021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: O noua viață

Mesajde And_y » 29 Dec 2017, 09:22

Buna dimineata,
Am trecut un hop zilele acestea de Craciun, astazi am 25 zile de cand nu am mai baut, in anii trecuti eram intr o betie continua pana dupa revelion. Efectele abstinentei incep sa se vada, cel putin asa mi s a spus, ma simt mai bine dispus, sunt mai energic, mai implicat. Acum o saptamana am mancat un croissant, pe eticheta scria ca, contine alcool,dar nu era specificat procentul. Am auzit o poveste cu un sofer care a mancat un croissant si a fost depistat cu alcool in aerul expirat.O fi adevarat? Nu mai beau alcool in schimb cafea la greu,nu am cine stie ce activitate dar sunt mai tot timpul somnoros,probabil organismul se resimte dupa atatia ani de bautura.
Va doresc sarbatori fericite !

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 29 Dec 2017, 10:49

Andy, tot respectul meu pentru cele 25 de zile! Parerea mea e ca procentul de alcool din croissant era neglijabil, asa cum e si cel din Kefir (un fel de iaurt) sau alte produse pe baza fermentarii bacteriilor.

Ai citit eticheta dupa ce l-ai mancat? Parerea mea e sa eviti asemenea produse sa nu te amageasca gandul ca... de fapt uite, esti rezistent. Mult succes in continuare!

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde lazarescu nicolae » 29 Dec 2017, 13:29

Salut Andy!
Nu este problema cand din greseala gustam ceva cu alcool,se mai intampla si cu bomboane,oricum trebuie sa fim atenti si sa ne ferim.Nu mintea noastra si-a dorit asa ceva,constiinta doar ne da alarma ptr greseala facuta.Si berea fara alcool este de evitat ptr ca incet incet ne poate purta la o "nevinovata"sticla de bere cu alcool.In legatura cu organismul,noi acum ne cercetam cu mintea limpede trairile organismului,poate dormim mai mult poate mancam mai mult,eu zic ca sunt oarecum permise aceste dereglari ale organismului,ne dam seama de ele si pe rand,in timp le vom corecta.Imi aduc aminte cu trezitul in zilele libere dimineata,ma trezeam un pic si ma culcam inapoi pana pe la vreo 10...11...si ma simpteam prost toata ziua.Era mai bine cand imi faceam un program de dimineata pana la pranz apoi mancare si leneveala de amiaza si din nou ceva activitate de la amiaza pana seara.Oricum o zi proasta de acum in abstinenta fiind e mult mai usoara decat o zi aparent buna din perioada bautului.Oricum ceea ce conteaza e ziua de azi.Ati urez o zi buna!

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 29 Dec 2017, 17:25

Daaa si eu ma impartasesc la biserica cu piine inmuiata vin si nu-i problema.🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lazarescu nicolae » 29 Dec 2017, 22:03

Salut Iliuta!
Apropo de impartasanie,cand m-am impartasit,de Paste,din acea lingurta de vin,pe drumul catre casa imi pierdus-em echilbrul,imi venea sa ma tin de gard ca un om beat,pai e clar ca sunt alcoolica!

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 30 Dec 2017, 07:00

Salut Nicusor, inseamna ca eu...nu-s!!!😂😂😂😂 Iti dai seama ca nu glumesc cu asta si chiar nu am nici-o problema din contra, totdeauna cind ies de la biserica ma simt mai bun, mai curat,mai iertator , mai intelept , mai iubitor etc fata de mine si de tot ceea ce ma inconjoara...🙏
La multi ani iti doresc cu drag, multa sanatate si sa-ti aduca Noul An tot ce-ti dresti!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 30 Dec 2017, 07:59

Neata buna, in legatura cu croissant-ul am citit eticheta inainte, de foame l-am mancat, oricum nu am simtit nimic.Mi am adus aminte, la o saptamana dupa ce am renuntat la bautura am fost la o petrecere unde am consumat bere fara alcool (cand am postat prima data am uitat sa specific asta), asa. cum am citit si aici pe forum am fost la un pas sa consum alcool, ma retinut faptul ca luam antibiotice.Cu cine am mai discutat mi a spus ca raman intiparite amintirile, doza rece, zgomotul cand o desfaci etc si asa ajungi la bere cu grade.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 30 Dec 2017, 15:35

O să reusesti... fiecare zi la randul ei conteaza!
Ai grijă de tine si tine aproape de forum!
La multi ani!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2017, 16:10

Buna ziua, buna ziua
Am venit cu uratura.
Vreau sa nu iti mai propui
Sa lasi abstinenta-n cui
Andy sa poart-o cu mandrie
Si la anul, sa se stie!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 31 Dec 2017, 19:17

Buna seara,
Multumesc tuturor pentru sustinere si va doresc cat mai multe realizari in anul care bate la usa!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”