021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna Ilie,

Te rog sa nu-i mai spui asa urat la Ferdinand. Este idolul meu. Si vezi ca a aprut acum si in versiune 3D. Inca nu l-am vazut.

Pentru rabdare iti vand un pont. Cu titlu gratuit ca asa l-am primit si eu. Zicea cineva pe-aici cam asa " azi am rabdare orice-ar fii, nu stiu ce va fi maine. Azi, doar azi." Era despre altceva, dar si cu rabdare merge.

Si in momentele de nerabdare, cand astepti sa se inample ceva si tot nu se mai intampla, poti sa iesi la o alergare, sa incerci niste pasi de dans sau sa-ti certi consoarta daca n-ai mai facut-o demult. Sau si daca ai facut-o, poti s-o cercti preventiv. Sint convins ca gasesti ce sa faci daca cauti putin.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Ilie draga, eu eram deja in echipa ta doar ca tu nu ai aflat inca. Daca trebuie sa ne batem cu alta echipa, nu te baza pe mine. Eu sint genul care o incaseaza de obicei.
Nu cred ca te cunosc de pe altundeva. Nu stiu pe nimeni cu atatia emoji. Nici reali, nici virtuali Oricum ma bucur ca te cunosc macar aici pe forum.
La capitolul " intelegere " cum se prezentau sotiile tale? Acum, dupa ani de casnicie realizez si eu ca intelegere si acceparea sint cele mai importante calitati ale pertenerilor. Inteligenta, frumusetea, cultura, etc.. .sint foarte bune si ele si sa fie din belsug, cu ata mai bine.

P.S. - cred ca ai gresit ceva mai sus. de obicei sotiile se marita, doar in cazuri mai deosebite se insoara. vezi sa nu creada lumea ca esti de partea cealalta a .......
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Hai sa privim pozitiv Ilie. Conform principiului ca nimic nu se pierde, totul se transforma inseamna ca si banii si telefonul pierdut au facut fericiti pe altii. Sa ne bucuram pentru ei. 😂😂😂

Intr-adevar in poza pari sa fi fericit, asa cum spui. Daca abstinenta te-a ajutat sa ajungi la nivelul asta de fericire, n-as vrea sa stiu cum ai fost inainte. Exempul asta nu cred ca incurajeaza pe multa lume sa se lase de baut. Cand te vad atat de fericit imi vine sa ma apuc iar de baut. Crezi ca mi-a fost usor sa ma las? Uite cum ma asteapta nevasta acasa dupa o zi de munca.



Imagine
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Care-i baiu' Ilie? Iar arde tara si baba se scarpina? Am adormit ca busteanu' nici n-am apucat sa citesc ce a mai aparut pe-aici.
Melodia de la tine nu facea parte din playlistul meu, dar merge.
Te las ca as vrea sa-i scriu ceva la Dora, vad ca e suparata. Poate reusesc s-o revitalizez putin.

P.S. - vezi ca nu ti-ai ales bine calea pe unde vrei sa fugi de noi. te vor manca crocodilii pana la sfarsitu videoclipului.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata dragi prieteni,

Nu stiu cum au trecut 10 zile de cand n-am mai scris pe-aici. Mi-am facut de lucru cu proiectelul meu. De citit, am citit. N-au fost prea multe postari. Doar Lupica a ramas constant.

Poate insemna ca avem ocupatii si ca sintem bine, noi userii. Dar pentru forum nu cred ca e prea bine. Mai incearcam o tema, un test, intrebari, ceva? Nu facem si noi un mic efort sa animam putin forumul cand are si el nevoie de ajutor? Nu incercam sa-l facem mai activ ca sa ne poata ajuta si el mai bine in abstinenta noastra? Daca nu o facem acum, cand vremea e mai putin prietenoasa si stam mai mult prin casa, la vara va fi pustiu pe-aici?

https://www.youtube.com/watch?v=H0LZDJjs-g8

O zi frumoasa va doresc.
Sobrichet.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata dragi prieteni,

Citind pe-aici am observat ca maine se implinesc 4 luni de cand am inceput sa scriu pe forum. Inseamna 4 luni si cateva zile de cand nu am mai baut alcool. Se zice ca alcoolul se elimina din organism cam in 6 luni. Ma simt bine si multumit. Increderea in mine a crescut. Sint atent in continuare sa nu ajung la un nivel periculos de autoincredere, un moment de slabiciune in fata ispitei e suficient pentru a pierde tot ce am redobandit in acest scurt timp. M-am obisnuit cu starea asta de alerta latenta, care pana acum s-a declansat cu succes de cate ori a fost cazul. La inceput zilnic, de mai multe ori, apoi mai rar. La cateva zile tot ma mai incearca ispita. Asta e, pot sa traiesc linistit cu asta tot restul vietii. Cu alcoolul sint convins ca si daca traiam, aia nu mai era viata.

