021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: 'Neata Buna!

Mesajde Airam » 12 Noi 2017, 18:48

Draga Nicule, nu pentru a ma mangaia pe crestet as avea nevoie de el. Nu pentru a fi alaturi de mine, in incercarea mea de a ma lasa de baut. Ma descurc singura, aici n-am nevoie de ajutorul lui. As avea nevoie sa fie prezent in viata mea, dar nu este. Asta este, viata merge inainte...eu l-am ales.
O seara faina.
P.S. Imi pare rau ca nu sunt din Pitesti.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 13 Noi 2017, 04:03

Heeei, m-am intors!😂
Daaa si pe mine ma speriau recaderile si de aceea am invatat de aici, din greselile altora cum sa fac sa nu recad si asta fac si pt mine am inteles ca DEZASTRUL ar fi sa sa uit cum a fost si sa cred ca sunt ok acum si sa incerc sa beau controlat...NUUUU, cel putin azi nu voi bea, asta este esenta pt mine si aplic asta zilnic incit a devenit ca respiratia in creierul meu...😉

A fost minunat pe unde am fost! Intr-o vizita la unul dintre prietenii nostri, gazda fiind, de bucurie ca i-am vizitat dupa mult timp a cam exagerat cu bautul(el nefiind antrenat) si astazi i-a fost rau toata ziua si m-am gindit ca la mine nu erau accidente ci o faceam constiient cu toate ca stiiam ce ma asteapta...🤔😟

Ps Sobrichet, da' la mine ai citit, pt ca mie mi-e frica sa citesc ceea ce scriam inainte...hahaha😂😂😂 Nu stiu ce parere ti-ai facut dar de un lucru cred ca te-ai convins ca indiferent prin ce am trecut, nu m-am clatinat, in ceea ce priveste abstinenta si sigur sunt o minune...🤔
Nu vreau sa par ingimfat dar faptul ca eu inainte indiferent de ceea ce-mi promiteam si incercam sa fac pt a ma lasa de baut si nu reuseam ma facea sa cred ca niciodata nu voi reusi fiind f constient ca ma autodistrugeam si de aceea spun ca sunt...o minune...🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 13 Noi 2017, 07:20

'Neata Buna oameni.

A inceput ziua de AZI in care nu voi bea alcool. Cel putin asa am hotarat imediat ce m-am trezit.

@Draga Maria, nu cred ca te incalzeste prea tare sa-ti spun si eu " Asta este, viata merge inainte...eu am ales-o. ". Nu sintem in cea mai roza nuanta a iubirii noastre, dar inca exista ceva. In ultimii ani ne-am hranit reciproc lupii cei rai. Avem un copil care are nevoie de noi, si probabil asta ne-a tinut impreuna.

@Ilie, dosarul tau sa sti ca nu l-am rasfoit. Eu cautam recaderi si mi-ai lasat impresia ca nu prea as gasi asa ceva la tine.

@Maria: Cum mai stai cu activitatea de seara? Nu=mi place iarna, si e lunga rau. Daca te plictisesti foarte tare, iti pot imprumuta un baiat in pragul adolescentei caruia ii place scoala ca la caine lantu' si o nevasta in apogeul menopauzei ( sper eu sa fie apogeul ).

O melodie potrivita de sezon si de inceput optimista de saptamana:

https://www.youtube.com/watch?v=ZyqFqjCZqrA

Mai vorbim,
O zi usoara va doresc,
Sobri.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 13 Noi 2017, 08:18

Sobri, deocamdata astept sa-mi treaca raceala, apoi voi merge la sport. Altceva mai placut nu am gasit.
Aoleu, eu am scapat de crescut copii. Iti doresc...rabdare.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Noi 2017, 00:32

Adica eu nu-s interesant daca n-am recazut?😱😂😂😂😂 Scuze, glumesc...😉
Personal pe mine m-au inspirat si m-au motivat f mult povestile de succes ale celor care au reusit inaintea mea si sa stii Sobri ca asa am fost si sunt si in viata:ma stimuleaza cind cineva face bine si ma ispira si ma gindesc ca si eu pot face la fel incercind sa calc in urmele celor care au succes...Fara a-i judeca pe cei care au recazut si-i pretuiesc pe toti prietenii mei la fel,fiind cu sufletul alaturi de ei cind le-a fost greu, cred ca ar fi fost pt mine ca si cum mi-as fi pregatit o recadere gindindu-ma ca asa mi se va intimpla si mie, ori eu de cind am gasit acest Forum parca l-am prins pe Dumnezeu de un picior si nu mai vreau sa-i dau Drumul...🙏
Sunt chestii personale, suntem diferiti , gindim diferit si asta este frumusetea noastra...
Noapte buna!🌙💫

Ps Eu gindesc diferit in...dragoste de ex...😂😂😂
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 15 Noi 2017, 07:17

Buna dimineata prieteni.

Am renuntat la ritualul cu "'Neata buna oameni, ..... . ". Devenise putin fortat si incepea sa-mi para a fi ca o numaratoare inversa pana la declansarea recaderii. Nu mai simt nevoia sa scriu acea formula de salut de parca ar fi fost un copy-paste.

Sint foarte bine daca va citesc, nu prea mai am ce sa scriu deosebit de Malefic si Samaritean, m-am obisnuit cu ei, ma simt in siguranta,nu doresc sa spamez forumul cu aceeasi poveste. Posibil sa nu va mai salut in fiecare dimineata dar sa stiti ca va citesc zilnic de cate ori pun mana pe un dispozitiv conectat la internet.

Ma grabesc sa intru pe pagina lui Doru Ambasadoru ca sa o salut pe Dora.

Va doresc o zi usoara,
Sobri.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 15 Noi 2017, 08:29

Felicitari Sobri pentru cele 3 saptamani de abstinenta , iti doresc sa ne citim mult timp de-acum inainte, o zi, pe rand🤗
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 16 Noi 2017, 08:30

Buna dimineata,

Din ciclul o melodie pe zi azi e randul meu - va recomand o melodie a unui artist deosebit ucis si el de alcool. N-am mai auzit-o de foarte multi ani, nu stiu de ce mi-a intrat ieri in minte si n-o mai pot scoate.

https://www.youtube.com/watch?v=8n4dv-pksyk

O zi uusoara va doresc, mai e putin pana-n weekend.
Sobri.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 16 Noi 2017, 10:10

"Doua pahare de vin i-au fost fatale.
Ultimele zile din viata lui Aurelian Andreescu sunt povestite intr-un mod cutremurator de Cornel Constantiniu: "Cu un an inainte de a muri, avusese o coma hepatica. Generalul Suteu a fost cel care l-a tratat si l-a salvat de la operatie. Una dintre recomandarile doctorului a fost sa evite Litoralul si, implicit, expunerea la soare. In anul disparitiei, adica in 1986, s-a dus la Eforie Nord, in restaurantul in care canta Petre Geambasu. Niste nenorociti, asa-zisi admiratori, l-au convins sa bea cateva pahare de vin, care i-au fost fatale. L-a rugat pe Geambasu sa-l lase sa cante doua melodii, iar spre finalul ultimei piese i s-a facut rau. Imediat cum a terminat de cantat, a intrat in coma. A murit in aceeasi seara la Spitalul Judetean Constanta. In acea zi cumplita, menajera m-a trezit din somn, spunandu-mi sa vin urgent la telefon. Era Mirabela Dauer, care mi-a zis ca Aurelian incetase din viata. La inmormantare mi s-a facut rau si a trebuit sa fiu scos afara din biserica. Portretul lui era pus pe catafalc, iar din statia de amplificare se auzeau melodiile "Copacul", "Oameni" sau "Tu esti prima vara mea". La cateva zile dupa ceremonia funerara, m-am dus la mormant si i-am plantat doi braduti". La varsta de 44 de ani, Aurelian Andreescu intra in legenda."
http://jurnalul.ro/timp-liber/monden/au ... 71628.html

Eu ador melodia asta din repertoriul lui.
https://www.youtube.com/watch?v=m6x08_IdPbw
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 16 Noi 2017, 10:17

O voce foarte placuta. Pacat....

Mi-a iesit copacul din cap, dar au intrat oamenii.... .

Înapoi la “PREZENTATI-VA”