021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Buna ziua tuturor

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Ambasador » 24 Ian 2018, 15:34

Buna Bogdan! Iti doresc succes pe drumul acesta atat de frumos, al abstinentei! Nu e usor, dar merita sa lupti cu toate "armele". Cu toata fiinta ta!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 24 Ian 2018, 16:38

Buna seara Bogdan,
Eu am doar o luna si ceva de cand nu am mai baut alcool, asa ca nu sunt in masura sa dau prea multe sfaturi dar cred ca stiu la cine se referea Ilie in legatura cu Sura si persoana din Sibiu. Asa e, acolo incearca sa ti schimbe stilul de viata, sa pui altceva in locul alcoolului, cum sa te comporti in situatii de risc.
Iti doresc succes!
Nimic nu e intamplator.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 24 Ian 2018, 20:56

Buna seara Bogdan si multumesc mult pt raspuns!😉
Eram foarte linistit astazi, la fel bine dispus(si sunt) si cind am ajuns acasa de la lucu, pt ca l-am blocat pe acel individ de la prieteni, am gasit mesaje scrise in privat si cind am vazut cum incep le-am sters ca nu cumva sa le citesc si sa ma enervez...😂😂😂😂 Stiu ca in viata mai bine este sa fii invidiat decit compatimit si dupa mine, nu conteaza in ce colt de lume esti ca sa fii OM...🤔
In fine, este istorie pt ca niciodata n-am fost prieteni apropiati si rau imi pare ca am acceptat sa fim prieteni dar eu cred ca asa cum sunt eu este toata lumea si nici nu vreau sa ma schimb...😂😂😂😂😂😂

Cum esti cu ale tale, esti ok?
O seara frumoasa si linistita iti doresc din suflet!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
BogdanH
Boboc
Boboc

Mesajde BogdanH » 25 Ian 2018, 22:46

Buna seara dragilor.
Multumesc Ambasador pt vorbele frumoase si incurajari.
And_y multumesc, am mai citit pe internet. Cred ca am o idee conturata acum.
ilie sunt bine multumesc, planuri de bataie acum, banuiesc ca iti imaginezi.
M a sunat un var azi sa trec pe la el sa il ajut cuceva. Omul era high, in ziua libera. .:) . Printre altele ii povestesc in mare ce m am hotarat in legatura cu alcoolul. M a privit putin cam socat la inceput si m ia spus( putin rastit) ,, tu nu esti alcolic, o iei razna cand bei cateodata dar esti baiat ok,, am renuntat sa mai dau explicatii, datorita faptului ca era beat.
Ma roaga sa il ajut cu masina sa faca ceva cumparaturi. mergem cumpara( printre care si o consistenta cantitate de bautura) si ajunsi inapoi imi zice dezchizand o sticla de vin: uite I a o gura sa vezi ca nu se intampla nimic,pleci acasa si gata.
Atunci au inceput sa mi se aprinda beculetele( de nervi) l am rugat sa inceteze, am schimbat subiectul si dupa inca o tigara am plecat.
M am uitat cu mila la el si m am simtit mandru chiar pt ca nu am avut nici o intentie sau dorinta sa gust.
Sunt constient ca vor mai fi astfel de capcane dar vom gasi abordarea adecvata. ;)

Va saluta Bogdan. putere

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 26 Ian 2018, 01:14

haha, scuze Bnogdan dar mi s-a intimplat si mie, de aceea rid...😂😂😂😂😂
Fii atent la niste intelepciuni invatate aici pe Forum de la prieteni pe care cu drag le impartasesc cu tine, apropos de subiect.🤔😉 Acesta este doar inceputul de a-i mira pe altii cu noua ta atitudine si nu trebuie sa te "spovedesti" de buna voie si daca esti pus in astfel de situati, pt ca gura lumii este sloboda si n-o poti opri, nu te simti dator sa dai socoteala cuiva daca nu intelege,eu ziceam ca ma doare capul, ca iau pastile si n-am voie, ca am alergie la nu stiu ce si daca cineva contiunua cu insistentele ma uitam urit si ignoram😂😂😂😂si retine, nu poti mulumi pe toata lumea si ai sa fii frustrat pt asta ,asadar ALEGE sa te multumesti pe tine si o singura persoana macar va fi multumita, acela fiind tu...😉👍
Pai iti dai tu seama cum va fi prietenul tau care astazi era veselica, miine?🤔😁😁😁 Sunt sigur ca daca il intrebi iti va spune ca "fantastic" si o va lua de la capat, normal vine weekendul...😂😂😂🙁😓🤕🤕🤕😭
Nu te simti dator fata de nimeni decit fata de tine...🤔
BRAVO si felicitari pentru decizia luata!👌👍

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 26 Ian 2018, 08:30

Buna dimineata,
In cazul meu persoanele apropiate stiu ca m-am lasat, asa ca nu au insistat, chiar o ruda mi-a spus ca o sa consume tarie si sa nu mi se faca pofta, iar eu i-am raspuns ca inainte nu beam tarie (cu asta m-am amagit ani in sir), sa bea linistit.
Anul trecut cand consumam un coleg i-mi spunea ca eu nu tin la bautura, stia el ce vorbea pentru ca de cateva ori m-a vazut beat dar nu stia ca la mine e problema cu opritul din consum. Oricum nu conteaza ce si cat bei ci faptul ca alcoolul devine indinspensabil si iti controleaza viata.
Partea cu spoveditul am si eu tendinta sa vorbesc prea multe dar ma opresc pentru ca doar cineva care e in aceeasi situatie ca tine te poate intelege. Inca nu am fost pus in situatia sa fiu in locul unde se bea dar am invatat de la o persoana care are ani grei de abstinenta, sa spun pur si simplu : Eu nu beau!
Motive se gasesc sau pur si simplu spui ca nu vrei sa dai explicatii.
Acum cand sunt treaz vad pe alti consumatori cum arata bauti, cum se agita,
ma vad pe mine cum eram.
Nimic nu e intamplator.

Sunt autorul acestui subiect
BogdanH
Boboc
Boboc

Mesajde BogdanH » 29 Ian 2018, 00:24

Buna seara prieteni
Nu am scris in ultimele doua zile pt ca am inceput munca iar, sau mai bine zis am inceput sa lucrez ca in om normal ca pana acum mai mult nu ma duceam,
Venit tarziu de la munca, trezit in alta lume , una limpede. :)
cert e ca nu am dat inapoi si nici nu am sa o fac.

Vaurez o saptamana usoara

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 29 Ian 2018, 07:00

Salut Bogdan,

Parca e mai bine asa limpede, chiar si cu multa munca, nu? Si mie tot mai mult imi place lumea asta pe care am regasit-o.

Cat despre lupte/razboaie ( nu conteaza cum le spunem ), mai bine le ocolim. Chiar daca credem ca le castigam, de fapt mai mult pierdem.

Incredere vad ca ai suficienta, asa ca iti doresc doar o zi usoara. Si limpede, binenteles!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”