Acum cateva nopti iar am visat ca bausem. Se facea ca m-am trezit dintr-o betie. Nu mai stiam nimic. Nici unde, nici ce bausem, nimic. Doar ca m-am imbatat rau, din nou. Iar necaz pe mine, regrete, etc... . In vis imi adusesem aminte de visul anterior cu betia si mi-am mai revenit putin din amaraciunea ce pusese stapanire pe mine. Imi ziceam ca iar e doar un vis, si am zis sa verific daca e adevarat. Ceea ce am si facut. Nu-mi amintesc ce si cum am verificat in vis, daca e real sau nu, dar ma convinsesem cumva ca de data asta nu visam. Phoooaaaiii de mine ce pareri de rau, remuscari, tot tacamul. Groaznic cat de rau m-am simtit. Si dupa ce m-am trezit de-adevaratelea a durat cateva secunde bune sa-mi revin. In adolescenta am mai avut un vis de-asta cu verificare. Atunci, in vis primisesem de la parinti bicicleta pe care o doream de mult. Si atunci in visul acela ma convinsesem cumva ca nu visam, deoarece inainte mai visasem biciclete si nu le-am primit in realitate. Atunci mi-a parut rau ca m-am trezit.

Se pare ca undeva in adancul intunecat al mintii mele exista o mare teama de recadere, chiar daca eu nu o constientizez intr-un mod sensibil. Poate ca asa e bine, dar mi-ar placea sa scap definitiv de ea. Nu cred ca se mai poate, trebuie sa ma obisnuiesc cu ea. Se poate rezolva, e mai usor sa traiesc cu ea in subconstient decat cu alcool in singe si creier.

Ei, dar vine primavara. E timpul sa ne alungam temerile si sa ne luam zborul.

@ - Dora - daca citesti cumva pe aici, sa stii ca esti invitata in mod special. Stiam ca-ti place sa zbori, cel putin imaginar. Am si o melodie pentru tine. Nu-s convins ca depre teama e vorba, dar im pare ca aduce energie si optimism.
( L.E. - da, de frica e vorba. acum am citit ca in engleza e la genul masculin. ce-i urat si de rau e la masculin, ce-i frumos si de bine e la feminin. ma simt discriminat. )

https://www.youtube.com/watch?v=ELKVW8HiUTE

O zi frumoasa tuturor,
Cu drag Sobrichet.
Magda0405
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mar 2018, 07:01

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Magda0405 »

