021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
sobrichet
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: 'Neata Buna!

Mesajde sobrichet » 26 Dec 2017, 09:58

Buna dimineata,

Va urez, cu o mica intarziere, sa va petreceti sarbatorile de iarna alaturi de cei dragi, invaluiti in caldura aromelor de cozonaci si vin fiert! La cozonaci e liber, la vin... cine mai poate.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 26 Dec 2017, 14:39

Craciun fericit Sobri.. fara vin, desigur! 🙂🎅
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 30 Dec 2017, 13:51

Sobri, ma bucur foarte mult ca ai ramas alaturi de noi. Multi scriu cam 2 saptamani pe forum si apoi renunta. Am incredere ca tu vei reusi. La multi ani si fir intins in 2018!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 30 Dec 2017, 15:24

Sobrichet, subscriu la cele spuse de Cătălin!
Cu siguranță vei reusi!
La multi ani cu seninătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 31 Dec 2017, 08:25

Buna dimineata dragi colegi,

Faptul ca sint pe forum, in acest grup, vi se datoreaza voua, tuturor colegilor ( iunclusiv a celor care nu mai scriu ). Citindu-va, m-am vazut pe mine, mai mult sau mai putin in fiecare dintre voi, prin felul de a consuma, prin motivele care ma duceau in compania bauturii, prin starile de sevraj mai mult sau mai putin asemanatoare, etc... . O singura chestie comuna am gasit-o la absolut toti, identica in totalitate cu ce simteam eu. REGRETUL, cu toate variantele si subvariantele lui.

Ma simt bine alaturi de voi, citind si scriind pe-aici. Eu doar am avut norocul sa va gasesc. Voi m-ati ajutat sa ma schimb, sa inteleg mai bine ce se intampla cu mine si cu cei din jurul meu, m-ati ajutat sa nu-mi mai doresc sa beau, sa nu-mi mai doresc sa ajung ca cel care am fost inainte de a intra in comunitatea voastra. Ma ajuta faptul ca imi spuneti ca aveti incredere ca voi reusi, ma ajuta sfaturile, povestioarele si exemplele celor vechi, ma ajuta entuziasmul celor noi. Ma ajuta faptul ca pot sa scriu aici si sa fiu acceptat asa cum sint, chiar daca nu sint inteles intotdeauna si uneori poate mai si deranjez.

Va multumesc dragi prieteni, din tot sufletul. Si mai mult va multumeste familia mea, multumiri transmise unui destinatar necunoscut, un destinatar caruia ii este profund recunoscatoare.

Va doresc un 2018 cu tot ce va doriti, cu multe impliniri si satisfactii!

Imi face placere sa ma confund cu cei care primesc imbratisarile, iar cel care ofera este forumul, voi cei care m-ati primit aici.

https://www.youtube.com/watch?v=8U-4H6Ppqo8

( Stiu ca am mai facut dedicatia asta, dar consider ca e un moment potrivit s-o fac si acum. )

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2017, 15:59

Buna ziua, ziua buna
Bucuros de uratura?
Mereu gazda primitoare
Cu sfaturi pentru inimioare.
Sobri sa ai mereu parte
De dragoste si sanatate!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 06 Ian 2018, 07:00

Buna dimineata,

Bine v-am regasit in 2018, an pe care v-il doresc plin de realizari!

@ - Dora: multumesc pentru frumoasa uratura, sint bucuros totdeauna cand scrii, si mai mult decat bucuros pentru urare. Acum stiu la cine sa apelez cand trebuie sa compun o urare. Nu ma mai chinui sa fiu original, cu siguranta tu deja le-ai inventat pe toate cele imaginabile, cel putin in limba romana.

Cam liniste pe forum acum dupa sarbatori. Nu mai vine nimeni cu o tema, cu un test, cu ceva sa mai animam putin atmosfera?
Ma lasati pe mine sa pun o intrebare simpla la care mi se pare mai greu de raspuns? Banuiesc ca ma lasati, mai ales ca nici raspunsul nici argumentarea din partea voastra nu e obligatorie. Oricum ce se va intampla in realitate nu depinde de raspunsul la aceasta intrabare.

