021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: 'Neata Buna!

Mesajde catalinul » 27 Noi 2017, 17:12

sobrichet scrie:De ce nu pot sa editez ce scriu la mine? Nu-mi apare icoaca albastra cu creionul si vreau sa corectez niste greseli de ortografie.

Buna Sobriquet, mesajele se poat edita intr-o anumita perioada de timp, parca de 24 ore. Felicitari pentru cele 5 saptamani!
Si tie Nicolae, pentru cele 6!

24 ore senine!

Sunt autorul acestui subiect
sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 29 Noi 2017, 06:45

Buna dimineata dragi prieteni,

Va trebui sa particip pentru o saptamana la finalizarea unui proiect la sediul firmei in Bucuresti. Vointa mea va fi supusa la cea mai grea incercare de pana cum, serile vor fi grele. Ori la restaurante ori la hotel serile voi fi impreuna cu alti colegi din tara, si binenteles ca se va consuma si alcoale. Nu da bine sa refuzi invitatiile conducerii firmei, si chiar vreau sa particip la acest proiect. Pana la urma tot trebuia sa se intample sa ajung in restaurante intr-un anturaj in care se bea, nu puteam evita la nesfarsit. Urmeaza si revelionul, dar ala e doar o seara. Nu stiu cum voi gestiona situatia, sper sa ma descurc.

Va doresc o zi frumoasa,
Sobrichet

ilie
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde ilie » 29 Noi 2017, 12:56

Buna Sobri, succes in afaceri si ai sa fii ok, ai sa vezi...🤔😉 Si sa te gindesti din cind in cind la mine si sa-ti spui, "daca iliuta poate, pot si eu" pt ca si eu sunt pus in asemenea situatii de multe ori...🤔 Chiar ieri ma gindeam de ce nu mai beau eu alcool cu atita usurinta si mi-am raspuns ca, "de frica" stiind ca daca as reincepe ar fi dezastru...si este pt mine ca si cum as bea otrava si as bea eu otrava de buna voie si nesilit de nimeni? NU!😁
Si nu uita, pt 15 min de amagitoare placere, se merita "CALVARUL REAL " de dupa? NU!🤔 Niciodata bautul tau nu va mai fi la fel si nu vei mai atinge placerea de la inceputuri si vei bea din ce in ce mai mult incercind sa o atingi, vb tot din experienta...😓
Lasa prietenii si partenerii de afacerui sa se bucure ei (probabil nu au problema noastra😉) si tu bucura-te pe tine ...Ai sa vezi ce satisfactie vei avea dupa eveniment, tot din experienta iti spun...🤔🙂
Totul va fi bine,succes!🙂👍

Imagine
Ultima oară modificat 29 Noi 2017, 13:57 de către ilie, modificat de 2 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 29 Noi 2017, 13:11

Sobri draga, nu intereseaza pe nimeni de ce tu nu bei. Inventezi si tu ceva...faci tratament cu antibiotic, ai fost depistat de curand cu diabet ti-a crescut tensiune... Important este tu sa te poti abtine. Iti doresc sa treci invingator peste aceasta incercare.
Te imbratisez cu drag.

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 29 Noi 2017, 15:46

Buna Sobri. Tentatia este dusmanul cel mai aprig al abstinentei! Te rog, fereste-te de ea prin orice mijloace. Inarmeaza-te cu tot ce dispui la indemana: scuze gata pregatite, motive bine intemeiate, stres putin, timp ocupat, priteteni dragi aproape si multa determinare. Trebuie sa reusesti si stii de ce? Pentru ca odata iesit din aceasta incercare, vei deveni mai puternic, mai fericit! Vei vedea.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lazarescu nicolae » 30 Noi 2017, 09:15

In viața fără băutura ni se explica,cum sa ne comportam in anumite situații și locații unde se servește băutura.(se pare ca o are Styx in PDF.)Nu cred ca pe ceilalți ai interesează prea mult ce bei dar gândește-te ce ar zice dacă te-ar vedea mototolit!ați poți pune de la început un pahar mare de suc ori cafea ca sa înlături setea.daca ești mâncat bine pofta de alcool dispare.Nu trebuie sa te duci acolo cu sentimentul de nesiguranța ci inarmandu-de cu Azi nu beau și fiind foartesigur pe tine.Cum ar fi dacă te-ai îmbata acolo și te-ai face de c---t?ori sa bei seara sa nu te vadă nimeni și a doua zi sa fi punk?Daca azi nu beau am osperanța!fa și tu la fel!Succes!

