021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

ALCOLINE

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Parinti, sora, frate, cumnat, prieten din copilarie, sot, sotie, uneori chiar copiii dependentului suna la AlcoLine pentru a afla remediu sau ajutor pentru dependenta de alcool.
Uneori ma gandesc la alcoolism ca la o cangrena ce se extinde si se extinde asupra rudelor, prietenilor, persoanelor foarte dragi dependentului de alcool.

E greu sa fii copil si sa traiesti cu un parinte alcoolic. E greu sa fii parinte si sa ti gasesti copilul beat pe strazi.
Am primit multe apeluri de la parintii dependentilor de alcool, faptul ca suna si isi spun durerea ii ajuta sa descarce din balastul emotional ce il poarta cu ei de mult timp.

Am primit apeluri de la copiii dependentului de alcool, apeluri in care povestesc despre trauma prin care trec.

Alcoolismul e o realitate prezenta zi de zi.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Gessica
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mai 2018, 09:41

Re: ALCOLINE

Mesaj de Gessica »

Bună ziua sunt codependenta, am tot citit pe aici și în mai toate descrierile ma regăsesc, al meu soț a fost internat o luna de zile la un centru, vreau sa zic ca a fost primul care a pășit în acel centru, după o luna a ieșit alt om, era un nou început pentru viata pentru noi, totul a durat un an, an în care am zis ca sunt într-o alta lume, a căzut iar crezând ca poate tine controlul, dacă nu conștientizează de la primul pahar e o munca pierduta, și a revenit pentru o luna doua sau șase dar nu e deajuns iar bea și trece prin acele stări de sevraj, mereu promite ca nu mai bea, încă nu mi-am pierdut speranța, face prost ca nu vrea sa urmeze grupul, e încă un încăpățânat crezând ca ceia ce a învățat la centru poate și singur urma pașii, eu am fost la grup la codependenti de sunt cât de cât ok fata de alte dați când credeam ca le pot face pe toate și îl pot eu schimba, iar una din rugăciuni care o repet zilnic pentru sufletul meu este:Doamne dă-mi seninătatea sa accept ceia ce nu pot schimba, curaj sa schimb ceia ce pot și înțelepciunea de a le deosebi. Amin Doamne ajută. Mulțumesc admin pentru acest forum, câteodată simt nevoia sa vorbesc și nu am cu cine asa putem învață unii de la alții. O zi frumoasa😍😍😍
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Buna Gessica, felicitări pentru acesta postare. Prin rândurile așternute ai ajutat alte persoane aflate in labirintul dependentei/codependentei sa conștientizeze ca alcoolismul implica si consumator si aparținător !

Alcoolismul este o boala a negarii. Tocmai de aceea este destul de greu de tratat. Din păcate până acum alcoolismul nu cedează la nici un fel de medicament. Tot ajutorul venit din exterior nu funcționează atunci cand bolnavul il respinge agresiv pentru ca el își dorește sa consume. Odată cu trecerea anilor alcoolicul se adâncește in consum, creşte gradul de disfuncţionalitate si apar conflictele sociale care înrăutățesc si mai mult situația, deoarece individul aflat în faza de consum activ refuză să îşi corecteze comportamentele. Apoi apare suferința, mai întâi la cei apropiați, familia. Apoi la anturaj sau la colegii de muncă.

Cel puțin dumneavoastră sunteți pe drumul cel bun. Si codependenta este o suferința, iar dacă este lăsată netratata macină sufletul și mintea celui apropiat alcoolicului.

Dacă simțiți nevoia sa vorbiți cu cineva puteți suna gratuit la linia AlcoLine 0219335 , noi va putem asculta și oferi sprijin psihologic.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Sigur Cătălin.

Cu sau fără forum, nu uita ca viața e mai frumoasă fără alcool.
Alcoolul îți da satisfacție imediata cu repercusiuni pe termen lung.
Abstinența, din păcate pentru cei la început de drum, nu da satisfacție imediata dar are rezultate de bucurie și împlinire pe termen lung. Am probat ambele variante ! :))

Cu drag.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Cu voia lui Asido voi posta ce a transmis el unui alcoolic in recuperare.
Important e sa ceri ajutor, întotdeauna se va găsi cineva sa îți spună o vorba de incurajare.

"Salut , tot ce îți scriu acum îți scriu ție personal. Te înțeleg bine știu prin ce treci, nu sunt aici să te judec sunt aici să-ți spun că am trecut prin ce treci acum. Este alegerea ta dacă vrei să rămâi aici sau să mergi mai departe, dar eu sunt aici să mergem o bucată de drum împreună. Fă lucrul ăsta pentru tine în primul rând, apoi pentru soția ta și nu în ultimul rând pentru minunea de copil care are nevoie de tine mai mult ca oricând. Cândva nici eu nu vroiam să vorbesc cu nimeni, n-o vroiam să fac nimic dar într-o zi am făcut asta pentru mine, pentru fetele mele, Au trecut ani de-atunci, am ridicat capul am mers mai departe. Vrei să știi dacă se merită să faci asta. Oooooooo se merită, se merită pentru tine, pentru soție, pentru copil, pentru voi ca familie. Știi drumul, știi calea, nu îți cer decât să vii lângă noi. Nu te costă nimic, din contră vei primi viață în schimb. Nu suntem dumnezei, nu suntem îngeri, dar suntem uniți, suntem împreună și așa reușim zi de zi. Străinătatea și singurătatea nu îți face bine prietene drag. Îți scriu cu o lacrimă de tristețe că suferi și cu o lacrima de bucurie că știu că se poate. Sună-ne, putem să te sunam. E o boală parșiva singuri ne este greu.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Salutare dragi forumisti,


