021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Neata buna, in legatura cu croissant-ul am citit eticheta inainte, de foame l-am mancat, oricum nu am simtit nimic.Mi am adus aminte, la o saptamana dupa ce am renuntat la bautura am fost la o petrecere unde am consumat bere fara alcool (cand am postat prima data am uitat sa specific asta), asa. cum am citit si aici pe forum am fost la un pas sa consum alcool, ma retinut faptul ca luam antibiotice.Cu cine am mai discutat mi a spus ca raman intiparite amintirile, doza rece, zgomotul cand o desfaci etc si asa ajungi la bere cu grade.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: O noua viață

Mesaj de styx »

O să reusesti... fiecare zi la randul ei conteaza!
Ai grijă de tine si tine aproape de forum!
La multi ani!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua viață

Mesaj de Ambasador »

Buna ziua, buna ziua
Am venit cu uratura.
Vreau sa nu iti mai propui
Sa lasi abstinenta-n cui
Andy sa poart-o cu mandrie
Si la anul, sa se stie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Multumesc tuturor pentru sustinere si va doresc cat mai multe realizari in anul care bate la usa!
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua viață

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut And-y , cum a fost cu revelionul de anul asta , cum ai trecut peste cumpana dintre ani ?
Eu am stat linistit acasa , sotia mea a facut o ciorba de burta foarte buna , asa ca am decis sa ramanem acasa avand si o raceala toti trei , am spus sa stam la cald , sa nu mai umblam pe drumuri si cu atatea petarde sa nu o speriem pe cea mica .
Bune 24 de ore iti doresc !
Colea , imi repet sa nu uit 😇, alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Salut Colea,
In primul rand: La multi ani!
Multumesc pentru intrebare, revelionul a fost linistit fara alcool, o schmbare s a vazut, in alti ani rar vorbeam la telefon sau sa trimit/primesc mesaje.
Daca pana acum s a putut sunt convins ca o sa fie posibil si in viitorul apropiat. Am o gramada de treburi de rezolvat, lasate in coada de peste din cauza consumului de alcool.
Nimic nu e intamplator.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

Salut And_y,

Nu te-am mai auzit de ceva vreme, doar te-am mai vazut online. Sper ca esti bine, cum te mai simti?

Cum mai stai cu consumul de cafea? Eu acum ies la a doua cana, si la a 4-a tigara. Bag cam 0,5-0,7 litrii de cafea zilnic. Trebuie sa fac cumva sa ma scap si de obiceiurile astea proaste. Cum ziceai si tu, teoria o stiu bine, inceperea actiunii e problema.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna seara Sobrichet,
Multumesc pentru intrebare, sunt bine. Cafea beau aprox un litru zilnic, e drept o prepar slabaa.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua viață

Mesaj de And_y »

Buna ziua tuturor,
Nu am mai scris demult.Cum a ti procedat dupa incetarea bautului, ce a ti schimbat in viata de zi cu zi, pe langa evitarea localurilor unde se consuma alcool, aruncarea bauturii din casa, practicarea unui sport, hobby?
Nimic nu e intamplator.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua viață

Mesaj de sobrichet »

Buna Andy,

Nu stiu daca raspunsul meu va fi pe masura asteptarii tale, dupa cum ai pus intrebarea cred ca te intereseaza ceva practic, fapte. Eu iti raspund totusi pentru ca la mine a contat si conteaza foarte mult, nu stiu daca e valabil si pentru tine.

Pai eu am facut cam ce ai zis tu in intrebare chiar de la inceput. Am incercat in primul rand sa nu fiu in apropierea bauturii. Apoi, sau intre timp ( nu mai stiu exact ) am inceput sa fiu mai atent la sentimentele mele si sa incerc sa le controlez. In sensul ca sa nu mai vad [...]' chiar asa de negru si nici sa nu ma mai entuziasmez pentru orice mica realizare. Banuiesc ca exageram fazele astea pentru a gasi un motiv ca sa beau. Ori de nervi sau suparare ori de satisfactie, motiv de bautura sa fie! Cand intram intr-una din fazele de mai sus imi imaginam ce ar fi spus altcineva despre situatia respectiva. De obicei imi imaginam un prieten bun, sau pur si simplu incercam sa ma uit la mine ca si cum ar fi fost un film, si sa ma gandesc ce as fi facut eu, spectatorul.

Practic, mi s-a mai intamplat sa mi se faca pofta de bere cand eram la cumparaturi, pofta cumplita cateodata. Imi luam o bere fara alcool in ideea s-o beau repede cand ajung la masina. Aproape toate au ajuns acasa si stau neatinse in debara pe balcon, ceea ce demonstreaza inca o data ca pofta trece repede si daca e sa te lupti cu ea, nu-i greu sa o invingi. Cel putin la mine. Nu stiu cat de intregi ar mai fi fost berile alea daca erau cu alcool, si nici nu vreau sa stiu.

Uite aici a fost nu demult o tema depre ce intrebi tu, poate ai vazut-o deja viewtopic.php?f=5&t=1736&hilit=unelte&start=280#p71997

iit doresc un weekend linistit,
Sobrichet.
Scrie răspuns