021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Banuiesc ca sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Buna. Zic ca banuiesc pt. ca probabil inca nu vreau sa accept, pot sa nu beau si o saptamana intreaga, dar apoi simt nevoia sa fiu eu cu mizeria mea si nu ma opresc pana cand nu imi fac suficient rau. Tatal meu era alcoolic si nu m-a vrut, a divortat, de la el probabil am si o toleranta mai mare la alcool, oricum nu beau tarie. Mama a fost mai dura ca a trebuit sa fie si mama si tata, iar acum istoria se repeta... simt o nevoie f. mare de afectiune si totusi eu incerc sa ofer cat pot copiilor... simt ca nu mai pot. De fapt cred ca sufar de depresie din adolescenta si tot ce imi doresc e sa se termine totul. E adevarat ca prind mai multa putere sa fac fata cand nu beau, dar treaza sau bauta oricum viata mi se pare un chin...Probabil ca daca esti crecut ca si cum nu valorezi prea mult nici alegerile tale in viata nu fac altceva decat sa confirme asta... sau lupti prea mult sa demonstrezi contrariul si obosesti... Poate privita din afara lumea ar zice ca am realizat tot ce mi-am propus si sunt fericita si nu imi lipseste nimic... Cred ca cel mai mult doare ca nu il mai simt pe Dumnezeu, mai vorbesc cu el, dar nu il mai simt... nu cred in rugaciuni din carti: zi rugaciunea asta si se intampla asta...in ultimul timp ma rog doar sa se termine poate de asta nici nu il mai simt pt ca nu ar trebui sa cer asa ceva... Simt ca daca nu ma opresc cu suferinta si bautul asta o sa se si intample: se va termina... si totusi parca nu as vrea sa fiu o sinucigasa ...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de styx »

Bună seara si bine ai venit pe forum!
Tipul acesta de alcoolism sau problemă cu alcoolul dacă nu vrei să-l numesti alcoolism se numeste dipsomanie, si eu am aceleasi simptome... adică nu beam o perioadă destul de lungă sau beam normal o perioada până scăpam hățurile si beam câteva zile până intram în intoxicatie alcoolică, Ideea că nu contează ce bei si cât de mult bei ci că scapi controlul asupra băutului si nu te mai poti opri... dar există o solutie si aceea este abstinenta, nu e usor dar se merită din plin. lasă gândurile negre căci nu avem decât o singură viață, de bunăvoința ta depinde dacă accepti că ai o problemă si să accepti ajutor. eu unul nu am reusit de unul singur, alti prieteni de aici au reusit doar cu ajutorul forumului acesta, tine aproape, citeste ce s-a mai scris pe aici si vei găsi si tu pe cineva cu care sa empatizezi, scrie aici ce te doare, ce probleme ai si cineva se va gasi să îți dea o sugestie din experienta proprie. Scrisul aici ajuta si ne ajută. Nimeni nu te judecă, ajutorul acesta virtual e neconditionat. Chiar dacă acum spui că nu îl mai simti pe Dumnezeu asa cum îl înțelegi tu, El este acolo, asteaptă să-i deschizi iarăsi usa sufletului tău. Ai copii si măcar dacă te gândesti la ce s-a întâmplat cu tine si cu tatăl tău poate vei realiza că nu vrei să le oferi acelasi lucru copiilor tăi...
Dar e de dorit ca abstinenta sa fie pentru tine în primul rând, pentru că dacă tu vei fi bine si celilalti vor fi bine.
Îți doresc liniste sufletească si te asteptăm cu drag să ne mai scrii... acum esti Pierdută, dar sunt convins că te vei REGĂSI!
Ultima oară modificat 11 Mar 2018, 07:16 de către styx, modificat de 3 ori în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Buna. Multumesc styx si ilie pt incurajari. Stiu ca viata nu e roz, ca sunt cruci mult mai grele si uneori ma condamn si pt asta: ca nu sunt recunoscatoare pt ce am. Voi continua cu cititul aici.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de styx »

Bună dimineața!
Nu trebuie să te condamni, doar e de dorit să găsesti o cale de a te bucura de viata fără băutura, toate se vor așeza pe făgasul lor firesc atunci când vei opri consumul. Îți spun din experientă nu din auzite, lucrurile nu vor fi mai usoare, dar, dacă nu mai bei vei vedea solutiile mult mai clar si vei trece peste greutăți mult mai împăcată cu tine, cu Viața.
O dumincă linistită! Tine aproape!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Multumesc. Incerc. Cand o sa ajung iar la momentul x o sa scriu aici si sper sa trec peste fara sa imi fac rau. Tu asa ai reusit sau ce faceai in momentul ala? O duminica frumoasa si tie!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata domnita " Pierduta ", bine ne-ai gasit!

Mi-e cam ciudat sa-ti spun asa, dar apare si Ilie imediat si rezolva el problema asta.

