021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: 'Neata Buna!

Mesajde sobrichet » 21 Oct 2018, 09:19

Multam Colea!

Asa sa fie cu zici tu.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde asido1973 » 21 Oct 2018, 09:26

Felicitari din toata inima! Ai trait unul din cei mai frumosi ani din viata ta , fii sigur de asta. Indiferent cat de greu este si va fi , pentru un alcoolic ca viata traita in abstinenta nu e nimic mai de pret. Felicitari pentru un an . primul an este cel mai greu , mergi tot inainte ca merita!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 21 Oct 2018, 09:46

Merci Asido.
Nu stiu sigur daca e chiar cel mai frumos an, dar cu siguranta e singurul an intreg de care-mi aduc aminte 🙂. Da, merita. Acum mi se pare ca nu a fost asa greu, insa asta e efectul uitarii. Totusi la inceputuri eram stresat si speriat rau ca nu ma voi putea lasa.

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 21 Oct 2018, 10:45

Buna dimineata,
Ai dreptate Sobrichet urmez eu in decembrie, dupa un an in abstinenta plin de intamplari in care am inceput sa repar ce se mai poate repara, cand se poate, nu cand vreau eu,dar sunt fericit ca e posibil.
Acum cand dau timpul inapoi realizez ca eu singur m-am sabotat, alcoolul a fost o consecinta nu o cauza, am fugit de responsabilitate, de o viata mai buna, am considerat ca nu merit, cu toate ca eu in trecut, desi nu sunt o persoana ambitioasa, atunci cand mi-am pus in minte ceva am realizat.
Inainte stateam nebaut maxim 6 saptamani, si asta a fost acum 8 ani, in ultima perioada 10 zile si o luam de la capat.
Multumesc inca o data tuturor omenilor care m-au ajutat sa fiu unde sunt astazi, forumul si ceilalti din viata privata care m-au sprijinit si nu m-au judecat.
Zilele acestea am aflat, prin intermediul unui prieten, de la un alcoolic abstinent de multi ani ca daca am trecut de hopul care l-am avut si nu am am baut, a trebuit sa stau o perioada acasa (sanatatea, nu din cauza alcolului) am sanse sa raman abstinent.
Nimic nu e intamplator.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 21 Oct 2018, 14:26

Aveti grija baieti, Andy, Sobri..oricand puteti ajunge unde ati fost, daca incercati primul pahar. Grija mare, eu am fost abstinenta 4 ani...si...am inceput din nou sa beau...am inceput cu bere slaba, eram fan bere, siii...am mai baut vreo doi ani jumate.
Va imbratisez cu drag, Maria.

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 21 Oct 2018, 15:06

Multumesc pentru grija Airam!
Nimic nu e intamplator.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 22 Oct 2018, 05:03

😘

Alpha
Boboc
Boboc

Mesajde Alpha » 18 Ian 2019, 23:20

sobrichet scrie:'
Va avertizez ca nu va va fi prea usor sa ma sustineti , tovarasul meu actioneza conform unui principiu de baza al publicitatii " DACA NU-I POTI CONVINGE, INNEBUNESTE-I ! " asa ca poate voi imparti sintagma " AZI NU BEAU ALCOOL " in " ORA ASTA NU BEAU ALCOOL ".

Pe langa asta trebuie sa va spun ca nu sint credincios, nu cred ca exista o putere sau entitate sau orice sau oricine care care sa ne influenteze viata, decat noi insine prin vointa si actiunile noastre. As vrea sa cred ca exista o asemenea entitate, dar pur si simplu nu pot, gandirea mea nu poate sa creada asa ceva in urma experientei de viata de pana acum, si ce am vazut ca se intampla prin lume. Asta cel putin deocamdata, pe viitor nu stiu ce voi crede, poate va fi ceva care sa ma schimbe in aceasta gandire.
sobrichet.

Bine zis!
Si chiar îs curioasă cum e cu divinitatea, de ti-ai schimbat opinia. Ca si eu gîndesc tot cam asa cum ai scris aici.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 18 Ian 2019, 23:44

Nu mi-am schimbat " credinta ". Ce te-a facut sa zici asta, Alpha? N-am vazut inca nici o schimbare majora in bine in lumea asta, si nici minuni divine.

Alpha
Boboc
Boboc

Mesajde Alpha » 19 Ian 2019, 00:03

Pentru ca observasem ca AA de ex merge împreună cu credinta. Si asta imi luase mult din entuziasm.
Ai scris foarte frumos, citesc si asa de bine ce iti inteleg stările. Uite ca ai peste un an!
Se poate.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”