021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Multumesc dragii mei!

Abia astept sa va intorc felicitarile.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

" Neata Buna, oameni.

Azi e ziua a 6-a pe care o voi incheia fara sa beau alcool."

Dragi prieteni, asa am inceput drumul alaturi de voi in 26 octombrie 2017 acest prim an de viata normala ( daca asa o fi normala, sa nu bei deloc alcool ). Nu conteaza cum se numeste, conteaza ca este mai buna decat cea pe care am avut-o inainte, cea imbibata din belsug cu alcool.

Azi am observat ca am devenit si veteran pe forum, nu stiu ce sa spun doar ca nu prea ma simt veteran. Simt asa parca o oarecare mandrie, dar parca simt prea multa responsabilitate. Nu se poate sa tai peste veteran si sa scriu boboc? Imi placea sa fiu boboc, imi erau iertate toate chestile gresite, imi permiteam tot felul de intrebari, dedicatii, imi putea da cu parerea fara sa ma gandesc ca cineva s-ar inspira de la un boboc. Nu se poate sa decid eu cand ma simt suficient de increzator in cunostintele si experientele mele si sa trec la un nivel superior? Oare acum iau prea in serios rolul de veteran sau incerc sa fug de responsabilitati? Nu stiu, poate chiar sa fiu veteran si sa nu realizez eu despre mine asta?
Ok, sa zicem ca asa e regula si de la 200 de mesaje am devenit si eu veteran. Nu ma deranjeaza pe mine prea tare ce scrie acolo, dar cei care nu ma cunosc si vad doar ca am titlu de veteran trebuie sa fie cu bare de seama si sa nu considere litera de lege ce scriu eu pe-aici.

Asa, foarte foarte pe scurt va spun ca sint bine, 0% alcool, pe Maleficu' ala cu berea l-am cam uitat cum arata la fata ( sint alti malefici dar insignifianti in comparatie cu ala ). Schimbari nu au fost majore in viata mea, dar toate au fost cel putin inspre bine. Ce-mi place cel mai mult este ca am mai mult timp activ. In anul asta pot spune ca am trait cam 1,4-1,5 ani inecati in bere. Deci 1 an fara alcool=1,5 an cu alcool. Oooo, daaaaa! Si cele 9 zile in delta din toamna asta au insemnat cam 30 de zile in delta din anii trecuti!!!

Multumesc pentru timpul meu castigat, multumesc pentru increderea redobandita, multumesc pentru familia mea!

Multumesc dragi colegi, Multumesc ALCOHELP!!!

Weekend placut,
Sobrichet

P.S. - Ne auzim in curand, mai sint cateva zile in care pot sa mai ies la pescuit si se cam inchide pentru mine sezonul pana la vara, asa ca profit acum de ele iar la iarna o sa am timp muuult si de scris. Subiecte gasim noi, nu? Dora, Maria, Vizitator123$5, Danutza voi fetele vad ca sinteti in forma pe forum in ultima perioada. A, da si tu Andy. Lupica nu stiu daca se pune la socoteala, am suspiciuni ca ar fi un plugin instalat de admin. Daca am uitat pe cineva, cer iertare cu plecaciune.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de And_y »

Buna ziua Sobrichet,
Ai dreptate, se merita abstinenta, vacanta placuta in continuare!
Nimic nu e intamplator.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Airam »

Fir intins Sobri!😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Sobri, febletea mea aici, pe forum... doar o dedicatie draga mie deocamdata, la aceasta ora tarzie... Voi reveni insa cu noutati, 😚

https://www.youtube.com/watch?v=-lEgNyJ ... adio=1#t=3
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Multumesc dragi prieteni,
Sper sa facem multe aniversari impreuna. Urmatorul cred ca va fi Andy, nu?

Nu sint in vacanta, dar urarea e binevenita oricand. La mine au inceput ploile, inseamna ca incepe si trandaveala prin casa si butonatul pe net. Ce saracie ne facem Maria atatea luni?

@Vizitator123$5 - m-ai spart cu etalonul asta. as fi multumit sa fiu doar o parte din ce am vazut la alti colegi de forum.

Duminica placuta.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Fir intins Sobri si din partea mea . Eu am fost anul asta acasa , in Ro si mi-am revazut sculele de pescuit dar nu am apucat sa le pun la ,,munca" ca am avut de rezolvat ceva treburi .
Si la un an de abstinenta eu cred ca esti un Veteran .
Bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Multam Colea!

Asa sa fie cu zici tu.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de asido1973 »

Felicitari din toata inima! Ai trait unul din cei mai frumosi ani din viata ta , fii sigur de asta. Indiferent cat de greu este si va fi , pentru un alcoolic ca viata traita in abstinenta nu e nimic mai de pret. Felicitari pentru un an . primul an este cel mai greu , mergi tot inainte ca merita!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Merci Asido.
Nu stiu sigur daca e chiar cel mai frumos an, dar cu siguranta e singurul an intreg de care-mi aduc aminte 🙂. Da, merita. Acum mi se pare ca nu a fost asa greu, insa asta e efectul uitarii. Totusi la inceputuri eram stresat si speriat rau ca nu ma voi putea lasa.
Scrie răspuns