021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor pentru mama mea

Aici puteti povesti experientele personale.
Vaya
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2017, 20:38

Ajutor pentru mama mea

Mesaj de Vaya »

Buna seara,
Scriu din disperarea de a-mi ajuta mama, care din nefericire are probleme cu alcoolul de ceva ani. Incercari esuate de internari/ sedinte de consiliere/ sprijinul apropiatilor.
Nu imi doresc sa o pierd si nu stiu cum sa o ajut.
Cum as putea sa o motivez, pe voi ce va motiveaza?
Voi discuta sa acceseze ea insasi acest forum si site.
Multumesc mult!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor pentru mama mea

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Vaya.

Sint nou pe forum poate nu ma consideri cel mai potrivit sa dau sfaturi. Nici nu-ti dau, doar iti spun cum m-a ajutat pe mine acet forum.
Sa sti ca cel mai mult cred ca ma ajutat faptul ca m-am regasit in povestile celor de aici. Citind povestile lor am realizat ca si altii au fost afectati in viata din cauza alcoolului ca si mine, dar fiecare isi gaseste singur calea potrivita pentru a se lasa de baut. Nu cred ca exista un motiv universal care sa fie valabil pentru toti. Motivul meu nu tine si la altii si invers. De aceea incearca s-o convingi pe mama ta sa citeasca pe aici, sub anonimat sau cum vrea ea si sa nu se simta prost ca vrea sa scape de dependenta.

Multa sanatate si putere va doresc.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor pentru mama mea

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Vaya.
Im pare rau pentru mama ta, si eu sunt mama, stiu ce suparat era copilul meu cand beam.
Mama ta constientizeaza ca are o problema cu alcoolul?
Daca ea nu vrea sa se lase de baut, sa stii ca tu nu poti face nimic.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Vaya
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2017, 20:38

Re: Ajutor pentru mama mea

Mesaj de Vaya »

Multumesc frumos pentru timpul acordat mesajului meu!
Vaya
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2017, 20:38

Re: Ajutor pentru mama mea

Mesaj de Vaya »

Maria, multumesc!
Nu stiu daca este o constientizare totala a dependentei sau doar o recunoastere temporara, atunci cand lucrurile scapa de sub control. Au existat internari, tratamente insa ne-au dezamagit asteptarile.
Ne ramane numai speranta.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor pentru mama mea

Mesaj de sobrichet »

Buna,

Internarile si tratamentele din spital au rolul de a dezintoxica si intari organismul. Nu e un lucru rau, dar din pacate este insuficient. Pe langa speranta trebuie sa faceti rost de oriunde puteti si de rabdare, intelegere si perseverenta. Cum unii au reusit sa scape de dependenta trebuie sa credem ca si ceilalti putem. Dar trebuie trecut si la fapte cu vointa si rabdare.

Cu siguranta vei gasi pe forum ceva care sa va ajute. Cauta cu incredere.

O zi buna!
Scrie răspuns