ALCOLINE

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Salut,

Bea ceaiuri, suc de portocale, încearcă sa te plimbi pe afara la aer liber.
Dacă situația se agravează consulta un medic pentru un set de analize medicale.

De obicei corpul are nevoie de odihnă, vitamine și minerale pentru a se reface dupa un consum abuziv.
Răul fizic dispare după câteva zile însă nu trebuie sa uiți ca dependenta de alcool înseamnă pierderea controlului asupra cantității de alcool consumate.
Rămâi pe forum, răsfoiește materiale postate aici și ai încredere ca poți reuși sa păstrezi abstinența zi după zi.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Vasy
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 12 Dec 2018, 13:05

Re: ALCOLINE

Mesaj de Vasy »

Mihai scrie:Salut,

Bea ceaiuri, suc de portocale, încearcă sa te plimbi pe afara la aer liber.
Dacă situația se agravează consulta un medic pentru un set de analize medicale.

De obicei corpul are nevoie de odihnă, vitamine și minerale pentru a se reface dupa un consum abuziv.
Răul fizic dispare după câteva zile însă nu trebuie sa uiți ca dependenta de alcool înseamnă pierderea controlului asupra cantății de alcool consumate.
Rămâi pe forum, răsfoiește materiale postate aici și ai încredere ca poți reuși sa păstrezi abstinența zi după zi.


Multumesc pentru sfaturi. deocamdata la ce rau am in mine nici nu pot sa ma gandesc la alcool
Gianina
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iul 2019, 06:35

Re: ALCOLINE

Mesaj de Gianina »

Buna ziua,
Sunt aici pt fratele meu, pt el băutura e un fel, triumfătoare, de ce? Pt ca acum zace pe un pat de spital! In urma consumului de alcool la o petrecere a sarit intr-o piscina casnica, și-a fracturat coloana, operația areușit dar ne-am lovit de o alta problema, alcoolul, acum intra in sevraj, cere băutura, cânta fluiera. Situația este tare delicata, el va trebui mobilizat lapat timp de 1 luna de zile, este agitat, un Dr specializat se ocupa de el dar cred ca Tr și unpsiholog, cineva care sa l ajute emoțional! Ce părere aveti?
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: ALCOLINE

Mesaj de admin »

Buna Gianina. Din tratamentul dependentei nu poate lipsi psihoterapeutul. In lipsa consilierii psihologice/psihoterapiei, sansele de recadere sunt foarte mari. Sper ca sunteti pe drumul bun.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
sosalcoolulucide
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 03 Aug 2019, 14:19

Re: ALCOLINE

Mesaj de sosalcoolulucide »

Buna ziua.
Va scriu pt sotul meu, consumator de alcool zilnic-3l de bere, plus ceva tarie-dar care nu considera ca are o problema. Nu vrea sau chiar nu isi da seama ca este dependent de alcool. Cauta numai scuze pt a bea, dintre care cea mai intalnita e ca bea din cauza mea, ca am gura mare. Eu am cam inceput sa nu mai am rabdare.....e genul care atunci cand e ametit e cicalitor, vorbeste mult, desi are impresia ca nu e lasat sa spuna nimic, iar daca nu execut ce vrea el, devine violent verbal, arunca lucruri, sparge, fara un pic de rusine fata de baiatul nostru de 7 anisori care vede si intelege mult mai bine despre ce este vorba.
Am incercat sa il conving sa mergem la un psiholog. Initial, a vrut- chiar ma si intreba cand e programarea. Am sunat la un psiholog in adictii, am facut programare, dar in ziua Z, dl nu a vrut sa mearga, fiind foarte racit. A fost scuza ideala, pt ca era chiar gripat. Dar cand l-am intrebat cand sa reprogramez mi-a zis cu zambetul pe buze-La anul si la multi ani! Si era treaz......
Cum sa il determin oare sa accepte ajutor? Cum sa il fac sa recunoasca/constientizeze ca are o problema? Eu ii tot spun, dar tot ce imi raspunde e ca am gura mare.....A fost in concediu si indiferent ora la care se trezea(6 sau 9-10), primul lucru pe care-l facea era sa isi aduca berea de la frigider si sa bea si sa fumeze. Am refuzat si sa ma culc cu el, spunandu-i ca miroase a distilerie-si nu e o minciuna......erau seri cand imi venea sa vomit de la miros......Dar nici o reactie......tot eu am o problema.....
Pe scurt....credeti ca ati putea sa imi dati niste sfaturi/idei? Ma termina gandul ca nu pot face nimic.....Cel mai simplu ar fi sa plec, impreuna cu pustiul nostru.....Dar eu vreau o familie pt el. Vreau sa aiba un tata, pe care sa il stie langa el in fiecare zi, nu dupa un program stabilit .......Si nu vreau nici sa astept sa se intample ceva grav.....Multumesc.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: ALCOLINE

Mesaj de admin »

Buna ziua. In astfel de situatii recomandam partenerului, nu persoanei cu dependenta, sa participe la sedinte de consiliere. Atat pentru a explora optiunile de iesire din criza, si pentru a invata cum sa gestioneze relatia, comunicarea, implicarea copilului samd., cat si pentru suport moral, psihologic pentru depasirea acestei etape.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Adinab
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 11 Noi 2019, 14:17

Re: viitoare ,fostă sotie

Mesaj de Adinab »

Am decis,ajunge in grabă după anii de nesiguranță, teama am plecat.Copil casnicie de aproape 20,am depus actele de divorț, dar am descoperit că am niște răni adânci, pr-ofunde, nu știu cum să îmi gestio-nez acest gol,și mai crunt realizez că și copilul meu are aceleași răni, cum sa o ajut sa treaca,sau cum sa trec eu peste dar sa o ajut pe ea,dacă eu sunt bine poate și ea va fi bine.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: ALCOLINE

Mesaj de admin »

Cu siguranta nu a fost o decizie usoara, dar poate cel mai bun lucru pentru un copil este sa vada ca adultii au puterea sa faca schimbari si ca nu sunt dispusi sa tolereze nesiguranta si teama intr-o relatie. Asa ca, da, daca tu vei fi bine, poate si ea va fi bine.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Crisandra1988
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 09 Feb 2022, 01:44

Re: ALCOLINE

Mesaj de Crisandra1988 »

Buna,
Soțul meu are o problema cu alcoolul! Dar mereu spune că el din beție se trezește dar alții din prostie niciodată. Daca ii zic ceva mă ia pe mine la puricat defecte. Și eu am o problema , cea a mandatului de_a proasta .Chiar i am și zis in seara asta că mă las de mâncat și mă apuc și eu de băut. V-am scris in mare dar e mult mai mult. Chiar nu u nu știu ce să mai fac...
Scrie răspuns