021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata And_y,

1. Cum a-ti procedat la inceput atunci cand va venea pofta de baut?
- eu sint bautor de bere, nu stiu daca se potriveste si la tine reteta mea. La mine a functionat la inceput sucul de rosii si merele. Am avut grija sa am rezerve suficiente tot timpul in preajma, si cand simteam ca mi se face pofta de baut,bagam suc de rosii. Mi s-a casunat mie atunci pe suc de rosii, dar cu siguratnta ar fi fost in regula si alt lichid. Sau ma indopam repede cu ceva mancare sa ma satur. Apoi am trecut pe alte sucuri, acum ma descurc cu apa plata. N-am scapat de pofta de baut, dar imi vine tot mai rar si mai putin staruitoare. Mi-a placut berea si o sa=mi placa totdeauna. Consider ca am baut suficeient de mult la viata mea, stiu ce gust bun are dar stiu ce efecte are. Stiu cat de greu ma pot opri daca incep o bere si nu merita riscul. Pofta de bere imi trece im maxim 10-15 minute, efectul poate sa dureze tot restul vietii.

2. Dar atunci cand erati invitati sa beti ceva, ce motive invocati?
- spuneam ca nu am timp ca am ceva de facut, nu conteaza ce sau amanam pentru mai tarziu cand nu mai mergeam.O singura data a trebuit sa ma intalnesc cu cineva intr-un local, dar am mers indopat bime cu mancare si lichide. Acolo am baut repede un suc, am rezolvat treaba, m-am scuzat ca am ceva treaba si am plecat.

3. Cum erati vazuti de ceilalti care aflau ca v- ati lasat de baut?

Dupa parerea mea " ceilalti " se impart in trei categorii. Familia, prietenii ( cei adevarati ), si tovarasii de pahar. In primul rand vreau sa-ti spun ca eu nu pot sa consider ca m-am lasat de baut. Sint sigur insa ca n-am mai baut in ultima perioada. N-am spus nimanui ca m-am lasat de baut acum, de la ultima tentativa de a ma lasa. Am spus-o de prea multe ori inainte ca sa ma mai creada careva.

Deci:
- tovarasii de pahar - daca chiar au observat ca nu am mai baut, nu stiu si nici nu ma intereseaza in mod deosebit parerea lor. Nu ca nu as fi curios sau ca-i desconsider ca oameni, dar nu ma deranjeaza si nici nu ma bucura parerea lor. Cu siguranta acestea ar fi impartite.
- prietenii - cu unul singur am vorbit despre asta si doar acum cateva zile cand mi-a spus el ca a simtit o schimbare la mine. Binenteles ca m-a apreciat, s-a bucurat si m-a incurajat. A vrut doar sa ma atentioneze ca intreruperea brusca a consumului de alcool,ca a oricrui alt drog, s-ar putea sa ma afecteze fizic si psihic. Am mai discutat si cred ca s-a convins si el ca sint bine si nu ma aflu sub amenintarea niciunui pericol.
- familia - no, din toti "ceilalti " aceasta categorie e cea mai importanta. Nu stiu cand vor afla ai mei ca m-am lasat de baut, ti-am scris mai sus ca nici eu nu pot sa zic asta.Ei stiu ca nu mai vreau sa beau de multa vreme. Nu le-am mai promis nimic. Trebuie mai mult timp sa se convinga, si asta nu se mai poate cu vorbe si promisiuni. Acum ne intelegem bine, si vad eu ca se simt bine alaturi de mine si am reusit sa le cresc incredearea in mine. Imi doresc din toate puterile sa nu-i dezamagesc. Cred ca cel mai mult ma ajuta in tentativa mea de abstinenta starea asta de bine in care este invaluita familia.

Am lasat la urma cea mai importanta intrebare,pe care n-ai pus-o, si cu cel mai simplu raspuns,pe care il ai doar tu: CUM TE VEZI TU PE TINE DACA NU MAI BEI? Parerea ta este cea mai important! In primul rand pentru tine te lasi de baut, nu te gandi la ce cred ceilalti. Cei care tin la tine cu siguranta se vor simti bine, ceilalti nu mai conteaza.

La mine astea au functionat, pentru tine vei gasi tu cea mai convenabila solutie ca sa reusesti. Eu nu am reusit sa ma impac cu regula celor 24 de ore. Pofta si ocaziile veneau destul de previzibil la inceput, apoi tot mai aleator. Am impartit 24 in 2 apoi in 4, tot nu prea imi pica bine. Acum regula asta s-a transformat in alta regula, care mi se pare mult mai usor de respectat. Sa fac tot ce pot sa trec peste prima ispita, oricand o veni ea. Peste 5 minute, o ora, 2 zile, nu conteaza. Doar o data trebuie sa trec peste, apoi nu se stie daca o sa mai vina.