Buuun, avem probleme, depresie, alcoool, o combintie " reusita " care te poate duce cu gandul la sinucidere. Nu e o solutie, poti sa ma crezi, am cochetat si eu cu ideea asta. Foarte proasta. Am fost la un singur pas ( si asta nu la figurat ) sa o comit. A fost unul din momentele in care s-a intamplat sa am acel mare noroc. Copilul m-a surprins intr-o noapte pe balcon in momentul in care eram pe cale sa ma arunc de la etajul 4. Eu beat fiind nu-mi amintesc nimic. A trezit-o pe nevasta-mea de urgenta si au reusit sa ma traga de acolo. A doua zi erau foarte speriati, nu pot sa exprim prin cuvinte cum am fost si eu cateva zile dupa ce mi-au povestit. Totusi nici acest eveniment nu m-a tinut prea mult timp departe de bautura. Daca o faceam, nu rezolvam decat sa le ingreunez lor viata. Ar fi fost mult mai rau pentru ei fara mine, decat cu mine chiar ca si alcoolic consumator dar in viata. Si pot sa confirm asta prin inca un caz care s-a intamplat in familie. Un unchi de-al meu, alcoolic consumator de nadejde, om de nota 10 cand era treaz, nu era violent la betie, dar foarte neplacut si foarte des consuma. Nu era deloc bine in casa lor, scandaluri, reprosuri, nemultumiri, adica meniul complet care se regaseste in multe alte familii in care sint alcoolici. Nu s-a sinucis, a avut o moarte violenta intr-un accident penibil. Din cate stiu eu nu s-a intamplat din cauza alcoolului, dar altceva vreau sa spun. Toata lumea l-a plans, iar matusa-mea ( sotia lui si mama a 2 baieti adolescenti ) zicea ca e mult mai rau fara el, chiar si asa betiv cum era.
Si mai este o chestie nasoala. Nu stiu cat de profund te-ai gandit la sinucudere, daca ai ajuns la nivelul ala in care trebuie sa alegi modalitatea de a o face. Practic. Spanzurare, impuscare, aruncat in fata trenului, aruncat de pe pod sau de pe bloc, impuscare, vene, pastile, etc... . E o problema grea si asta. Nu oricine e in stare de asa ceva. Imagineaza-ti cum vine locomotiva spre tine, cum legi funia de tavan si urmeaza sa-ti bagi capul prin streangul ala si cum te vei chinui atarnata, cum bagi glontul in pistolul rece si apoi il pui la tampla, cum se vad masinile mici de la inaltime si-ti tremura picioarele, mizeria care ramane in urma ta, etc... . Numai chestii nasoale face sinuciderea asta, si mai si amplifica problemele. Nu se merita, si daca ar fi cumva posobil sa-ti vezi viitorul fara bautura, crede-ma ca nu ti-ar mai trece gandul asta prin minte, te-ai ingrozii cat de prost ai fi putut sa alegi.

No, bun. Sper ca am reusit sa te speriu putin, si macar sa amani sinuciderea. Ziceai ca lumea crede ca esti realizata si nu-ti lipseste nimic. De obicei lumea are dreptate. Mi-a fost destul de greu sa recunosc si eu treaba asta. Cat despre fericire, cel mai probabil este undeva in jurul tau si tu inca nu ai ochi pentru ea, sau nu ti-e foarte clar cum arata. Dupa cum probabil stii, de multe ori ne gasim fericirea in lucruri simple, cotidiene. Trebuie sa avem doar deschidere spre ea, si sa nu credem ca fericirea inseamna doar printi pe cai albi. Stiu ca e un cliseu ce ti-am spus, mi-ar fi placut sa fiu eu cel care a decoperit asta. Din fericire a fost altcineva si nu a trebuit sa ma chinui eu s-o inventez.