Sunt Magda0405
Sunt alcoolica.VREA SA NU MAI BEAU !
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari sobri pentru cele patru luni de abstinenta , esti un exemplu ca se poate trai si fara alcool si chiar mai bine .
Copii un text din ,, Viata fara bautura " , carte care se gaseste in biblioteca noastra virtuala , capitolul ,, Gratitudinea " asa mai citesc si eu :
O membră A.A. îşi aminteşte că, ajunsă în vârful carierei alcoolice, nu-şi pierduse deloc credinţa.- Aveam o încredere fermă, de neclintit... în dezastru, explica ea. În fiecare dimineaţă, primul meu gând era: "O, Doamne, oare ce necazuri noi se vor abate astăzi asupra mea?!"Când suna cineva la uşa, era convinsă că motivul vizitei nu putea fi decât ceva neplăcut. Nu aştepta ca postaşul să-i aducăaltceva decât facturi de plată şi alte vesti proaste. Când suna telefonul, ea suspina, anticipând vestea unei catastrofe.Consumul acesta masiv de energie în speculaţii negativiste ne este familiar multora dintre noi; ne amintim sumbra stare de spiritcare predominase în perioada alcoolismului activ. O parte din acea stare a fost, probabil, cauzată de efectul farmacologic alalcoolului, care este un drog depresiv. Când ultimele molecule de alcool sunt eliminate din organism, cu ele ne părăseşte şi o maredoza din acel pesimism.Dar, am observat că astenia nervoasă persistă, câtă vreme nu o detectăm şi nu o smulgem meticulos din rădăcini.Să fim înţeleşi, noi nu recomandăm delăsare sau indiferenţă. Nu negăm faptul că dificultăţile vieţii îşi au rostul lor şi că existăobstacole de depăşit, din când în când. Tristeţea şi neplăcerile cauzează, într-adevăr, durere.Însă acum, fiind eliberaţi din consumul de alcool, putem exersa mai mult control asupra raţiunii. Avem un evantai mai larg degânduri şi mintea nu ne mai este atât de tulbure. Gândurile luminoase şi sănătoase ori tenebroase şi prăpăstioase - pentru care optamîn cursul unui interval de douăzeci şi patru de ore, ne vor influenţa puternic starea de spirit din acel interval.Deoarece apropape toate gândurile ne fuseseră întotdeauna asociate strâns cu consumul de alcool, în prezent găsim că merită săne examinăm îndeaproape modul de a gândi şi să adoptăm căi mai eficiente de folosire a puterii raţiunii.VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ 85Poate că exemplificările care urmează nu oglindesc nimic din experienţa dumneavoastră sau poate că limbajul vi se pare nou.Dincolo de acestea, exemplele noastre s-ar putea să vă atingă măcar o coardă a sufletului. Unele sunt exagerate intenţionat, pentru areda mesajul cât mai clar cu putinţa. Altele, la prima vedere, vi se vor părea banale. Mulţi dintre noi am descoperit că anumiteameliorări, oricât de mărunte şi de uşoare în aparenţă, constituie o solidă piatră de temelie pentru restabilirea de durată.Când copilaşul cade, se loveşte şi plânge, putem detecta cu uşurinţa dacă s-a rănit grav sau dacă doar s-a speriat. Ne putem alegeatitudinea. O alternativă, ar fi să ţipăm isteric pentru că pruncul s-a lovit sau s-a speriat (şi s-o ţinem întruna cu "ce s-ar fi pututîntâmpla"); ori, ne putem păstra calmul ca să mângâiem copilul, recunoscători pentru faptul că nu s-a întâmplat nimic mai grav.Când bunicul decedează la nouăzeci de ani, nefericit, după o lungă suferinţa, avem alternativa de a insista ca tot ce a mai rămasde făcut este să ne dezlănţuim în durere, mânioşi că faptul ne-a luat prin surprindere sau să ne îngropam în vinovăţie - şi, de ce nu, în pahar. Cealaltă alternativă ar fi aceea de a ne reaminti, aşa copleşiţi de tristeţe cum suntem, că bunicul a avut o viaţă lungă, deseori bună şi fericită; că am încercat să fim buni cu el şi l-am asigurat mereu de iubirea noastră; că suferinţa şi nefericirea lui au luat sfârşit.Mai mult ca sigur, el nu ar aprecia folosirea decesului său ca scuza pentru a ne îmbăta şi a ne primejdui sănătatea.Când ajungem, în fine, să vizităm un loc mult visat, ne putem concentra asupra neplăcutelor condiţii de cazare sau a vremiineprielnice pentru o vacanţă, asupra faptului că zilele de demult nu se mai întorc şi că nu avem la dispoziţie decât câteva86 VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂzile sau o săptămână. Sau, putem fi recunoscători că am ajuns în acel loc şi pentru toate frumuseţile nebănuite care ne aşteaptă să ledescoperim. Ne putem controla tendinţa de a spune: "da, numai că..." drept răspuns la o constatare optimistă, elogioasă sau constructivă. Norocul care a dat peste un prieten sau aerul sau tineresc, ori implicarea unei celebrităţi într-o campanie de caritate, ne pot tenta săexclamăm acru: "da, numai că..." La ce ajută acest mod de gândire? Ne ajută nouă cu ceva? Oare chiar nu putem tolera faptul căanumite lucruri sunt pur şi simplu bune? Oare chiar nu ne putem bucura când ne gândim la ele, pentru că trebuie să le "desfiinţăm"?Aceia dintre noi care încercăm să ne lăsăm de fumat, descoperim că putem alege una din următoarele atitudini: (1) să continuămsă ne tânguim pentru cât ne este de greu s-o facem ("nici de data asta n-o să reuşesc" şi "ştiam că aşa o să se întâmple, fir-ar să fie,uite, tocmai am aprins una";. sau (2) să savurăm o atmosferă fără fum de ţigară, când ne aducem aminte; să ne bucurăm de o oră carea trecut fără să fumăm şi, dacă am aprins una involuntar, să ne felicităm că am stins-o la jumătate.Când lozul cel mare este de cinci sute de mii, iar noi l-am tras pe cel de cinci sute doar, este limpede care atitudine ar fi de bunsimţ. Cu siguranţă, nu amărăciunea la gândul că am ratat lozul cel mare. Ni se oferă, la tot pasul, ocazia de a alege conştient o atitudine sau alta iar experienţa ne-a adus convingerea că sentimentul degratitudine este cel mai sănătos, cel mai favorabil menţinerii abstinenţei. Este întotdeauna o surpriză plăcută, când descoperim că nueste greu să dezvoltăm obiceiul de a fi recunoscători, cu preţul unui mic efort.87 VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂMulţi dintre noi am avut reţineri la început. Însă, trebuie să admitem că rezultatele nu au avut nevoie de comentarii. Poate căustură când ne muşcăm limba şi nu dăm drumul sarcasmului de pe vârful ei. Poate că trebuia să înghiţim de două ori înainte de aexprima ceva cât de cât pozitiv, ceva ce etichetam drept "dulcegărie" pe când beam. Dar, curând, ne-a fost tot mai uşor s-o facem iar obiceiul a dat forţă şi energie recuperării noastre. Viaţa ne-a fost dată ca să ne bucurăm de ea, iar noi intenţionăm să o savurăm.Frunzărind prin memorie, unii descoperim încă o atitudine negativistă de pe vremea băutului. Mulţi am renunţat la ea iar schimbarea în acţiuni ne-a adus ameliorări în atitudini şi sentimente.Cine ştie din ce motiv, petrecuserăm mult timp observând greşelile
altora,
vorbind despre ele şi gândindu-ne la cât de tare seînşelau oamenii. (Pentru binevenita schimbare interioară de acum, nu are importanţă dacă aveam dreptate sau nu.) Pentru unii,schimbarea începe cu încercarea de a avea bunăvoinţa .....
https://www.scribd.com/fullscreen/84877 ... 8crwhg3eou

