021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Banuiesc ca sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesajde Ambasador » 11 Mar 2018, 13:29

Daa.. Si pe mine m-au ajutat mult sucurile carbogazoase din struguri (cand si cand) si ceaiurile de tei, valeriana, etc.!

Un abstinent in devenire trebuie sa afle neaparat raspunsul la urmatoarea intrebare: "Cum sa nu atinga acel PRIM PAHAR?" Gestionarea dorintelor ne pot fi vitale in unele momente cheie cand avem tendinta de a ne face rau constient! Eu am invatat abstinenta din greseli, din intrebari, din suferinta, din confuzie, din multa nepricepere si mai ales de aici, de la prietenii de pe Forum! Si nici acum nu o cunosc inca. Dar stiu ca o doresc constant in viata mea, ca pe un bun pe viata! Ceea ce iti urez si tie. Sa iti doresti abstinenta cu adevarat! Si ea ti se va intampla mai devreme sau mai tarziu.
Ultima oară modificat 11 Mar 2018, 13:33 de către Ambasador, modificat de 2 ori în total.
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 11 Mar 2018, 13:31

Buna Pierduta, din moment ce tu doar "banuiesti", eu cred ca nu esti alcoolica - dar aici pe forum vei gasi multi prieteni in aceeasi situatie.

Imi pare sincer rau ca nu simti afectiune in jurul tau, dar poate ca viata nu e facuta sa fie roz, asa e ea: o lupta. Unii incearca sa-si prelungeasca fericirea, inocenta copilariei prin bautura, altii prin religie.

Cel mai important e ca ai copii. Cu rare exceptii, cam toti cei de pe forum care si-au schimbat viata si acum se declara fericiti au copii. Parerea mea este ca exista o corelatie stransa intre abstinenta (pace sufleteasca) si copii. Daca ai putea sa "musti" putin si din religie, sau din ritualitatea/automatismul impus de aceasta - iti va fi mult mai usor.

O zi si o noapte senine.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 11 Mar 2018, 13:35

Ce crezi Catalin, pacea sufleteasca poate alunga viciile?
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 11 Mar 2018, 13:43

Pacea sufleteasca per se nu exista decat pentru copii sau in anumite saloane ale unor anumite spitale.

Dar acea speranta pentru ziua de maine, somnul odihnitor, preocuparea pentru altii/copii, automatismul religios cred ca poate alunga/suplini viciile. Ceea ce nu implica si reversul: ca daca renunti la vicii devii impacat cu toate.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 11 Mar 2018, 13:53

Doruta, scuze pt ca raspund neintrebat si eu dar o fac pt mine...😂😂😉 Deci pt mine nu poate exista pace sufleteasca impreuna cu vicii , pacea sufleteasca le elimina automat, pt mine...Eu nu sunt Alba ca zapada😂😂😂 dar am invatat si invat din greseli pt a nu le mai repeta, pt a deveni mai bun in fiecare zi...Si DA, pacea sufleteasca exista, in cazul meu tu-mi stii toate problemele...crezi ca locul meu ar fi la ospiciu, deoarece eu chiar am pace sufleteasca...😉 Si pt ca este Duminica ma duc la biserica mea sa-l intreb pe DD...!😉🙏

Imagine
Ultima oară modificat 11 Mar 2018, 14:07 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 11 Mar 2018, 14:05

Plaja e frumoasa.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Mar 2018, 14:23

Plaja este foarte frumoasa Cata, deoarece o pretuiesc mai mult pe a mea...cea a sufletului, nu te gindi la alte plaje...😉😂😂😂Imi "place" optimismul tau si imi pare rau totodata dar in viata nimeni nu te poate ajuta daca nu vrei si tu...🤔🤔🤔
In viata suntem fericiti atit de mult cit vrem noi sa fim", spunea un predesinte american...🤔
Pina una alta, eu vad inca odata cit de mult ma iubeste DD doarece mi-a ales locul meu sub soare intr-un loc cu oameni care au acelasi spirit cu al meu, sunt pozitivi ca si mine luind partea buna din orice situatie negativa si linga care incep si inchei ziua zimbind...😉🙏
O Duminica frumoasa si tie!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde HOPE » 12 Mar 2018, 16:46

Banuiala este prima care-ti musca din suflet, de-aici si pana la acceptare drumul poate fi mai scurt sau mai lung, depinde numai de tine.
Eu m-am inscris pe acest forum in 2013, il citeam din 2012 si de-abia in 2014 am reusit sa intru in abstinenta. Depinde foarte mult si de persoanele cu care interactionezi, real sau virtual. Ceilalti ne pot influenta mai mult decat ne-am dori gandurile, deciziile...
Imi pare rau ca treci prin asta! Im pare rau ca ai un asa mare gol de iubire si sper sa-ti gasesti calea spre o viata linistita. Noi suntem aici, daca te putem ajuta, cu drag!🙂
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 12 Mar 2018, 23:20

Hello!
Ce mai faci?! Cum te mai simti?!
Nu contează dacă ai consumat, scrie si îți va face un pic mai bine. Suntem aici pentru noi, suntem aici pentru tine.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Sunt autorul acestui subiect
Pierduta
Boboc
Boboc

Mesajde Pierduta » 13 Mar 2018, 06:54

Buna.
Am consumat styx.
Se pare totusi ca nu m-am saturat sa fiu o nenorocita.
Iti multumesc Hope pt incurajari.
Cred totusi ca mi se trage de la o sensibilitate prea mare...cand eram mica , in scoala generala, eram f timida, mi se facea fizic rau daca trebuia sa intreb cat e ceasul, si de la relatia cu mama careia am incercat sa ii spun ca mie nu mi se aplica psihologia de: 'nu ai ambitie, nu poti' si de 'daca ma iubesti faci x si y lucru'...
Apoi 'm-am facut mare' si mi-am inceput viata sexuala la 18 ani fara voia mea, am ramas insarcinata, am facut avort, mama a zis ca sunt o curva, un an mai tarziu bunica mea care imi spunea povesti la culcare si ma iubea neconditionat a murit...si totul a mers de aici in valtoare. Cred ca ma condamn ca nu am fost suficient de puternica sa iau alte decizii.
Si totusi cred ca toate ni se intampla cu un rost si suntem suma trairilor noastre. Nu as vrea sa fiu altcineva, as fi vrut doar sa fiu mai curajoasa si sa nu simt nevoi.
O sa mai incerc.
O sa incerc si sucuri carbogazoase ca miscare fac mai mult decat suficient :)
Multumesc ca va ganditi la Pierduta si va doresc o zi plina de sens si multumire.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”