021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu zic STOP

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu zic STOP

Mesaj de styx »

Salutare si bine ai venit!
Ca să-ți placă de tine nu e greu, încearcă să stai abstinent 24 de ore apoi repetă chestia asta simplă de fro 'nspe mii de ori si dupa câteva perioade de 24 de ore o să-ți placă ce vezi în oglindă. Crede-mă pe cuvânt am trecut si eu prin treaba asta... si nu mă refer doar să arăti fizic ca un chiparos ci să te simti si in interior asa🙂... Se poate!
Salutare si seară senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Eu zic STOP

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut George!
Pe mine nu m-au parasit multe,ptr ca nici nu am avut multe dar ultima gagica,cu care am si ramas,cand a avut o tentativa de a ma parasi,eu nu am cedat,adica nu mam asezat plangand la colt,asteptand-o sa vina sa ma ridice ci m-am imbracat la patru ace,m-am parfumat,am scos pieptul de oras si mi-am cerut iertare.Aa mi-aduc aminte de una de demult,doar ca mi-a trantit usa la aro (ehee cat e de atunci)nu am mai cautat-o niciodata.
Stiu ca in cazuri din acestea,nu se dau sfaturi,las-o ori tine-o,nu stie nimeni ce porti tu in suflet ptr ea,e alegerea ta,este fata pe care tu o placi mai mult ca oricine (cum zice cantecul:Mi-e dor de ea ca nimanui.Tudor Ghe)Vezi si tu incotro te trage inima.Oricum,ia-o incet ,cu smerenie pe calea abstinentei,acum la inceput nu ai nevoie de prea multe zbuciumuri,da-i si tu un relash de o zi doua,apoi parfumeaza-te si abordeaz-o din nou,daca ti-e draga!Eheei,dragostea asta!
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Da sigur ca merg pe calea abstinentei , dar cred ca las sa mearga asa cum vreau ea , numa implic . Nici nu am de gand sa trac vriun pahar din cauza asta , mai mult ma apuca risul.
Multumesc pentru vorbele voastre , nustiu cum sa intimplat dar mi sa schimbat gandirea de cand citesc acest forum . Si ma bucura foarte mult acest lucru .
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Buna dimineata tuturor.

Noaptea aceasta a fost o incercare buna pentru mine . Am petrecut ziua de nastere a celui mai bun prieten intr-un local.
Localul full , oameni veseli si distractie la maxim , in viata trecuta la ora cand scriu asta 06:42 trebuia sa fiu mort beat , nustiu pe unde cu nustiu cine ce , si urma mai tirziu sa aflu ce am mai facut si iar sa incep sami cer iertare de la toti. Dar nu a fost sa fie asa pentru-ca am ales calea abstinentei , a fost greu sa ma retin foarte greu , prietenii , cunoscutii incercau sa bage in mine cu efort , intrebari gen (nu ma mai respecti), de 2 ori mai nu am electrocutat pentru-ca nu vroiam sa beau. Toate propunerile lor si dorinta mea nascuse o lupta crincena in mine , pe care am cîstigat-o .
Intr-un final sunt treaz , ma aflu in taxi in drum spre casa , ma simt in puteri , am dansat , am facut cunostinta cu multe domnisoare si sunt fericit ca cele 24h din spate nu am folosit alcool , aceasta aleg si pentru urmatoarele 24h.
Acum nu trebuie sa imi mai cer mii de scuze de la cei dragi , si am observat ca am aparut in fata prietenilor intr-un alt fel , cuiva ia placut mult cuiva mai putin dar asta e .
Ma simt fericit si va multumesc voua ca sunteti aici , de nu erati voi aceasta noapte era sa fie cu totul diferita.
PS: Cand ma trezesc , durerile de cap nu vor fi cu mine 😀😇😇😇
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu zic STOP

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata George!
Chiar e o buna dimineata, nu-i asa? Este minunata senzatia de a doua zi, cand stii ca te trezesti cu mintea limpede si inima curata. Intotdeauna. Ea este rasplata principala in abstinenta, cel putin pentru mine. Te felicit pentru puterea de care ai dat dovada aseara, chiar ai riscat, chiar ai fost curajos sa mergi intr-un astfel de local. Dar ti-ai dovedit ca esti puternic si mai ales, ca poti imbratisa abstinenta cu succes. Te citesc cu interes si iti apreciez fiecare zi abstinenta castigata!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Eu zic STOP

Mesaj de And_y »

Buna George,
Felicitari ptrentru abstinenta, dupa cum spunea Sobrichet nu rezolvi nimic cu bautul dimpotriva.Intr o situatie asemanatoare am fost si eu, i mi placea de o fata de multi ani numai ca nu era disponibila, cand a fost posibil am profitat de ocazie, am iesit de cateva ori, nu a mers treaba, sunt sigur ca a aflat intre timp ca sunt prieten cu Bachus.Sa vezi ce faceam eu pe victima, binteles beam in continuare, situatia a ramas la fel.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu zic STOP

Mesaj de styx »

La multi ani!
Un 2018 abstinent, Fiecare zi la rându ei!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Deci dragilor )) aseara am inteles ca te poti distra si fara alcool , doar incearca si vei vedea e chiar si mai interesant . Vine revelionul , o zi de petreceri mari , alcool etc si cu ocazia asta vreau sa le urez tuturor sa nu se piarda.
Abstinenta nu este sa te stergi de la toate placerile vietii , cel putin asa cred eu. Daca tiai pus scop ca alcoolul nu face parte din viata ta, atunci nu trebuie sa-ti fie frica doar ca sa nu uiti de scopul tau.

Asa ca pentru ziua de maine va doresc multa multa distractie si idei , planuri, actiuni noi .
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

And_y scrie:Buna George,
Felicitari ptrentru abstinenta, dupa cum spunea Sobrichet nu rezolvi nimic cu bautul dimpotriva.Intr o situatie asemanatoare am fost si eu, i mi placea de o fata de multi ani numai ca nu era disponibila, cand a fost posibil am profitat de ocazie, am iesit de cateva ori, nu a mers treaba, sunt sigur ca a aflat intre timp ca sunt prieten cu Bachus.Sa vezi ce faceam eu pe victima, binteles beam in continuare, situatia a ramas la fel.
Buna Andy , daca a ramas la fel , iti propun sa stai sa te gandesti o ora pentru tine , doar pentru tine .
Cum am facuto si eu , m-am gandit si am luat o decizie care incetul cu incetul imi reface viata ,vad cu ochii cum se schimba atitudinea oamenilor despre mine , si imi place . Deci daca imi face placere - tot asa voi continua .+ am ales ca anul 2018 il investesc in totalitate in mine .
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu zic STOP

Mesaj de Ambasador »

Aho, aho de Anul Nou
Iata ca iti scriu din nou:
Am venit ca sa-ti urez
Spor in toate si mult crez.
George la anul sa iti doresti
Abstinenta cat poftesti!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns