departe mai buna decit cea mai buna zi din timpurile cind consumai alcol", lucru invatat si de mine aici cu prietenii...🤔
La multi ani frumosi in abstinenta si vb Dorutei, sa existam frumos si fiindu-ne bine noua le va fi bine si celor dragi din jurul nostru!
Vacanta frumoasa!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 20 Oct 2018, 23:36

Sobri, febletea mea aici, pe forum... doar o dedicatie draga mie deocamdata, la aceasta ora tarzie... Voi reveni insa cu noutati, 😚

​https://www.youtube.com/watch?v=-lEgNyJQ2is&list=RD-lEgNyJQ2is&start_radio=1#t=3
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 21 Oct 2018, 08:50

Multumesc dragi prieteni,
Sper sa facem multe aniversari impreuna. Urmatorul cred ca va fi Andy, nu?

Nu sint in vacanta, dar urarea e binevenita oricand. La mine au inceput ploile, inseamna ca incepe si trandaveala prin casa si butonatul pe net. Ce saracie ne facem Maria atatea luni?

@Joy - m-ai spart cu etalonul asta. as fi multumit sa fiu doar o parte din ce am vazut la alti colegi de forum.

Duminica placuta.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 21 Oct 2018, 08:52

Fir intins Sobri si din partea mea . Eu am fost anul asta acasa , in Ro si mi-am revazut sculele de pescuit dar nu am apucat sa le pun la ,,munca" ca am avut de rezolvat ceva treburi .
Si la un an de abstinenta eu cred ca esti un Veteran .
Bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”