021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua viață

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut And_y , scuza-ma , am postat felicitarile pentru Sobri in topicul tau .
Interesanta aceasta pasiune ,pentru energia solara .
Eu sunt un ecologist convins si am ramas cu un gust amar cand am auzit ca in senat s-a aprobat ca se da liber la taierea padurilor virgine .
Tu cum mai esti ?
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna ziua, liber la taiat in rezervatii s a dat de cel putin 10 ani, doar ca atunci se scria foarte putin, cred ca mai am pe undeva un asemenea articol (Rezervatia Retezat). In acelasi ziar se scria si despre Rosia Montana dar nu lua nimeni seama. Am si acum pe casa un panou ptr.apa calda menajera construit in regim DIY care o sa l repun in functiune cand se incalzeste afara.
Eu sunt bine, am avut o saptamana agitata.Am participat la eveniment unde am consumat doua beri de 0,33 fara alcool desi stiam ca nu procedez bine. Apoiam plecat sa nu fiu tentat sa consum alte bauturi. Interesant ca am avut starea de parca am consumat alcool, era cumva betie uscata?
Nimic nu e intamplator.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Andy,

Nu demult am trecut printr-o situatie asemanatoare si am baut 2 beri fara alcool. M-am simtit ciudat de bine, dar nu cred ca a fost betie ustata. Mai degraba as asocia-o cu un raspuns pozitiv al subconstientului meu care a descoperit ca pot sa ma simt bine si fara alcool. Sint convins ca la fel m-as fi simtit si daca era orice alta bautura fara alcool in loc de bere. Nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram din cauza asta.
Si eu astept sa se incalzeasca vremea sa pun in aplicare ce am schitat in mare pana acum. O sa am ceva de lucru la montaj, detalii, etc... . Cu siguranta voi descoperii multe chestii care nu se potrivesc cu ce am pe hartie si in minte.

O zi frumoasa.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua viață

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut prieteni , a intrebat si Cris17 de berea fara alcool , si la mine avea un efect placebo , ma ametea ca o bere normala desi nu cred ca avea vre-un gram de alcool sau daca da , in cantitati minime .
Eu prefer sa nu o ating , sa nu-mi spun vre-o data ca berea nu-mi face nimic , sa-mi para cu atat mai inofensiva cum imi spuneam si inainte ,, o berica ", care mi-a luat cam 20 de ani din viata .
Si daca eu sunt dependent de alcool si imi iau o bautura fara alcool , nu este oare cum o persoana dependenta de cocainca si-ar lua o doza fara coca ?
O zi buna va doresc prieteni si bune 24 de ore , o zi ,doar azi nu beau .
Colea , imi repet sa nu uit , alcoolic .😊
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua viață

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Andy , salut Sobri cum mai merge abstinența pe la voi ?
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

Salut Andy, salut Colea.
Eu sint bine, inca o luna si fac jumatate de an. Se zice ca dupa 6 luni se elimina tot alcoolul din corp. Pot sa zic ca acum simt frigul la adevarata lui valoare, adica-l simt mai " naprasnic ". Oricum e mai bine decat inainte cand nu-l prea simteam dimineata, dar eram cocarjat de mahmureala si remuscari.
O zi buna.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Neata,
Multumesc pentru intrebare, am avut o saptamana plina, eu sunt bine, abstinent.
Anul acesta am plantat florile mai devreme, unele se ofilesc din cauza frigului si lipsei luminii, nu mai trece odata iarna.
In alti ani trecea iarna mai repede pentru ca eram tot timpul torpilat, i mi reveneam cat de cat cand se incalzea si aveam de lucru pe afara, apoi o luam de la capat.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara prieteni,
Nu am mai scris demult, sunt bine, in curind am implinit 5 luni de abstinenta desi in ultima luna am consumat bere fara alcool. Am observat ca am acelasi comportament si ganduri ca in vremea cand consumam alcool, adica sa mi cumpar bere (fara alcool) cand ies de la serviciu sau cand lucrez pe acasa.
Colegii, prietenii, rudele au observat o imbunatatire a starii mele: mai vioi, mai odihnit si totodata mai irascibil (injur ca birjarii si trantesc ptr orice nimic).
Acum am mai mult timp pentru proiectele mele, timp care inainte era ocupat cu bautul sau sevrajul.
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua viață

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Andy pentru cele 5 luni de viata adevarata , nealterata .
,, Un pic de realitate este mai buna decat nici o realitate ."
O zi buna Andy !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Multumesc Colica, astazi vorbeam cu persoane apropiate despre traznaile facute la bautura cu un an in urma, efectiv nu eram eu.
Daca nu lasam orgoliul deoparte si nu acceptam ajutorul oferit, multe persoane s au pus in cap pentru mine, si nu in ultimul rand sustinerea userilor de pe acest forum, sunt sigur ca eram cum nu vreau sa mi imaginez.
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns