021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: ALCOLINE

Aici puteti povesti experientele personale.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: ALCOLINE

Mesajde Mihai » 19 Mar 2018, 22:22

Cătălin, ca de obicei, se cauta senzaționalul. Nici o vorbă despre " dependenta înseamnă pierderea controlului" "lipsa serviciilor" " program de recuperare". E ok și așa, oamenii află că se poate scăpa de alcool.

Minutul 11.18 întra știrea cu alcoolul.
https://www.digi24.ro/emisiuni/jurnale/ ... tie-897018
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Nely
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Nely » 20 Mar 2018, 08:32

Buna ziua.Nu eu consum alcool.Sotul meu.Ce pot face sa nu mai cobsume.Este ingrozitor de urat acest lucru.Eu sunt operata de cancer si el bea si fumeaza .In afara faptului ca dupa un pahar de alcool nu mai gandeste cum trebuie consuma si bani.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 20 Mar 2018, 10:04

Multumesc, Mihai, mult succes in toate!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 27 Mar 2018, 09:49

Parinti, sora, frate, cumnat, prieten din copilarie, sot, sotie, uneori chiar copiii dependentului suna la AlcoLine pentru a afla remediu sau ajutor pentru dependenta de alcool.
Uneori ma gandesc la alcoolism ca la o cangrena ce se extinde si se extinde asupra rudelor, prietenilor, persoanelor foarte dragi dependentului de alcool.

E greu sa fii copil si sa traiesti cu un parinte alcoolic. E greu sa fii parinte si sa ti gasesti copilul beat pe strazi.
Am primit multe apeluri de la parintii dependentilor de alcool, faptul ca suna si isi spun durerea ii ajuta sa descarce din balastul emotional ce il poarta cu ei de mult timp.

Am primit apeluri de la copiii dependentului de alcool, apeluri in care povestesc despre trauma prin care trec.

Alcoolismul e o realitate prezenta zi de zi.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Gessica
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Gessica » 06 Mai 2018, 09:08

Bună ziua sunt codependenta, am tot citit pe aici și în mai toate descrierile ma regăsesc, al meu soț a fost internat o luna de zile la un centru, vreau sa zic ca a fost primul care a pășit în acel centru, după o luna a ieșit alt om, era un nou început pentru viata pentru noi, totul a durat un an, an în care am zis ca sunt într-o alta lume, a căzut iar crezând ca poate tine controlul, dacă nu conștientizează de la primul pahar e o munca pierduta, și a revenit pentru o luna doua sau șase dar nu e deajuns iar bea și trece prin acele stări de sevraj, mereu promite ca nu mai bea, încă nu mi-am pierdut speranța, face prost ca nu vrea sa urmeze grupul, e încă un încăpățânat crezând ca ceia ce a învățat la centru poate și singur urma pașii, eu am fost la grup la codependenti de sunt cât de cât ok fata de alte dați când credeam ca le pot face pe toate și îl pot eu schimba, iar una din rugăciuni care o repet zilnic pentru sufletul meu este:Doamne dă-mi seninătatea sa accept ceia ce nu pot schimba, curaj sa schimb ceia ce pot și înțelepciunea de a le deosebi. Amin Doamne ajută. Mulțumesc admin pentru acest forum, câteodată simt nevoia sa vorbesc și nu am cu cine asa putem învață unii de la alții. O zi frumoasa😍😍😍

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 07 Mai 2018, 19:28

Buna Gessica, felicitări pentru acesta postare. Prin rândurile așternute ai ajutat alte persoane aflate in labirintul dependentei/codependentei sa conștientizeze ca alcoolismul implica si consumator si aparținător !

Alcoolismul este o boala a negarii. Tocmai de aceea este destul de greu de tratat. Din păcate până acum alcoolismul nu cedează la nici un fel de medicament. Tot ajutorul venit din exterior nu funcționează atunci cand bolnavul il respinge agresiv pentru ca el își dorește sa consume. Odată cu trecerea anilor alcoolicul se adâncește in consum, creşte gradul de disfuncţionalitate si apar conflictele sociale care înrăutățesc si mai mult situația, deoarece individul aflat în faza de consum activ refuză să îşi corecteze comportamentele. Apoi apare suferința, mai întâi la cei apropiați, familia. Apoi la anturaj sau la colegii de muncă.

Cel puțin dumneavoastră sunteți pe drumul cel bun. Si codependenta este o suferința, iar dacă este lăsată netratata macină sufletul și mintea celui apropiat alcoolicului.

Dacă simțiți nevoia sa vorbiți cu cineva puteți suna gratuit la linia AlcoLine 0219335 , noi va putem asculta și oferi sprijin psihologic.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 15 Iun 2018, 23:23

Buna seara Mihai,

din pacate nu pot lua legatura cu administratorul forumului, topicurile adresate dumnealui sunt inchise din pacate. Daca se poate, poti sa il informezi tu de cerinta mea recenta de a-mi inchide topicul?

Iti multumesc anticipat si (imi) promit sa te contactez in caz de urgenta.

24 ore senine!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 16 Iun 2018, 13:10

Sigur Cătălin.

Cu sau fără forum, nu uita ca viața e mai frumoasă fără alcool.
Alcoolul îți da satisfacție imediata cu repercusiuni pe termen lung.
Abstinența, din păcate pentru cei la început de drum, nu da satisfacție imediata dar are rezultate de bucurie și împlinire pe termen lung. Am probat ambele variante ! :))

Cu drag.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 16 Iun 2018, 15:24

Buna Mihai, am dat de gustul vietii fara alcohol (cu ajutorul acestui forum), asa ca imi e, imi va fi greu sa mai gasesc satisfactie in alcool.

Cu drag, si stiu ca daca voi avea nevoie de ajutor tu vei fi la celalalt capat al telefonului. Mult succes in ceea ce faci!
Catalin
Ultima oară modificat 16 Iun 2018, 22:05 de către catalinul, modificat 1 dată în total.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Iun 2018, 15:54

Scuze!
Ultima oară modificat 16 Iun 2018, 21:48 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”