021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua, sunt Dana si sunt fiica de alcoolic.

Aici puteti povesti experientele personale.
Daniela.Mirela
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 25 Feb 2018, 10:10

Buna ziua, sunt Dana si sunt fiica de alcoolic.

Mesaj de Daniela.Mirela »

Buna ziua. Povestea mea e una trista si anevoioasa, va scriu pentru ca am nevoie de ajutor, ajutor pentru mine, pentru familia mea si pentru tatal meu bolnav. Dar sa incepem cu inceputul. Tatal meu a crescut intr-o familie numeroasa cu un tata venerat ca un zeu de copii lui, un tata care ia fortat sa bea de mici copii si care le-a inoculat ideea ca femeile sunt niste creaturi inferioare pe care trebuie sa te stergi pe picioare. Crescand un pic mai mare tatal meu a cunoscut-o pe mama mea si ramas fidel invataturilor pe care le-a primit, ne-a oferit in copilaria noastra ani grei...scandaluri, drumurila spital la 3 dimineata...nu, nu impotriva noastra, impotriva mamei mele. I-a lasat urme adanci pefata, semne, ochi umflati si buza sparta...ia lasat urme atat de adanci in suflet incat urmele acestea au crescut si s-au raspandit. A murit la 56 de ani de cancer la pancreas, inca tanara, nu a apucat sa-si vada fata mireasa, nu si-a cunoscut nici un nepot...ea s-a dus,eu am ramas. Fiind situatia asa cum este, locuiesc cu tatal si cu sotul intr-un apartament. Furia tatalui meu domolita de ani si de faptul ca nu sunt singura, fara ajutor s-a transformat intr-o agresivitate mocnita. Toata viata a baut, niciodata nerecunoscand faptul ca are i problema, acum eu sunt cea care are o problema dar problema mea este ca numai suport, am ajuns la capatul rabdarii, numai suport betiile lui, faptul ca trebuie sa umbli ca pe coji de oua cand ebeat sa nu se iste un scandal, numai suport faptul ca inafara de batut, se poarta cu mine asa cum se purta cu mama, aceleasi tertipuri, aceeasi falsa consideratie, aceleasi vorbe spuse pe la altii. Cel mai cumplit lucru care la facut? Dupa ce s-a laudat ca o batea pe mama, il invata pe sotul meu sa ma loveasca si pe mine daca sunt"neascultatoare". In decursul catorva ani, am incercat de toate, numeroase certuri, ultima data amstat toti trei de vorba, ne-am spus oful fiecare, i-am explicat ca eucred ca are o problema cu bautura, se tot agata de diverse nimicuri(ex. bea ca nu-i spun eu sa aibe pofta cand mananca), sustinea ca bea pentru ca nu are dantura buna si nu poate sa manance, beapentru ca ia zis un doctor odata ca daca nu poate sa manance sa bea un pahar, zicea ca nu are o problema cu bautura pentru ca beao bere "hai doua" pe zi. Dupa 5 zile a adormit cu capul pe masa din bucatarie pentru ca nu a fost instare sa ajunga in dormit la cat de beat era, 5 zile pentru ca a avut o raceala puternica, daca nu ar fi fost asa sunt sigura ca ar fi fostmult mai rapid. Banuiesc ca v ati dat seama ca principala problema este ca dupa atata timp si o sotie ingropata el inca nu recunoaste sau nu constientizeaza ca e alcoolic, eu una am obosit, la 33 de ani ma simt epuizata psihic, astea sunt ultimele mele puteri de a lupta cu el, cu alcoolismul. Cum as putea face sa-l fac sa recunoasca ca are o problema? Aceasta este intrebarea.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Buna ziua, sunt Dana si sunt fiica de alcoolic.

Mesaj de staval »

Buna ziua, Dana!

N-o sa recunoasca niciodata ca are o problema atata timp cat cineva are grija de el...
Probleme adevarate ai tu, esti codependenta...Despre asta trebuie sa citesti, sa cauti sa te ajuti pe tine! Codependenta este boala noastra, a celor care traim langa alcoolici, este boala de care a murit mama ta...Intre te rog pe AlAnon, sau cauta Copiii adulti ai alcoolicilor...
Despre aceste teme trebuie sa te informezi, sa te vindeci TU de suferinta, caci tatal tau se va vindeca atunci cand va accepta ca are o problema, iar cat timp tu ii oferi confort, masa si iei si perdafurile lui, de ce s-ar vindeca? El este in starea lui de confort, cel care sufera esti tu ( eventual familia ta)...
Dana, asculta si cauta sa te documentezi despre acest subiect, cauta sa ai grija de tine mai intai, da?
Daniela.Mirela
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 25 Feb 2018, 10:10

Re: Buna ziua, sunt Dana si sunt fiica de alcoolic.

Mesaj de Daniela.Mirela »

staval scrie:Buna ziua, Dana!

N-o sa recunoasca niciodata ca are o problema atata timp cat cineva are grija de el...
Probleme adevarate ai tu, esti codependenta...Despre asta trebuie sa citesti, sa cauti sa te ajuti pe tine! Codependenta este boala noastra, a celor care traim langa alcoolici, este boala de care a murit mama ta...Intre te rog pe AlAnon, sau cauta Copiii adulti ai alcoolicilor...
Despre aceste teme trebuie sa te informezi, sa te vindeci TU de suferinta, caci tatal tau se va vindeca atunci cand va accepta ca are o problema, iar cat timp tu ii oferi confort, masa si iei si perdafurile lui, de ce s-ar vindeca? El este in starea lui de confort, cel care sufera esti tu ( eventual familia ta)...
Dana, asculta si cauta sa te documentezi despre acest subiect, cauta sa ai grija de tine mai intai, da?
Multumesc pentru raspuns, am citit cu mult interes tot de codependenta si am vazut ca intradevar asa este si relatia mea cu tatal meu, mi-am facut o idee clara despre ce trebuie sa fac in continuare, multumesc din suflet inca o data
Scrie răspuns