Cat despre Dumnezeu, tot acolo este si in aceeasi pozitie sta. Nu s-a intors cu spatele la tine si isi face treaba exact cum a facut-o dint totdeauna. Poate doar ti-a transmis un semn cum ca ar fi timpul sa faci ceva practic sau sa schimbi ceva poate in felul de a privi lumea si lucrurile din jurul tau. Paote vrea sa te faca sa intelegi ca valorezi mai mult decat crezi tu, si pentru tine si pentru de cei din jur. Poate vrea sa te faca sa-ti deschizi mai larg ochii si sa vezi si frumosul din viata. Si chiar daca ti se pare ca te neglijeaza, nu-i absolut deloc un motiv sa-ti doresti sfarsitul vietii. Crede-ma, se poate trai foarte bine si frumos chiar daca nu-l simti. Eu sint unul dintre cei care nu-l simt. Am citit si rugaciuni, am fost si la biserica, degeaba. Mintea si logica mea ma duc atat de mult, cel putin deocamdata. Asta e, important este sa dorim sa facem bine ( in modul crestinesc pe care-l intelegem fiecare ), si El isi vede de treaba Lui asa cum a facut-o si pana acum. Poate faptul asta, ca ai inceput sa scrii pe forum, este din cauza Lui. Nu l-ai mai simtit si ai inceput sa cauti. E foarte bine, ai gasit o sursa foarte bogata de povesti care te pot ajuta. Urmeaza doar sa citesti cu rabdare ce-i scris pe-aici, si incet-incet vei gasi si o metoda prin care sa eviti alcoolul, si mai important iti vei regasi dorinta de viata. Asta mi-a zis maica-mea de curand. Mi-a zis ca acum, stiind ca nu mai beau si s-a convins mai tare decat mine de asta, nu-si mai doreste sa moara. Ca de cand m-am intors printre oameni, dupa multi ani, isi doreste din nou sa traiasca. Mare ticalos am putut sa fiu atata vreme. Mult timp i-am chinuit pe cei dragi, si se vedea asta din toate unghiurile. Dar eu nu vedeam pentru ca nu ma uitam. Nu stiu ce era in mintea mea, nu pot sa inteleg si ma voi simti vinovat tot restul vietii mele pentru asta. Sper sa nu ajungi sa ai asemenea regrete, si din motivul asta m-am lungit atat de mult cu scrisul. Dar si pentru ca-mi face bine sa imi usurez oarecum povara asta de pe inima.

Iti doresc spor la citit, o minte limpede si deschisa. Unele exprimari de pe forum sint mai greu de inteles la inceput, cu timpul iti vei aminti de ele si le vei intelege. Pentru inceput e suficient sa citesti cat de mult poti, poate sa mai si scrii cate ceva, nu te chinui sa intelegi chiar tot acum.

O zi usoara,
sobrichet.
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Multumesc mult sobrichet pt trairile impartasite. M-au facut sa gandesc. Am incercat in adolescenta sa ma sinucid cu pastile. M-am speriat si nu am mai incercat si nu vreau sa ma sinucid, vreau doar sa imi fac rau, sa ma pedepsesc parca... d'aia si beau sa nu mai simt; imi imaginez cum ma tai, dar nu o fac si nu vreau . Ideea e si ca am obosit si nu mai vreau sa fiu nenorocita. In capul meu sunt toate f clare, ce e bine, rau, important, stiu sa ma bucur de frumos, am invatat cum sa iau oamenii asa cum sunt si sa vad lipsurile care duc la rautatile lor. Cred ca nu stiu cum sa administrez lipsurile mele, sa ma accept asa cum sunt, bineinteles nu bautoare. Ma gandesc si din perspectiva ca poate simt nevoia de afectiune pt ca nu stiu sa o daruiesc, mama zicea ca sunt mai rece, cu toate ca in interior am o furtuna de trairi. Si totusi ce faci in momentul in care esti coplesit si ai bea ceva? In afara ca incerci sa rezisti ajuta sa vorbesti cu cineva care nu te condamna ca cei de aici? Am vazut un film odata cu alcoolici care se sustineau reciproc oricand aveau nevoie si mi s-a parut f tare...dar sunt filme. Poate raspunsul e asa cum ai zis fericirea e in lucrurile mici, sa ne bucuram de momente ca ansamblul e groaznic :) Asa cum realizez atunci cand ma gandesc ca fiecare moment petrecut cu copiii mei e baza unor oameni pe care mii doresc f tare sa fie buni si atunci simt o presiune mare si nu mai sunt naturala, nu stiu daca are sens ce zic... Multumesc inca o data si weekend placut.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Cu mare placere.
Voi fi foarte scurt de data asta.

" Si totusi ce faci in momentul in care esti coplesit si ai bea ceva? " - eu beau. mult si orice lichid. fara alcool. mai si mananc ceva, orice. mai trece timpul, ma mai linistesc si dispare si senzatia de nevoie de alcool. apoi ma felicit.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de styx »

Sucuri carbogazoase din plin, ciocolata cu 75, 85% cacao, si plimbare pe jos cat de multa, astea m-au ajutat pe mine cand aveampofte...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Daa.. Si pe mine m-au ajutat mult sucurile carbogazoase din struguri (cand si cand) si ceaiurile de tei, valeriana, etc.!

Un abstinent in devenire trebuie sa afle neaparat raspunsul la urmatoarea intrebare: "Cum sa nu atinga acel PRIM PAHAR?" Gestionarea dorintelor ne pot fi vitale in unele momente cheie cand avem tendinta de a ne face rau constient! Eu am invatat abstinenta din greseli, din intrebari, din suferinta, din confuzie, din multa nepricepere si mai ales de aici, de la prietenii de pe Forum! Si nici acum nu o cunosc inca. Dar stiu ca o doresc constant in viata mea, ca pe un bun pe viata! Ceea ce iti urez si tie. Sa iti doresti abstinenta cu adevarat! Si ea ti se va intampla mai devreme sau mai tarziu.
Ultima oară modificat 11 Mar 2018, 13:33 de către Ambasador, modificat de 2 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns