021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

ALCOLINE

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

ALCOLINE

Mesaj de admin »

Un articol facut de cei de la recorder in care este mentionata si linia Alcoline 021.9335.

https://recorder.ro/singuri-si-beti-in-romania/
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Pe langa multele apeluri telefonice unde oamenii cer ajutor pentru ei sau apropiati, azi am primit un altfel de apel la linia AlcoLine( 0219335 ).

" Domnu' eu am sunat sa va spun ca astazi implinesc un an de zile de cand nu mai beau, am auzit in receptorul care emana bucurie :)) "

- Wow, ma bucur din suflet pentru dumneavoastra! Felicitari !

" Multumesc mult, am baut timp de 22 de ani, in general tarie si inca nu mi vine sa cred ca nu mai beau"

- Eu va cred! Si va spun ca ati facut o realizare uriasa, spun eu zambind :)

" Asa e aveti dreptate...am 47 de ani si patru copii, nu stiu unde as fi ajuns cu bautul"

- Cu siguranta nu unde sunteti acum, va simt multumit si fericit, continuati tot asa.

" Intru la metrou, nu va mai aud...multumesc mult de tot, mi ati transmis o stare de bucurie"

- Mai mult dumneavoastra mie :)))


"..."
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: ALCOLINE

Mesaj de sobrichet »

Un gest atat de simplu si frumos!

Din pacate, cateodata mai uitam sa multumim celor care ne-au ajutat.
Eu nu o sa va uit, chiar daca se va intampla ca aparitiile mele pe aici se mai rareasca.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Salut! Mâine la ora 19 la Digi 24 vorbesc despre faptul ca dependenta de alcool înseamnă pierderea deciziei de a consuma alcool controlat, despre condusul in stare de ebrietate, despre prevenție și propunerea ca pe lângă sancțiune sa fie dezvoltat un program de recuperare pentru soferii găsiți băuți la volan.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de HOPE »

Super, Mihai! Felicitari, nu vom rata!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Mulțumesc, Hopilino. Te îmbrățișez cu drag! Sa vedem ce vor difuza din ce am vorbit :)
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Și eu la fel Cătălin, sa vedem cât comercial încarcă în material :))
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Ma voi interesa Cătălin. Te țin la curent.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ALCOLINE

Mesaj de Mihai »

Cătălin, ca de obicei, se cauta senzaționalul. Nici o vorbă despre " dependenta înseamnă pierderea controlului" "lipsa serviciilor" " program de recuperare". E ok și așa, oamenii află că se poate scăpa de alcool.

Minutul 11.18 întra știrea cu alcoolul.
https://www.digi24.ro/emisiuni/jurnale/ ... tie-897018
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Nely
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 20 Mar 2018, 08:13

Re: ALCOLINE

Mesaj de Nely »

Buna ziua.Nu eu consum alcool.Sotul meu.Ce pot face sa nu mai cobsume.Este ingrozitor de urat acest lucru.Eu sunt operata de cancer si el bea si fumeaza .In afara faptului ca dupa un pahar de alcool nu mai gandeste cum trebuie consuma si bani.
Scrie răspuns