Buna Magda , se poate sa nu mai bei daca iti doresti , ai putea sa incepi prin a iti face un topic al tau, daca intampini probleme spune, si sa incerci sa stai cat mai mult timp pe acest forum , sa scrii zilnic .Aici , pe acest forum nimeni nu m-a judecat si m-am simtit inteles .
Iti doresc o zi frumoasa !
Colea , sa nu uit , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

@ - Colea - multumesc pentru apreciere Colea. Trebuie sa te corectez putin. Nu sint " un exemplu ", cindva voi putea sa devin " unul dintre exemple ", daca reusesc sa ma mentin. Sper sa fiu unul pozitiv. Multumesc pentru citat, mi se potriveste si mie in mare masura. Cu ocazia asta mai citesc si eu din literatura de specialitate.

@ - Magda - bine ai venit! Chiar ma simt magulit ca vrei sa-ti incepi drumul spre o viata mai buna de aici de la mine " din debara ". Mi-ar placea sa cred ca ai facut-o intentionat. Daca ai reusit sa treci peste retineri si facut acest prim pas, care pentru mine a fost poate cel mai important, iti recomand sincer sa-ti deschizi si tu " boutique-ul " tau, sa ne scrii putin despre tine si vei primi ajutor din partea mea si a colegilor, atat cat putem sa-ti oferim. Pentru mine a fost suficient forumul, cel putin pana acum. Scriam cum ma simt, prin ce faze treceam, cum eram atras de bautura, cum reuseam sa ma abtin, mai greu sau mai usor, etc... . Cred ca mi-a prins foarte bine. In timp ce scriam, in mintea mea se facea o analiza sau ceva, si descopeream punctele si momentele mele vulnerabile, apoi cunoscand-ule am invatat cum sa le evit cat mai usor si putin deranjant. Nu-i corect spus " invatat ", mai degraba am " plagiat " din ce am gasit aici pe forum. Nu am inventat nimic nou, am descoperit doar forumul care ne ofera o multime de exemple si unelte. A trebuit doar sa citesc si sa aleg ceva ce mi s-a parut mai usor de facut. Cu siguranta si pentru tine este ceva. Cauta, intreaba, citeste, scrie, inarmeaza-te cu multa rabdare si ceva incredere. Cum au reusit altii si noi putem.

O zi buna va doresc.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Era sa uit. A venit primavara, e timpul sa ne incalzim aripile si sa ne luam zborul.

Un milion de buburuze pentru toate colegele!



Imagine
Scrie răspuns