021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: O noua viață

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Ian 2018, 08:56

Salut And-y , cum a fost cu revelionul de anul asta , cum ai trecut peste cumpana dintre ani ?
Eu am stat linistit acasa , sotia mea a facut o ciorba de burta foarte buna , asa ca am decis sa ramanem acasa avand si o raceala toti trei , am spus sa stam la cald , sa nu mai umblam pe drumuri si cu atatea petarde sa nu o speriem pe cea mica .
Bune 24 de ore iti doresc !
Colea , imi repet sa nu uit 😇, alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 02 Ian 2018, 10:06

Salut Colea,
In primul rand: La multi ani!
Multumesc pentru intrebare, revelionul a fost linistit fara alcool, o schmbare s a vazut, in alti ani rar vorbeam la telefon sau sa trimit/primesc mesaje.
Daca pana acum s a putut sunt convins ca o sa fie posibil si in viitorul apropiat. Am o gramada de treburi de rezolvat, lasate in coada de peste din cauza consumului de alcool.

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 12 Ian 2018, 08:15

Salut And_y,

Nu te-am mai auzit de ceva vreme, doar te-am mai vazut online. Sper ca esti bine, cum te mai simti?

Cum mai stai cu consumul de cafea? Eu acum ies la a doua cana, si la a 4-a tigara. Bag cam 0,5-0,7 litrii de cafea zilnic. Trebuie sa fac cumva sa ma scap si de obiceiurile astea proaste. Cum ziceai si tu, teoria o stiu bine, inceperea actiunii e problema.

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 12 Ian 2018, 20:06

Buna seara Sobrichet,
Multumesc pentru intrebare, sunt bine. Cafea beau aprox un litru zilnic, e drept o prepar slabaa.

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 19 Ian 2018, 10:58

Buna ziua tuturor,
Nu am mai scris demult.Cum a ti procedat dupa incetarea bautului, ce a ti schimbat in viata de zi cu zi, pe langa evitarea localurilor unde se consuma alcool, aruncarea bauturii din casa, practicarea unui sport, hobby?

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 19 Ian 2018, 14:37

Buna Andy,

Nu stiu daca raspunsul meu va fi pe masura asteptarii tale, dupa cum ai pus intrebarea cred ca te intereseaza ceva practic, fapte. Eu iti raspund totusi pentru ca la mine a contat si conteaza foarte mult, nu stiu daca e valabil si pentru tine.

Pai eu am facut cam ce ai zis tu in intrebare chiar de la inceput. Am incercat in primul rand sa nu fiu in apropierea bauturii. Apoi, sau intre timp ( nu mai stiu exact ) am inceput sa fiu mai atent la sentimentele mele si sa incerc sa le controlez. In sensul ca sa nu mai vad dracu' chiar asa de negru si nici sa nu ma mai entuziasmez pentru orice mica realizare. Banuiesc ca exageram fazele astea pentru a gasi un motiv ca sa beau. Ori de nervi sau suparare ori de satisfactie, motiv de bautura sa fie! Cand intram intr-una din fazele de mai sus imi imaginam ce ar fi spus altcineva despre situatia respectiva. De obicei imi imaginam un prieten bun, sau pur si simplu incercam sa ma uit la mine ca si cum ar fi fost un film, si sa ma gandesc ce as fi facut eu, spectatorul.

Practic, mi s-a mai intamplat sa mi se faca pofta de bere cand eram la cumparaturi, pofta cumplita cateodata. Imi luam o bere fara alcool in ideea s-o beau repede cand ajung la masina. Aproape toate au ajuns acasa si stau neatinse in debara pe balcon, ceea ce demonstreaza inca o data ca pofta trece repede si daca e sa te lupti cu ea, nu-i greu sa o invingi. Cel putin la mine. Nu stiu cat de intregi ar mai fi fost berile alea daca erau cu alcool, si nici nu vreau sa stiu.

Uite aici a fost nu demult o tema depre ce intrebi tu, poate ai vazut-o deja http://www.alcohelp.ro/forum/viewtopic.php?f=5&t=1736&hilit=unelte&start=280#p71997

iit doresc un weekend linistit,
Sobrichet.

ilie
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde ilie » 19 Ian 2018, 15:05

Buna Andy si in ceea ce ma priveste, pt mine n-a fost posibil sa stau departe de alcol pt ca lucrez... intr-un bar.😂 Scuze!Asta nu inseamna ca am si baut, din contra, l-am tratat si-l tratez cu respect, stiu ca este mult mai puternic , parsiv si viclean decit mine si este ca si cum as dori sa-l bat pe Cassius Clay in ring in timpurile lui de glorie.😂 Scuze, pt ca nu-i de ris dar eu vb pt mine ca sa nu uit.🤔 Deci daca nu am putut schimba ceea ce este in jurul meu, m-am schimbat eu, am inceput abstinenta mea cu acest Forum caruia ii sunt profund recunoscator.Am citit si scris zilnic aproape, m-au inspirat povestile celor de sucees si am dorit cu ardoare sa fiu ca si ei iar aici am invatat si aplicat cum...🤔 Nu suntem toti la fel dar in mare ideea si scopul sunt cam aceleasi si tu decizi ceea ce ti se potriveste tie si aplici...🤔😉 Eu m-am "hranit " zilnic cu forumul, am facut si fac sport, maninc sanatos si incerc sa traiesc frumos, pt ca asa cum spun mereu, nu scapam vii de-aici niciunul dar depinde cit si cum traim...🤔
Mult succes si multa intelepciune in tot ceea ce alegi sa faci!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 19 Ian 2018, 22:24

Buna seara,
Va multumesc ptr. raspunsuri!

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 19 Ian 2018, 22:54

Buna seara And_y!
Nu este simplu sa elimini alcoolul din jurul tau, fiindca el exista peste tot.
Este important sa-ti doresti tu sa te lasi de baut. Neaparat trebuie pus ceva in locul alcoolului. Iti spun cum am facut eu. Eu beam in weekend... Acuma de cand nu mai beau am mai mult timp sa ma ocup de treburile casnice si mi-am gasit si ceva placut si relaxant sa fac. Merg in fiecare zi dupa servici la o sala, unde fac doar ce-mi place, o iau ca pe o relaxare. Sambata nu merg, iar duminica nu mai este ziua in care de obicei boleam, merg acolo si ma relaxez...miscare, sauna, inot.
Te imbratisez cu drag.

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 20 Ian 2018, 09:10

Buna dimineata,
Multumesc pentru raspuns Airam, la fel ma gandeam si eu: sala, inot, plimbari (inotul era in plan demult).
Weekend placut.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”