021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
sobrichet
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: 'Neata Buna!

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 07:37

Buna dimineata dragi prieteni,

A trecut o saptamana de cand n-am mai scris pe forum, ceea ce nu-mi prea place despre mine. Dar au trecut si vreo doua luni de cand am inceput sa scriu si sa nu mai beau, ceea ce-mi place foarte tare la mine.

Acum trei zile, joi dupa-amiaza, la sfarsitul programului m-a izbit o pofta extrema de bere. Nu stiu daca am mai simtit vreo data chiar asa intens pofta de a bea o bere, si sa n-o beau totusi. M-am indopat fortat cu doua beri fara alcool si mi-a trecut. N-a fost chiar pe gustul meu, dar am rezolvat criza de moment. Tare m-am mai bucurat si felicitat singur, initial chiar ma speriasem.

Stiu ca mai este o saptamana pana la Craciun, dar eu va fac deja dedicatia:

https://www.youtube.com/watch?v=4cP26ndrmtg

O duminica frumoasa si linistita va doresc.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 17 Dec 2017, 07:54

Buna dimineata Sobri. Incet, incet...aceste pofte de bere...vor trece. Am trecut si eu prin asta.
😘

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 08:40

Multumesc Maria, sa sti ca am remarcat ce-mi spui.

Ma bucur ca mi-ai raspuns, as fi vrut si eu sa-ti scriu ca te inteleg foarte bine referitor la problema cu partenerul de viata. Sint si eu aproximativ in aceeasi situatie. Avem un copil de crescut, deocamdata nu concep divortul. Sint la faza de in care tot dau " ignore ", sper sa ma tina click-ul de la mouse macar pana termina copilul liceul. Si sper ca daca nu mai beau, in timp sa se ameloioreze situatia. Am auzit sau citit pe undeva niste vorbe care ma ajuta, sper sa te ajute si pe tine.

Una ar fi " secretul " unui cuplu cu o casnicie de peste 50 de ani. Ziceau ei ca " TREBUIE SA STI SA TACI ". Ideal ar ca ambii parteneri sa faca asta. la noi doar eu tac. Si tot tac si dau ignore pana termina si ea. Daca nu tac, nu mai termina.

A doua ar fi ca de la o vreme TREBUIE sa-ti iubesti partenerul. Daca la inceputul relatiei a fost iubire, si in timp aceasta s-a degradat, si vrei sa continui relatia vine vremea cand trebuie SA FORTEZI IUBIREA. Eu incerc sa apreciez poate putin exagerat partile bune pe care le observ la ea, si sa minimalizez atat cat pot chestile care ma deranjeaza. Atat cat pot, butonul stanga de la mouse mai da si rateuri si atunci e si mai rau.

Acum, fiindca ti-am scris astea, mi-am adus aminte ca trebuie sa fac ceva ce n-am facut demult. Sa-i cumpar o floare, asa fara niciun motiv. I-am mai adus flori, dar atunci erau interpretate ca fiind un " iarta-ma, promit ca nu mai beau ". Si avea dreptate. Chiar acum voi merge sa-i iau o craciunita. Nu stiu daca la tine ar merge sa-i faci un cadou, dar daca vrei sa incerci un barbat probabil ca ar aprecia altceva, nu o floare. Poate un portofel din piele, un breloc de chei, un tirbuson frumos sau o trusa de scule.

Multumesc inca o data pentru incurajare, it doresc sa ai multa putere si rabdare,

Sobrichet.

Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Ambasador » 17 Dec 2017, 09:49

Buna Sobri. Sinceritatea deschide in general poarta catre reusita! Vei reusi cu siguranta!
Din toate povestile de pe forum, din toate experientele citite aici, concluzia este evidenta. Abstinenta te ajuta in viata. Cu ea vezi mai limpede totul, dai sanse unor nesanse, transformi nefericirea in fericire. Ca si acum. Gestul unei Craciunite catre sotia ta. E un gand absolut minunat!
Ultima oară modificat 17 Dec 2017, 11:34 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 11:12

Dora, sper ca ai scris din greseala un " ne " in fata la al doilea nefericire.

Craciunita e deja in masina, alaturi de un ghiveci mai mare si niste pamant pentru flori. Face bine si craciunitei, si neveste-mi si implicit si noua, celor din casa.

Ai dreptate ca abstinenta ajuta. Si eu cred ca voi reusi, cel putin eu voi face tot ce-mi sta in putere. Nu vreau sa se inteleaga ca vorbesc urat despre nevasta-mea, eu am fost cel mai important factor care a provocat starea asta. Si tot eu trebuie acum sa fiu cel mai activ in pentru a repara ce se mai poate. Si cu asta am inchei subiectul, nu cred ca e locul potrivit in care sa scriu depre asta.

Multumesc pentru incredere Dora.

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 17 Dec 2017, 11:37

Ai dreptate. Am scris in graba, am corectat! Multumesc de atentionare Sobri.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 21 Dec 2017, 14:53

Buna Sobri, vreau sa-ti spun ca mi-a placut f mult ce ai scris la Andy si cu singura exceptie ca eu ma exprim mai "naiv" sa stii ca si eu gindesc si aplic la fel...😉👍
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 22 Dec 2017, 06:45

Buna dimineata Ilie,

Stai linistit, m-am obisnuit cu felul tau de exprimare si m-am prins de esenta mesajor.

La noi ninge frumos si linistit ca pe forum, sper sa fie zapada de Craciun.

Sarbatori fericite iti doresc, si succes maxim in organizarea petrecerii!

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 22 Dec 2017, 07:26

Buna dimineata,

Am avut un vis si nu stiu daca a fost urat sau frumos... .

Am uitat sa va spun ca acum doua nopti am visat pentru prima data ca beau ceva. Era vara, soare si cald. O halba aburita si cu picaturi alunecand agale in fata mea pe o masa alba la o terasa. Buuuna bere!!! La jumatatea halbei mi-am adus aminte ca de fapt eu nu mai beau si m-am oprit cu noduri in gat. Nu ma trezisem din vis si incepusera ceva mustrari de constiinta in mintea mea, nu foarte clare. Ei, dupa ce m-am trezit mi-a fost ciuda ca n-am terminat halba. Acuma nu stiu de ce am vizat ca beau bere. Cateodata visezi la ceva ce-ti doresti, alteori visezi ceva de ce ti-e frica. Uneori visezi femei si nu ajungi la ele, alteori monstrii care te urmaresc si nu poti sa fugi.

Banuiesc ca voi mai visa cu bere si ma voi lamuri in ce categorie trebuie sa incadrez visele cu bere.

O zi usoara va doresc,
Sobrichet

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 22 Dec 2017, 08:25

Salut Sobri , si eu am visat de mai multe ori ca am baut , dar in schimb cand ma trezeam eram foarte fericit ca fost doar un vis .
O zi frumoasa iti dores si bune 24 de ore !
,,O zi fara sa beau cred ca o sa reusesc si eu , doar azi "
Colea ,sa nu uit😉 , alcoolic .
stefanescu12@yahoo.com
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Înapoi la “PREZENTATI-VA”