Daca am putea alege sa ne mai nastem o data ( dupa ce ne incheiem socotelile in viata asta ), asa cum ne-am mai nascut cel putin o data, fara sa stim nimic din viata anterioara, sa incepem totul de la zero, fara sa putem alege in ce conditii ne vom naste. Ai putea fi print mostenitor sau copil nascut in zona de razboi sau gata bolnav din nastere, poti sa te nasti orinde si in orice situatie existenta in lumea asta, nu ai posibilitatea sa alegi ce fel de om te vei naste. Ne vom naste tot oameni si tot pe Pamant, evolutia vietii nesuferind modificari majore, deci conditii normale.

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi aceasta posibilitate? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

Multumesc.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 06 Ian 2018, 12:43

Salutare Sobrichet!
Nu stiu dacă aș fi ales altfel, dar sunt convins că toate alegerile mele au avut un scop bine definit...acela de a evolua. Important este ce am învătat din ce mi s-a întâmplat, iar ce nu am învătat am repetat până la suferință... a fost bine, a fost rău? bănuiesc acum, la ora asta, că s-a intamplat asa cum am ales. Un citat postat de mine azi dimineata pe pagina mea de FB, ar răspunde cumva la întrebarea asta:
„Cel mai mare secret al vieții este legea atracției. Legea atractiei poate fi numită de asemenea legea creației. Cu alte cuvinte viața nu este ceea ce ți se întâmplă, tu o creezi. De fiecare dată când esti tentat să reactionezi ca în trecut întreabă-te dacă vrei să fii un prizonier al trecutului sau un pioner al viitorului”
- Deepak Chopra

O zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 06 Ian 2018, 13:49

sobrichet scrie:Buna dimineata,

Bine v-am regasit in 2018, an pe care v-il doresc plin de realizari!

@ - Dora: multumesc pentru frumoasa uratura, sint bucuros totdeauna cand scrii, si mai mult decat bucuros pentru urare. Acum stiu la cine sa apelez cand trebuie sa compun o urare. Nu ma mai chinui sa fiu original, cu siguranta tu deja le-ai inventat pe toate cele imaginabile, cel putin in limba romana.

Cam liniste pe forum acum dupa sarbatori. Nu mai vine nimeni cu o tema, cu un test, cu ceva sa mai animam putin atmosfera?
Ma lasati pe mine sa pun o intrebare simpla la care mi se pare mai greu de raspuns? Banuiesc ca ma lasati, mai ales ca nici raspunsul nici argumentarea din partea voastra nu e obligatorie. Oricum ce se va intampla in realitate nu depinde de raspunsul la aceasta intrabare.

Daca am putea alege sa ne mai nastem o data ( dupa ce ne incheiem socotelile in viata asta ), asa cum ne-am mai nascut cel putin o data, fara sa stim nimic din viata anterioara, sa incepem totul de la zero, fara sa putem alege in ce conditii ne vom naste. Ai putea fi print mostenitor sau copil nascut in zona de razboi sau gata bolnav din nastere, poti sa te nasti orinde si in orice situatie existenta in lumea asta, nu ai posibilitatea sa alegi ce fel de om te vei naste. Ne vom naste tot oameni si tot pe Pamant, evolutia vietii nesuferind modificari majore, deci conditii normale.

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi aceasta posibilitate? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

Multumesc.

Rescriu intrebarea, nu era clara inainte:

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi posibilitatea intre a va mai naste o data sau a nu va mai naste? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 06 Ian 2018, 14:24

Buna Sobrichet, iata parerea mea:

1. daca printre cititorii forumului nu sunt pacienti legati de paturi ca sa nu se sinucida, atunci raspunsul general pe care il vei primi (care echivaleaza cu "va place viata?") e clar, a te naste iar.
2. din moment ce am ales in trecut cum am ales, cum am putea crede ca am fi ales altfel? Intrebi in legatura cu a doua nastere?
Daca ne-am dezvolta in alt mediu, e clar ca nu am retrai totul ca in prima viata, logic.

Sanatate si un an cu multe succese!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”