Iti doresc in continuare rabdare, rezultatele se vor face si ele simtite si iti va fi mai usor. Adapteaza ce gasesti pe forum pentru tine si vei reusi sa treci mai usor peste momentele in care te innebuneste ispita.

O zi buna si linistita iti doresc,
Sobrichet.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Va multumesc pentru sfaturi, si eu eram consumator de bere si/sau vin, cand se termina vinul din damigene cumparam bere sau vin.
Cand m-am hotarat sa renunt am anuntat doar o persoana draga ca ma internez pentru ca vreau sa ma las de baut. Am ramas placut surprins pentru ca ma asteptam sa mi se faca teorie, am fost sincer cu toate.persoanele apropiate, dar mi-am lasat o acoperire ptr. straini: sunt plecat in delegatie.
In cazul meu nu se pune problema de anturaj findca eu beam de unul singur, ramane sa evit localurile unde intram inainte.
Referitor la intrebarea: Cum ma ma vad acum cand nu beau ?
Sunt mai calm, vad altfel lucrurile, mai optimist, asta au observat si cei din jur.
Nimic nu e intamplator.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata And_y,

Si eu beam singur pana ma piscam binisor, apoi mergeam intr-o bodega infecta unde definitivam ce incepusem, fara sa-mi mai pese de nimic. Acum imi dau seama cat de groaznic puteam sa fiu, nu mai vreau sa fiu asa.

Probabil ca ai scapat si de teorii, am avut si eu parte de ele pana peste limita suportabilului. Nu aveam ce face si le suportam, de fapt eu eram cel care le provoca.

Pai sa fi optimist in continuare. Odata cu trecerea timpului ispitele vor scadea din intensitate, iar starile de bine se vor intensifica. O sa iti dai seama de asta in curand.

O zi frumoasa,
Sobrichet
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua viață

Mesaj de colica zis alcoolica »

Acum am 14 zile de cand nu am mai baut, din care o saptamana intr-un centru de recuperare, nu stiu daca se pune avand in vedere ca aici nu ai acces la bautura.
Salut And-y si bine ai venit pe forumul Alcohelp !
Felicitari pentru cele 2 saptamani de sobrietate , sigur ca se pune , orice zi in care nu am baut alcool este o zi castigata , o zi catre libertate .
Cum a-ti procedat la inceput atunci cand va venea pofta de baut?
La prima intrebare , este o amanare pentru ca pofta efectiva nu dureaza mai mult de vreo 15 minute , dar nu trebuie sa fie o lupta cu gandul , ci acceptarea lui si astept sa treaca .
Al doua ustensila ar fi sa telefonez la un prieten abstinent , deci sa am cat mai multe numere de la prieteni .
Al treilea la mine este rugaciunea .
Dar atunci cand erati invitati sa beti ceva, ce motive invocati?
Cum erati vazuti de ceilalti care aflau ca v- ati lasat de baut?
Eu o sa atasez raspunsurile prietenilor nostri de pe forum care mi-au raspuns la intrebarile mele , aceleasi ca si ale tale :
viewtopic.php?f=4&p=10871#p10871
..În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor.Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit...
Te salut And-y si astept sa ne recitim cat mai des , cat mai mult timp , pentru ca drumul impreuna este mai usor .👍
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: O noua viață

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Andy!
Sunt Nicu si sunt alcoolic!
Chiar daca nu ti-am scris pana acum te-am citit cu mult interes si cu mult drag.Intrebai mai sus cum procedam cand ne vine pofta de baut.In urma problemelor avute de fiecare dintre noi am admis ca avem o problema cu alcoolul.Am hotarat (nu de putine ori)ca nu o sa mai bem niciodata,de multe ori hotararea nu ne-a tinut decat de dimineata pana la pranz...alteori ne-a tinut doua luni in care ne-am refacut bine psihic si fizic si crezand ca am exagerat cu problema noastra o luam de la capat cu convingerea ca vom fi atenti si nu vom bea mai mult decat o bere,maxim trei...Imi aduc aminte o marturisire,dupa cativa ani de abstinenta,un alcoolic,a gandit ca poate sa bea ca un om normal si a inceput cu o bere pe zi,a reusit sa ramana la stadiul de o bere pe zi timp de vreo opt luni,dupa care,increzator,a trecut la doua beri pe zi timp de inca o perioada lunga de vreo zece luni.In timp de vreo trei ani ajunse-se in stadiul jalnic in care era cu vreo zece ani in urma.Bautul controlat ptr un alcoolic este cum ai taia coada la un caine putin cate putin.Ferma hotarare de a inceta bautul trebuie sa o reanoim in fiecare zi.Asa bine cum ai spus tu:O noua viata:incepe in momentul cand am hotarat sa renuntam la lupta cu bautura.Vom avea grija la ce gandim,vom manca si vom bea (nealcoolice)la timp ptr ca pofta de sete si de foame sa nu se transforme in pofta de alcool.Ne vom odihni corespunzator ptr ca si oboseala ne poate starni pofta de alcool.Putem impartasi pe forum imediat orice tulburare avem (sa nu fie prea intime ca sa nu ne para rau mai tarziu,anonimatul),Punem mental,in balanta,ori de cate ori ne aducem aminte,ce bine ca nu am baut,pot sa ma bucur de asta...de asta...ptr ca sunt atat de multe feluri de bucurii pe care inainte nu le vedeam.Abstinenta ta ne intareste foarte mult si pe noi,asa ca te rugam sa ne impartasesti in continuare experientele tale din Noua Viata.Iti multumim Andy!
Sarbatori fericite!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara Nicu,
Ma regasesc in tot ceea ce ai scris mai sus, precum si in celelalte povestiri citite pe forum, recent am cunoscut o persoana care dupa 10 ani de abstinenta a recidivat aparent fara vreun motiv anume pur si simplu a baut si dupa aceea potopul.
Pe mine personal m a ajutat mult puterea exemplului,povestile de succes dar si esecurile altora citite sau discutate fata in fata, ca teoria am invatat o demult, problema a fost punerea in practica.
Am observat ca de cand nu mai beau am mai multa pofta de mancare plus ca mananc multa ciocolata.
Nimic nu e intamplator.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: O noua viață

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna Andy!
Iti poti permite acum,la inceput sa mananci un pic mai mult,sa te odihnesti mai mult,sunt faze ale abstinentei,de ex dupa vreo trei luni vei fi mai stabil si vei putea controla si mancatul si odihna.Iti poti descoperi placeri curate,exercitii fizice usoare,daca e vreo piscina pe langa tine,ori altele...e bun si entuziasmul cu care ai plecat la drum e buna si prudenta,calcam pe un teren nou care necesita adaptare.Cum spunea Darwin:nu cea mai inteligenta specie si nici cea mai puternica va supravietui,ci aceea care se va adapta.
Sarbatori senine fericite Andy!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Am trecut un hop zilele acestea de Craciun, astazi am 25 zile de cand nu am mai baut, in anii trecuti eram intr o betie continua pana dupa revelion. Efectele abstinentei incep sa se vada, cel putin asa mi s a spus, ma simt mai bine dispus, sunt mai energic, mai implicat. Acum o saptamana am mancat un croissant, pe eticheta scria ca, contine alcool,dar nu era specificat procentul. Am auzit o poveste cu un sofer care a mancat un croissant si a fost depistat cu alcool in aerul expirat.O fi adevarat? Nu mai beau alcool in schimb cafea la greu,nu am cine stie ce activitate dar sunt mai tot timpul somnoros,probabil organismul se resimte dupa atatia ani de bautura.
Va doresc sarbatori fericite !
Nimic nu e intamplator.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: O noua viață

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Andy!
Nu este problema cand din greseala gustam ceva cu alcool,se mai intampla si cu bomboane,oricum trebuie sa fim atenti si sa ne ferim.Nu mintea noastra si-a dorit asa ceva,constiinta doar ne da alarma ptr greseala facuta.Si berea fara alcool este de evitat ptr ca incet incet ne poate purta la o "nevinovata"sticla de bere cu alcool.In legatura cu organismul,noi acum ne cercetam cu mintea limpede trairile organismului,poate dormim mai mult poate mancam mai mult,eu zic ca sunt oarecum permise aceste dereglari ale organismului,ne dam seama de ele si pe rand,in timp le vom corecta.Imi aduc aminte cu trezitul in zilele libere dimineata,ma trezeam un pic si ma culcam inapoi pana pe la vreo 10...11...si ma simpteam prost toata ziua.Era mai bine cand imi faceam un program de dimineata pana la pranz apoi mancare si leneveala de amiaza si din nou ceva activitate de la amiaza pana seara.Oricum o zi proasta de acum in abstinenta fiind e mult mai usoara decat o zi aparent buna din perioada bautului.Oricum ceea ce conteaza e ziua de azi.Ati urez o zi buna!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: O noua viață

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Iliuta!
Apropo de impartasanie,cand m-am impartasit,de Paste,din acea lingurta de vin,pe drumul catre casa imi pierdus-em echilbrul,imi venea sa ma tin de gard ca un om beat,pai e clar ca sunt alcoolica!
Scrie răspuns