A venit toamna, anotimpul cand punem muraturile
pentru iarna, anotimpul cand incepe scoala, cand se termina vacanta,
cand punem muraturile pentru iarna.
Anotimpul mustului si al vinului. Imi aduc aminte cum puneam muraturi si beam
vin de tara , imi aduc aminte ca intr un an am baut atat de mult ca mi am tras
degetul prin razatoare la propriu, incercand sa rad varza pentru gogosarii murati :))

Noi, cei de aici, avem nevoie sa constientizam tot timpul ca suntem
expusi unor situatii de risc. Din pacate, de multe ori aceste situatii de risc ne
pacalesc si cadem in capcana consumului, ca un pahar de vin de tara merge dupa masa,
ca o bere merit si eu duminica, hai ca a trecut o luna de cand nu mai beau si parca ar merge
o tarie mica etc.
O spun din proprie experienta si nu are rost sa despic firul in patru ,doar incerc sa imi reamintesc ca am un trecut, iar trecutul face parte din constiinta mea si el constituie ochelarii prin care (uneori) eu interpretez prezentul.

Astazi a fost despre toamna si despre dependenta mea de alcool din trecut.

Suna telefoanele la AlcoLine, curios este faptul ca ultimele apeluri au fost de la consumatori si asta ma bucura. Primul si cel mai important pas este din partea dependentului. Cand dependentul hotareste sa inceteze bautul, universul intreg devine aliatul lui.

Voi imi sunteti prieteni apropiati, deja ne stim de pe forum si oricand doriti sa ma intrebati ceva, oricand simtiti nevoia sa vorbiti cu cineva, eu va astept cu drag sa discutam despre minunata lume a abstinentei, despre viata fara alcool si despre cum se iese din labirintul dependentei de alcool.

Mihai - AlcoLine 021.9335
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Tu știi cum e?
Sa vrei sa nu mai bei și totuși iar bei?
Tu știi cum e?
Sa plângi în miez de noapte crezând ca vei muri,
Sa fii debusolat, sa mergi mahmur pe strada dimineața uitând unde ai parcat?
Tu știi cum e?
Sa ți verși ficatu' în buda la șase dimineața jurand ca nu mai bei iar seara la culcare sa adormi mort de beat,
Tu știi cum e?
Sa fii in bezna cuprins de demoni, sa rătăcești prin viață crezând ca n ai nici un rost?

Eu știu cum e!

Iar dacă tu nu știi nimic din toate astea atunci de ce ma judeci spunând ca n am voința și sunt doar un om slab?
De ce mi pui eticheta și ma privești râzând, ai fost cumva cu mine în iadul dependentei, ai suferit cu mine când ma trezeam plângând?

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: ALCOLINE

Mesaj de Cala »

Buna Mihai. Iti multumesc ca existi. Dupa cum stii, pe tine te-am contactat prima data pe forum. Corect, Mihai. Eu am patit asa ceva, de aceea vreau sa alung din viata mea toate acele persoane pe care le consider toxice. Am fost judecata, am fost batjocorita, dar stiu un singur lucru, Mihai, am suflet bun. Apropo, mai stiu ceva, Dumnezeu m-a ajutat de fiecare data de cate ori am cazut pe strada, fiind beata, bineinteles. EL m-a ajutat si la alte lucruri, mai putin pacatoase. Este adevarat, nici eu nu am judecat pe nimeni, în schimb, am ajutat si am înteles foarte multe persoane aflate in situatia mea. Si, vrei sa-ti mai spun ceva, m-am bucurat ca le-am fost de ajutor, si le-am spus - nu va faceti probleme, totul se va rezolva -. Iti mulumesc, inca odata, Mihai, ca existi.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Așa e Cala, ai un suflet tare frumos 🤗. Și ma bucur enorm ca ești conștientă de acest lucru.
Uneori oamenii aleg un substitut la fericire. Și aleg alcoolul.
Alteori aleg sa păcălească suferința. Și aleg alcoolul.
Însă asta nu ne face mai putini sensibili la problemele celorlați sau mai putini umani.
Acolo în interiorul nostru suntem tot noi, cu bune și rele ca fiecare om.
A fost o perioada în care am avut probleme cu alcoolul, a trecut. E ok.
Cârcotașii vor vorbi în continuare, noi le dorim tot binele și sa ne rugam sa nu ajungă vreodată dependenti de vreo substanța. Cunoaștem deja suferința de acolo.

Și eu îți mulțumesc ca existi, ca existati.

Cu drag.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Vasy
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 12 Dec 2018, 13:05

Re: ALCOLINE

Mesaj de Vasy »

Mihai scrie:Tu știi cum e?
Sa vrei sa nu mai bei și totuși iar bei?
Tu știi cum e?
Sa plângi în miez de noapte crezând ca vei muri,
Sa fii debusolat, sa mergi mahmur pe strada dimineața uitând unde ai parcat?
Tu știi cum e?
Sa ți verși ficatu' în buda la șase dimineața jurand ca nu mai bei iar seara la culcare sa adormi mort de beat,
Tu știi cum e?
Sa fii in bezna cuprins de demoni, sa rătăcești prin viață crezând ca n ai nici un rost?

Eu știu cum e!

Iar dacă tu nu știi nimic din toate astea atunci de ce ma judeci spunând ca n am voința și sunt doar un om slab?
De ce mi pui eticheta și ma privești râzând, ai fost cumva cu mine în iadul dependentei, ai suferit cu mine când ma trezeam plângând?

Mihai.
Nu pot sa cred ca nu sunt singurul care trece prin asa ceva.. am incercat sa nu beau deloc de 2 zile, mor prin casa.. am nevoie de ajutor ce as putea sa fac in continuare..
Scrie răspuns