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 30 Noi 2017, 15:08

BRAVO, BRAVO, Nicusor, "nu te duci acolo cu sentimentul nesigurantei", foarte foarte intelept si eu am gasit totdeauna solutii cu usurinta plus ca asa cum spui nimanui nu-i pasa de ceea ce faci tu, ce maninci si ce bei...😉👍
Felicitari pt gindirea sanatoasa si atitudine si sunt sigur ca Sobri nu va avea avea probleme!🍔🍰🍽
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 01 Dec 2017, 07:55

Felicitari Sobri pentru luna de abstinenta !👍
Pana la Revelion mai este si cred ca cei cu vechime in abstinenta ne vor face o tema pentru a vedea cum sa ne comportam de sarbatori , dar mai important este sa vad ce fac astazi , doar astazi pot sa beau sau sa raman abstinent .
In Bucuresti avem multi prieteni de pe forum , este o ocazie , sunt si multe grupuri AA , este Aliatul de facut o vizita Adminului .
Oricum , abstinenta "trebuie " sau mai bine spus eu vreu sa ramana la mine pe primul loc , chiar inaintea sefului actual sau viitor ,sau oricarui coleg , actual sau viitor ,etc
Bune 24 de ore iti doresc !
Colea , alcoolic
stefanescu12@yahoo.com
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 01 Dec 2017, 10:00

Buna dimineata si La Multi Ani!

Va multumesc pentru sfaturi si pentru increderea pe care o aveti in mine. Sint sigur ca n-o sa va dezamagesc.

S-a schimbat perioada, de luni va trebui sa fiu la Bucuresti, dar asta nu schimba cu nimic situatia. Intr-o seara voi iesi cu colegii de servici, pentru celelalte seri am planul facut. Merg la un film, la cumparaturi, vizitez un prieten, etc... . Ma descurc eu.
Deocamdata nu ma simt pregatit sa ma intalnesc cu colegii de forum, dar vor mai fi si alte ocazii cu siguranta. Acum e si perioada cam nasoala. Vreme urata, zile scurte.

Dedicatia de azi e mai mult pentru mine, nu-mi plac orasele mari.

https://www.youtube.com/watch?v=v-G5nTYO29U&list=RDv-G5nTYO29U&t=6

O zi frumoasa va doresc,
Sobrichet

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 09 Dec 2017, 11:10

Buna dimineata dragi prieteni,

Am revenit " curat " acasa si pe forum. Am scapat usor de toate ispitele. M-am odihnit, am mers la ceva cumparaturi, m-am " fofilat " de la targul de Craciun.

O singura data am dat fata-n fata cu alcoolul intr-un mod chiar violent. Ramasesem singur in camera, colegii au plecat la un vin fiert la Targul de Craciun. Imi luasem ceva de mancare si cand am deschis linistit frigiderul m-a izbit o priveliste greu de ocolit macar cu privirea. Tot felul de sticle si sticlute care mai de care mai artoase si sclipicioase. Uitasem de chestia asta cu frigiderul imbelsugat de la hotel si nu aveam niciun plan pregatit dinainte. Am reusit sa ma abtin pe moment, dar ispita nu ma lasa in pace. Initial am zis ca ma uit la un film, dar am ajuns repede sa citesc pe forum. Si am tot citit pana am adormit. Asta cred ca a afost singurul moment mai dificil.

va multumesc ca existati,
Sobri.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”