021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna dimineata!
Multumesc Sobrichet.
Ai dreptate Vizitator123$5, Dumnezeu lucreaza prin oameni, in cazul meu prea s-au legat lucrurile, ceea ce am realizat in anul acesta cu ani de zile in urma era imposibil.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara Vizitator123$5,
Multumesc pentru urare, asemenea i-ti doresc si tie.
Am fost sincer cand am ales titlul, chiar i-mi doream o schimbare fiindca cea veche nu mai era viata. Cand eram internat in centrul de recuperare am ajuns la concluzia ca nu mai e cale de intoarcere daca de unul singur nu m-am putut lasa de bautura si am ajuns acolo.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Va doresc un an nou fericit alaturi de cei dragi!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Hristos a inviat!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Citeam in alte topic-uri si mi-am adus aminte despre mine cum eram cu multi ani in urma cand incercam sa controlez consumul de alcool.
Desi eram constient ca nu fac bine (eram informat), am continuat sa beau, cu pauze mai mici sau mai mari. Stima de sine era la pamant de atunci.
Alcoolul m-a afectat in toate domeniile: viata personala, studii, sanatate etc.
In ultimul an inainte sa ma las chiar nu-mi mai pasa de nimic, beam zilnic, mi s-a facut rau la serviciu din cauza sevrajului si am ajuns la urgenta, cei de acolo si au dat seama imediat dupa ce mi-au pus niste intrebari printre care: cat beau zilnic.
Dupa o pauza de 10 zile, am inceput iar sa beau, , ma amageam ca eu nu beau tarii ca altii (ma apuca rasul) desi incepusem sa beau la prima ora a diminetii si i-mi treceau prin minte ganduri sa cumpar niste rachiu de ala ieftin ca deh berea nu mai intra dupa cateva zile de baut si aveam stomacul deranjat.
Am fost ajutat sa ma las de baut de catre o persoana care nu avea nici un interes sa ma ajute, dimpotriva. M-a intrebat:,, Vreau sa te ajut, dar trebuie sa vrei si tu, uita-te in ochii mei si spune daca vrei? ". Am acceptat si am ajuns la o clinica unde se trateaza dependentele. Inainte sa ajung acolo, in gandul meu, i-mi gaseam motive sa ma razgandesc: vin sarbatorile, ma duc eu singur la un psiholog si fac sedinte de terapie etc.
Cine incearca sa bea controlat se amageste, e doar o chestiune de timp pana o sa piarda controlul total si o sa-i fie tot mai greu sa se lase. Spunea cineva pe forum: ,,Un castravete odata murat, ramane murat ", odata ce ai devenit alcoolic asa ramai pe veci.
Aici unde locuiesc am un vecin care a facut pauza o luna, l-a speriat doctorul ca are probleme cu pancreasul, a trecut luna si acuma i-l vad tot beat, la fel faceam si eu cand ma apucam recuperam din urma.
In prezent i-mi aduc aminte de trecut, de starile care le aveam atunci si nu as mai da zece zile proaste in care sunt treaz, pe o zi de sevraj din trecut cand ma simteam ultimul om, cand vedeam totul in negru.
Va doresc o zi placuta!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Am stat internat o luna si jumatate, asa am considerat eu, oricum ce am auzit acolo despre alcoolism i-mi era cunoscut. Mie mi-a ajutat faptul ca am stat izolat si am intrerupt lantul vicios: serviciu, bar, magazin, casa. Am continuat apoi cu forumul acesta si literatura.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Clinica a fost privata, iar cu absenta de la munca vreau sa spun doar ca a fost posibil sa lipsesc si apoi sa ma intorc (a fost in perioada sarbatorilor de iarna).
Nimic nu e intamplator.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

La multi ani Andy!

Toate cele bune in continuare!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Multumesc, Sobrichet!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

La multi ani celor care poarta numele Nicolae!
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns