021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Banuiesc ca sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesajde colica zis alcoolica » 13 Mar 2018, 07:58

Bine ai venit pe forumul Alcohelp Pierduta !
Si eu cautam metode de sucid pe internet si intr-un moment de sinceritate cu mine am cautat ,, ajutor alcoolism ".
Fiecare topic al prietenilor care sunt abstinenti este un manual si gasesc metode de a sta departe de prima inghititura de alcool , pentru ca doar abstinenta este solutia la boala mea numita alcoolism .
Am baut ca sa devin curajos , dar am ajuns sa imi fie frica si de gandurile mele.
Am baut ca sa stau in companie si in ultima perioada stateam inchis in casa si nu mai raspundeam nici la telefon .
Am baut ca sa fiu mai comunicativ , mai vorbaret , dar ajungeam de mi se impleticea limba in gura .
Am baut sa scap de rusine si imi era rusine si sa ma uit in oglinda .....
Am inteles ca am avut un comportament cu multe lacune si trebuie sa pun principiile inaintea propriei mele personalitati , principii sanatoase , dar asta cu timpul.
Bune 24 de ore iti doresc si sa ne citim cat mai mult de-acum inainte. Iti multumesc ca ai scris !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 13 Mar 2018, 08:35

Buna dimineata,

Colica, bine tintit! Ramane de vazut daca si " tinta " accepta asta.

Domnita Pierduta ziceai asa: " Nu as vrea sa fiu altcineva... . ". Pai acum esti alcineva, cand bei. Poate ca nu-ti dai deocamdata seama. Crede-ma, am dreptate. Asta este unul din scopurile bauturii. Sa te faca sa te crezi si sa te comporti altfel decat esti realitate, in conditii normale. Poate a ajutat candva putina bauturica, pentru perioade scurte, sa te simti mai usurata si mai optimista. Doar sa te simti, ca in realitate nu s-a schimbat nimic in bine. Problemele nu le-a rezolvat alcoolul, sensibilitate nu a fost diminuata. Dimpotriva. Acum, daca ai inceput sa scrii pe forum si sa ai banuiala din titlu, cred ca ai trecut la " un nivel superior", daca se poate spune asa.
Nu am argumente, dar mi se pare ca nu esti un gaz deosebit de grav. Continua cu incredere cu forumul, lichidele care-ti plac sa-ti fie tot timpul prin preajma, si incet si cu ramdare te vei regasi pe tine cea adevarata. Si crede-ma ca o sa-ti placa de tine, asa cum esti in realitate, sensibila si cu nevoile pe care le ai si tu. Despre curaj, te inseli cand crezi ca nu ai. Daca ai inceput sa scrii aici denota exect inversul. Ce crezi tu este doar o impresie falsa cauzata poate din pierderea incerderii in tine generata tot de " prietenul nostru comun ".

O zi linististita iti doresc.
Cu drag,
sobrichet

Sunt autorul acestui subiect
Pierduta
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Pierduta » 13 Mar 2018, 21:07

Va pup. Acum beau. Cum treci peste faptul ca oamenii nu mai dau doi bani pe alti oameni, ca societatea devine tot mai naspa, ca la gradi si acasa li se pun desene la tv, ca oamenii la munca nu inteleg reguli, patroni nu au compasiune si tu intelegi ambele tabere si vrei sa fie bine, ca viata a devenit un joc prost; ca omul de langa tine e egoist: ba nu vezi ca mi-e greu ia si tu un pic ca e si responsabilitatea ta; peste mustrarile de constiinta ca nu faci suficient; peste: vreau o lobotomie ; sunt o egoista si eu si atrag asta...peste Doamne iarta-ma si du-ma unde consideri; peste: noi alegem prost... cica in vremurile de apoi ne vom dori sa intram in mormant; peste: cica noi suntem lumina din El si stabilim cu ceilalti ce vom suferi si ii iertam ca ne vor face sa suferim doar ca sa experimentam :) nu mi-am dorit sa ma marit cu fat frumos pe cal alb ci cu taranul harnic si iubitor :) si m-am ales cu sotul care ma filmeaza cand bat cuie in gard, nu mi-am dorit casa mare ci mama care sa ma ia in brate sa doarma cu mine :))) imi era dor de ea si cand eram mare... si acum sunt o defecta care incearca... o sa mai incerc...trebuie sa reusesc sa depasesc jocul asta prost :) oare chiar atat e? Experimentam si nu reusim sa iubim oamenii de langa noi in ciuda a orice, sa ii acceptam ca lumina care experimenteaza?!

Pierduta
Boboc
Boboc

Mesajde Pierduta » 13 Mar 2018, 21:27

.
Ultima oară modificat 14 Mar 2018, 04:46 de către Pierduta, modificat 1 dată în total.

Pierduta
Boboc
Boboc

Mesajde Pierduta » 13 Mar 2018, 21:48

Un lucru e sigur alcoolul nu ajuta, stiu :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Mar 2018, 22:02

Helllo, da' haide sa nu mai dam vina pe nimeni si sa ne multumim noi pe noi...nu astepta nimic de la nimeni si n-ai sa mai fii dezamagita niciodata...Vreau sa-ti spun ca acelesi intrebari mi le puneam si eu..si beam...si iarasi ma intrebam ...si beam...de ce Doamne?...si beam...prea multi ani am facut asta...🤔Acum nu are sens sa mai despicam firul in 4 dar incepe sa te iubesti asa cum esti si sa fii mai putin dura cu tine...Daca noi am putut, poti si tu...Ratacita si niciintr-un caz pierduta!👍Prea multi ani am mai baut si pt faptul ca ma simteam pierdut...ufff...pina am poposit aici, o fi vazut Dumnezeu ca merit poate, cum de altfel meritam toti.🙏
Noapte buna si miine este prima zi din restul zilelor tale si daca trecutul nu-l putem schimba, cu siguranta ne putem schimba viitorul, spun inteleptii nu eu, eu doar agreez!
Cu drag!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 14 Mar 2018, 08:10

Cum treci peste faptul ca oamenii nu mai dau doi bani pe alti oameni, ca societatea devine tot mai naspa, ca la gradi si acasa li se pun desene la tv, ca oamenii la munca nu inteleg reguli, patroni nu au compasiune si tu intelegi ambele tabere si vrei sa fie bine, ca viata a devenit un joc prost; ca omul de langa tine e egoist: ba nu vezi ca mi-e greu ia si tu un pic ca e si responsabilitatea ta; peste mustrarile de constiinta ca nu faci suficient; peste: vreau o lobotomie ; sunt o egoista si eu si atrag asta...

Mintea noastra ne pacaleste ca sa aiba motive sa mai bee ceva , sa-si mai ia o "doza" .Am o minte de persoana dependenta si gasesc toate motivele din lume ca sa mai beau . Daca sunt fericit ca sunt fericit , daca sunt suparat , ca sunt suparat , ca sunt nervos , ca nu este drept x , ca.......
Unicul scop al acestui forum insa se ocupa de prima parte
Acum beau.
Daca nu mai beau in timp o sa se risipeasca valul si ceata in care am stat ( eu cam de 20 de ani) . De asta este important sa nu stau singur , pentru ca singur este prea usor sa ma pacalesc .,, Eu sunt cel mai mare dusman al meu si nimeni nu mi-a facut toata viata mai mult rau decat eu insumi . "
O zi frumoasa Pierduta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Danu
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Danu » 25 Iul 2018, 22:47

Seara buna. Ma regasec mult in descrierea ta . Vreau sa fac cumva sa nu ma mai pedepsesc singur cu bautura pt anxietatea care o am . La mine e pe fondul unui deces.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Iul 2018, 19:39

Buna seara Pierduta si...Regasita, iti doresc sa scrii!👍
Uite, povestea ta este povestea mea, a multora dintre noi si te rog mult inceteaza sa-ti mai plingi de mila si fa ceva cu viata ta...🤔 Nu te cert, Doamne fereste dar este ca si cum as vb cu mine in trecut...🤔 Nu scapam vii si sunt oameni bolnavi care se lupa pt o zi in plus de trait pe patul unui spital si cind ma gindesc numai la cineva extrem de apropiat care a murit de cancer si-mi spunea de pe patul spitalului ca mincarea era buna(ca sa nu ma intristeze)...uffff😭😭😭Si eu cu buna stiinta ma straduim sa ma imbolnavesc...Pt ca eram si sunt extrem de sensibila, pt ca eram orfana de-un parinte, pt ca eram privita in alt fel decit cei cu ambii parinti, pt ca mama era dura cu mine, fiind si mama si tata etc, ulterior pt extrem de multe altele...pina intr-o zi cind am poposit pe acest Forum...Dumnezeu nu te va striga pe nume si-ti va vorbi, ci el lucreaza prin oameni numai tu sa vrei sa primesti mesajul...Nici eu nu cunosc rugaciuni dar vb cu el asa cum vb cu voi si nu numai ii cer ci-i si multumesc pt ca tot ceea ce l-am rugat mi-a dat dar am vrut si eu...🤔👍
Acum, cu decese, cu dureri, cu dezamagiri, cu nunti,cu fericire, cu divorturi, cu bune cu rele si tot ceea ce-mi ofera viata, le accept si merg inainte stiind ca nu alcoolul este rezolvarea problemelor mele ci doar o amagire de moment care adauga problema cea mai grava la viata mea...🤔
Numai bine titi doresc si incerca sa existi frumos numai pt tine si fiindu-tie bine la va fi si celor din jurul tau!👍

PS Daca ai intrebari, intreaba-ne si-ti vom raspunde!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”