021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Ai dreptate Sobrichet urmez eu in decembrie, dupa un an in abstinenta plin de intamplari in care am inceput sa repar ce se mai poate repara, cand se poate, nu cand vreau eu,dar sunt fericit ca e posibil.
Acum cand dau timpul inapoi realizez ca eu singur m-am sabotat, alcoolul a fost o consecinta nu o cauza, am fugit de responsabilitate, de o viata mai buna, am considerat ca nu merit, cu toate ca eu in trecut, desi nu sunt o persoana ambitioasa, atunci cand mi-am pus in minte ceva am realizat.
Inainte stateam nebaut maxim 6 saptamani, si asta a fost acum 8 ani, in ultima perioada 10 zile si o luam de la capat.
Multumesc inca o data tuturor omenilor care m-au ajutat sa fiu unde sunt astazi, forumul si ceilalti din viata privata care m-au sprijinit si nu m-au judecat.
Zilele acestea am aflat, prin intermediul unui prieten, de la un alcoolic abstinent de multi ani ca daca am trecut de hopul care l-am avut si nu am am baut, a trebuit sa stau o perioada acasa (sanatatea, nu din cauza alcolului) am sanse sa raman abstinent.
Nimic nu e intamplator.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Airam »

Aveti grija baieti, Andy, Sobri..oricand puteti ajunge unde ati fost, daca incercati primul pahar. Grija mare, eu am fost abstinenta 4 ani...si...am inceput din nou sa beau...am inceput cu bere slaba, eram fan bere, siii...am mai baut vreo doi ani jumate.
Va imbratisez cu drag, Maria.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de And_y »

Multumesc pentru grija Airam!
Nimic nu e intamplator.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Airam »

😘
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Alpha »

sobrichet scrie:'
Va avertizez ca nu va va fi prea usor sa ma sustineti , tovarasul meu actioneza conform unui principiu de baza al publicitatii " DACA NU-I POTI CONVINGE, INNEBUNESTE-I ! " asa ca poate voi imparti sintagma " AZI NU BEAU ALCOOL " in " ORA ASTA NU BEAU ALCOOL ".

Pe langa asta trebuie sa va spun ca nu sint credincios, nu cred ca exista o putere sau entitate sau orice sau oricine care care sa ne influenteze viata, decat noi insine prin vointa si actiunile noastre. As vrea sa cred ca exista o asemenea entitate, dar pur si simplu nu pot, gandirea mea nu poate sa creada asa ceva in urma experientei de viata de pana acum, si ce am vazut ca se intampla prin lume. Asta cel putin deocamdata, pe viitor nu stiu ce voi crede, poate va fi ceva care sa ma schimbe in aceasta gandire.
sobrichet.
Bine zis!
Si chiar îs curioasă cum e cu divinitatea, de ti-ai schimbat opinia. Ca si eu gîndesc tot cam asa cum ai scris aici.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Nu mi-am schimbat " credinta ". Ce te-a facut sa zici asta, Alpha? N-am vazut inca nici o schimbare majora in bine in lumea asta, si nici minuni divine.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Alpha »

Pentru ca observasem ca AA de ex merge împreună cu credinta. Si asta imi luase mult din entuziasm.
Ai scris foarte frumos, citesc si asa de bine ce iti inteleg stările. Uite ca ai peste un an!
Se poate.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Posibil sa functioneze mai bine la cei credincosi. Cred ca si mie mi-ar fi fost mai usor, si nu numai cu abstinenta.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Alpha »

lazarescu nicolae scrie:Buna Sobri!
Si mie imi placea pescuitul,de obicei nu prindeam nimic dar ca sa fiu sigur ca mananc cumparam peste inainte
si eram asigurat ca o sa mananc peste cand ajungeam acasa.Apropo un vecin si-a anuntat sotia ca pleaca la peste doua zile in weekend,toate bune pregatiri,bagajul si a plecat de sambata dimineata.
Duminica dimineata sotia ramane surprinsa ca sotul sa intors acasa cu galeata de gunoi goala.El fusese la amanta,cateva blocuri mai incolo si dimineata a dus gunoiul dar mahmur fiind nu a mai stiut de unde plecase de dimineata.😂
Asa ca azi nu bem,ca sa stim de unde plecam si unde ne intoarcem.
O zi buna!
Oh vai cît am ris:))). Tare asta:))). A [...] de baut:)).
Macar femeile de trimit mesaje si poze hot de se-încurcă, si in loc de amant trimit la soț, tot iese o treaba:)).
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna seara dragi colegi,

Am implinit si eu 2 anisori.

Va multumesc pentru libertatea si timpul meu.
Scrie răspuns