021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu zic STOP

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Eu zic STOP

Mesajde catalinul » 28 Dec 2017, 17:02

Felicitari George pentru alegerile facute si mult succes cu invatatul! Un revelion frumos si senin si tie!

Sunt autorul acestui subiect
GeorgeBoste
Boboc
Boboc

Mesajde GeorgeBoste » 28 Dec 2017, 17:09

O actualizare de la mine din ultima ora : ma lasat fata de care imi placea ..
Scriu aici ca stiu ca voi primi un sfat bun .
Sa las tot asa cum este si merg mai departe spre ceva nou , sau sa ramin si sa lupt ?

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 28 Dec 2017, 17:33

Salut George, bine ai vent!

Daca bei in continuare crezi ca se va intoarce la tine? S-au de-aia te-a lasat ca vrei si tu sa te lasi de baut... . Daca da, atunci fi fericit ca ai scapat de ea. Daca altele sint motivele, cu siguranta bautura nu te va ajuta sa o recuceresti. Si sa stii ca mai sint si alte fete de care sa-ti placa pe pamintul asta, dar fa cumva sa-ti placa tie de tine in primul rand. Apoi te vor placea si altii/altele pe tine.

GeorgeBoste
Boboc
Boboc

Mesajde GeorgeBoste » 28 Dec 2017, 17:57

Nu beau incontinuare ! Astea sunt rezultatele ultimei mele petrecere (mai bine zic asa)
Ma gandesc sa fac cum spui , mai bine fac in primul rand sami placa de mine.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 28 Dec 2017, 20:09

Salutare si bine ai venit!
Ca să-ți placă de tine nu e greu, încearcă să stai abstinent 24 de ore apoi repetă chestia asta simplă de fro 'nspe mii de ori si dupa câteva perioade de 24 de ore o să-ți placă ce vezi în oglindă. Crede-mă pe cuvânt am trecut si eu prin treaba asta... si nu mă refer doar să arăti fizic ca un chiparos ci să te simti si in interior asa🙂... Se poate!
Salutare si seară senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lazarescu nicolae » 28 Dec 2017, 21:13

Salut George!
Pe mine nu m-au parasit multe,ptr ca nici nu am avut multe dar ultima gagica,cu care am si ramas,cand a avut o tentativa de a ma parasi,eu nu am cedat,adica nu mam asezat plangand la colt,asteptand-o sa vina sa ma ridice ci m-am imbracat la patru ace,m-am parfumat,am scos pieptul de oras si mi-am cerut iertare.Aa mi-aduc aminte de una de demult,doar ca mi-a trantit usa la aro (ehee cat e de atunci)nu am mai cautat-o niciodata.
Stiu ca in cazuri din acestea,nu se dau sfaturi,las-o ori tine-o,nu stie nimeni ce porti tu in suflet ptr ea,e alegerea ta,este fata pe care tu o placi mai mult ca oricine (cum zice cantecul:Mi-e dor de ea ca nimanui.Tudor Ghe)Vezi si tu incotro te trage inima.Oricum,ia-o incet ,cu smerenie pe calea abstinentei,acum la inceput nu ai nevoie de prea multe zbuciumuri,da-i si tu un relash de o zi doua,apoi parfumeaza-te si abordeaz-o din nou,daca ti-e draga!Eheei,dragostea asta!

GeorgeBoste
Boboc
Boboc

Mesajde GeorgeBoste » 28 Dec 2017, 23:49

Da sigur ca merg pe calea abstinentei , dar cred ca las sa mearga asa cum vreau ea , numa implic . Nici nu am de gand sa trac vriun pahar din cauza asta , mai mult ma apuca risul.
Multumesc pentru vorbele voastre , nustiu cum sa intimplat dar mi sa schimbat gandirea de cand citesc acest forum . Si ma bucura foarte mult acest lucru .

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Dec 2017, 03:46

George si eu as vrea sa plece jum. mea citeodata da' nu pleaca...😂🤔 Scuze, doar glumeam si din afara este usor dar ma bucur ca nu dramatizezi. Toate se intimpla pt ceva in viata si daca este sa fiti impreuna se va intoarce daca nu, nu...🤔
Eu toata viata m-am temut sa nu fiu parasit si ironia sortii, de fiecare data eu am fost cel care a plecat...😂😂😂
Ca o mica concluzie din experienta mea de viata sa stii ca viata este o rezolvare de probleme:rezolvi una si la rind este urmatoarea si tot ceea ce mi s-a intimplat, cu bune , cu rele, am invatat aici pe Forum, ajutat de minunatii prieteni, ca nu bautul este solutia, acesta fiind o amagire de moment, ci ACCEPAREA a tot ceea ce mi s-a intimplat cu mintea clara.

Cind eu am venit pe acest forum, mi se parea ca sunt ait de nesemnificativ fata de cei care aveau ani dar am pus zi de zi cite un graunte de nisip la abstinenta mea si uite acum sunt si eu cum erau ei atunci...😉Si sa stii ca nu conteaza anii ci doar ziua de AZI...🙏👍
Ma bucur mult ca ai gasit si tu acest Forum si tine aproape, iti doresc !👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

GeorgeBoste
Boboc
Boboc

Mesajde GeorgeBoste » 30 Dec 2017, 06:57

Buna dimineata tuturor.

Noaptea aceasta a fost o incercare buna pentru mine . Am petrecut ziua de nastere a celui mai bun prieten intr-un local.
Localul full , oameni veseli si distractie la maxim , in viata trecuta la ora cand scriu asta 06:42 trebuia sa fiu mort beat , nustiu pe unde cu nustiu cine ce , si urma mai tirziu sa aflu ce am mai facut si iar sa incep sami cer iertare de la toti. Dar nu a fost sa fie asa pentru-ca am ales calea abstinentei , a fost greu sa ma retin foarte greu , prietenii , cunoscutii incercau sa bage in mine cu efort , intrebari gen (nu ma mai respecti), de 2 ori mai nu am electrocutat pentru-ca nu vroiam sa beau. Toate propunerile lor si dorinta mea nascuse o lupta crincena in mine , pe care am cîstigat-o .
Intr-un final sunt treaz , ma aflu in taxi in drum spre casa , ma simt in puteri , am dansat , am facut cunostinta cu multe domnisoare si sunt fericit ca cele 24h din spate nu am folosit alcool , aceasta aleg si pentru urmatoarele 24h.
Acum nu trebuie sa imi mai cer mii de scuze de la cei dragi , si am observat ca am aparut in fata prietenilor intr-un alt fel , cuiva ia placut mult cuiva mai putin dar asta e .
Ma simt fericit si va multumesc voua ca sunteti aici , de nu erati voi aceasta noapte era sa fie cu totul diferita.
PS: Cand ma trezesc , durerile de cap nu vor fi cu mine 😀😇😇😇

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 30 Dec 2017, 09:00

Buna dimineata George!
Chiar e o buna dimineata, nu-i asa? Este minunata senzatia de a doua zi, cand stii ca te trezesti cu mintea limpede si inima curata. Intotdeauna. Ea este rasplata principala in abstinenta, cel putin pentru mine. Te felicit pentru puterea de care ai dat dovada aseara, chiar ai riscat, chiar ai fost curajos sa mergi intr-un astfel de local. Dar ti-ai dovedit ca esti puternic si mai ales, ca poti imbratisa abstinenta cu succes. Te citesc cu interes si iti apreciez fiecare zi abstinenta castigata!
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

Înapoi la “PREZENTATI-VA”