021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

'Neata Buna, oameni.

Azi e ziua a 6-a pe care o voi incheia fara sa beau alcool. Cel putin asa am hotarat imediat ce m-am trezit.

Am o relatie stransa de vreo 30 de ani cu acest partener perfid si amagitor. Cred ca am depasit 1000 de intalniri cu finalizare prcoce din partea mea, si 3-4000 de intalniri mai linistite. Acum, cand am calculat cu aproximatie numarul de intalniri imi dau seama ca ar fi trebuit sa fiu mort. Poate ca sint, dar inca nu stiu... .

Incerc sa-l parasesc definitiv, dar aproape zilnic ma ispiteste si am nevoie de multa ambitie sa-l refuz. Deocamdata am rezistat. dupa-amiaza, spre sfarsitul programului incepe sa ma traga de maneca si sa insiste pana ii dau peste cap cu un suc de rosii family pack de 2 litri.

Va citesc de ceva vreme ca anonim, dar cred ca abia acum sint prima data intr-adevar hotarat sa-mi parasesc acest tovaras care a devenit periculos de apropiat si indispensabil. A inceput sa-mi organizeze el mie programul astfel incat sa fim mai mult timp impreuna doar noi doi, in schibul timpului pe care ar fi trebuit sa-l petrec in alt fel. Ceea ce binenteles mi-a afectat negativ viata sociala si familiala. Decamdata sanatatea si serviciul par sa nu fie afectate intr0un mod foarte vizibil, dar nici nu vreau deloc ca relatia noastra sa ajunga si la acest nivel.

Dupa cum v-am spus, mi-e destul de greu sa-l tot refuz deoarece are o insistenta seducatoare si innebunitoare aproape in fiecare zi, in reprize repetate si de fiecare data il inec cu suc de rosii. Mult suc de rosii. Dar e rezistent, nu pot sa-l inec de tot.

M-a ajutat ce am citit pe-aici pe forum, experientele si situatile pe care le-ati povestit m-au facut sa-mi dau seama ca am ajuns sa fiu considerat un om de calitate cel putin indoielnica, ceea ce as fi gandit de fapt si eu despre un asemenea personaj daca m-as fi uitat la un film cu el ( adica cu mine ). Daca m-as fi vazut din exterior.

Bun. Cu ingaduinta voastra, mi-ar prinde bine sa scriu aici cand incepe sa traga ispita de mine, banuiesc ca voi primi o incurajare sau indemn sau ceva care sa ma faca sa trec mai usor de faza respectiva.

Va avertizez ca nu va va fi prea usor sa ma sustineti , tovarasul meu actioneza conform unui principiu de baza al publicitatii " DACA NU-I POTI CONVINGE, INNEBUNESTE-I ! " asa ca poate voi imparti sintagma " AZI NU BEAU ALCOOL " in " ORA ASTA NU BEAU ALCOOL ".

Pe langa asta trebuie sa va spun ca nu sint credincios, nu cred ca exista o putere sau entitate sau orice sau oricine care care sa ne influenteze viata, decat noi insine prin vointa si actiunile noastre. As vrea sa cred ca exista o asemenea entitate, dar pur si simplu nu pot, gandirea mea nu poate sa creada asa ceva in urma experientei de viata de pana acum, si ce am vazut ca se intampla prin lume. Asta cel putin deocamdata, pe viitor nu stiu ce voi crede, poate va fi ceva care sa ma schimbe in aceasta gandire.

Nu conteaza poate vorbim alta data mai multe despre treaba asta si alte treburi ( ca mai am cateva cateva subiecte nelamurite si se pare ca sint niste raspunsuri prin forum ), acum vreau doar atat:

SA NU MAI BEAU!!!!!!!!!! - cu sau fara ajutor din alta parte.

Multumesc,
sobrichet.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de styx »

Salut si bine ai venit printre noi Sobrichet!
Dacă vrei poți! Cu sau fără ”putere sau entitate sau orice sau oricine care care sa ne influenteze viata”... cel mai bun lucru ca să rămâi abstinent este ca dorința ta de a fi abstinent să fie mai puternică decăt cea mai puternică scuză a ta de a bea... cum să faci asta? O să descoperi cu timpul probabil așa că ia de aici (de pe forum) ce ti se potriveste si dă restul deoparte. Noi aici după cum stii deja nu judecăm oamenii după cât sunt de credinciosi sau nu, de fapt nu judecăm deloc, doar ne sustinem reciproc, așa că îți zic încă o dată Bine ai venti printre noi!

Zile senine!
Ultima oară modificat 26 Oct 2017, 11:14 de către styx, modificat 1 dată în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Airam »

Bună dragule, primul pas l-ai făcut, ai scris aici. În rest așa cum zici, doar tu cu voința ta...vei reuși.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Multumesc pentru primire si raspunsuri.

Nu ma deranjeaza sa fiu judecat. Deocamdata imi doresc sa nu mai beau, si de aceea am facut acest prim pas. Acum dupa ce l-am facut mi se pare ca nu a fost asa greu cum mi se tot parea. Ar fi fost mai bine sa-l fi facut mai demult, dar e bine si acum.

Peste cateva ore il astept pe tovarasul meu malefic si foarte imbietor, dar sint pregatit cu tot asenalul din punct de vedere material ( suc de rosii, vitamine, fructe, etc. ... ). Tovarasul asta chiar daca e imaginar este al naibii de inteligent si viclean. Stie cand cand imi termin treaba si sint satisfacut, si vine sa ma premieze cu niste bere, " Hai Sobrichetule ca meriti! Uite, iar ai reusit sa-ti faci bine treaba. Chiar meriti o bere... . Rece, amaruie, acidulata, asa cum iti place tie. Ce bine pica dupa o zi de munca! Si dupa mai multe beri, ce bine incepi sa te simti. Devi mai destept, mai sociabil, mai bengos! ". E greu de refuzat. Dar o sa-i inec cu suc de rosii!

In ultima vreme a mai aparut un tovaras, tot imaginar. Dar este mic, plapand si mai putin seducator. Asta zice: " Si ce-i daca crezi tu ti-ai facut bine treaba, de fapt asa trebuie in fiecare zi. N-ai de ce sa te premiezi pentru treburile obisnuite. Si mai ai treaba si acasa cu familia. Nu te mai tot premia cu bere, bea si tu un suc de rosii! "

Pe asta al 2-lea as vrea sa=l pastrez, dar sa vina si el cu niste tentatii mai convingatoare. Sint sigur ca le stie si le are ascunse pe undeva, dar inca nu stie sa se exprime si sa mi le ofere.

Acum, de cand am scris pe forum, parca asta maleficu' s-a mai speriat.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

styx scrie: Dacă vrei poți! Cu sau fără ”putere sau entitate sau orice sau oricine care care sa ne influenteze viata”... cel mai bun lucru ca să rămâi abstinent este ca dorința ta de a fi abstinent să fie mai puternică decăt cea mai puternică scuză a ta de a bea...
Iti dai seama ce lucru minunat ai scris Styx??
Iti multumesc ca existi. Multumesc pentru tot ce am citit zilele acestea. M-a ajutat enorm. Poate, intr-o zi.. va voi povesti cum..

Azi sunt bine si totul vi se datoreaza!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

PS: Povestesti extrem de natural si bine Sobrichet tot ceea ce simti. "Razboiul" acesta mental il duc si eu mai tot timpul, cred ca nu e zi sa nu lupt cu gandurile contradictorii.. Mereu si mereu adictia din noi tot vrea sa revina, tot vrea sa castige. Sunt zile si nopti cand aproape te dai batut, cand poate obosesti, dar nu trebuie sa renunti. Eu gandesc abstinenta ca un vis. Un vis ce-l vreau implinit si mentinut viata asta. Ca nu-i asa, alta nu mai am!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Iata ca ispititorul a venit. Mi-am cam terminat ce mi-am propus si a trebuit sa ies in oras sa ma intalnesc cu cineva la 17.30. Am inceput sa devin agitat. A aparut vechiul meu tovaras sa-mi recomande o bere. Asa ca mi-am luat un PEPSI. Ca pe vremuri. Uitasem cat de mult tanjeam dups unul in copilarie. Tovarasul insista, dar nu foarte tare. Stie ca sint cu masina si nu prea are sanse. Zice ca totusi pot sa merg si pe jos sau cu taxiul acasa. Mai zice ca tocmai s-a incalzit afara si chiar ar merge o berica mica, rece, amaruie si acidulatsla, si ca stau aproape de unde sint. Incearca incapatanatu' toate smecheriile cu care m-a convins atata timp. Asa ca am terminat PEPSI-ul si am scos sucul de rosii si am bagat rapid 2 pahare ca sa- l inec. Azi sint sigur ca- fac sa taca. Maine mai vedem noi
Oricum stiu ca rata inecata nu s- a vazut inca. Si cu suc de rosii 🤓
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de styx »

Bravo dom’le! Da-i cu suc de rosii e mai bine decat cu alcooale... fie vb intre noi, eu sucul de rosii l-am baut numai cu vodca! Da sigur merge si sec. Succes!
Amasadorule, Dorule multumesc frumos! Nu realizez eu ce am scris de ti-a placut dat fiind ca asta traiesc, traiam eu la inceputul abstnentei dar daca te ajuta, atunci e perfect!
Seara senina dragi forumisti!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Gata, am scapat si azi. Am ajuns lacrima acasa. Vad ca-mi face bine sa scriu aici, o voi mai face si maine.

Va doresc o seara asa cum v-o doriti voi!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Multumim frumos. Si tie la fel!

Si eu inchei cele 24 de ore cu bine. Sper ca si voi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns