021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesajde colica zis alcoolica » 21 Mar 2018, 08:38

Felicitari Iulian pentru saptamana de abstinenta , eu cred ca nu am stat 3 zile consecutive in cei 20 de ani de baut activ .
Tine aproape de cei care au reusit .
Apropo , cum te mai simti apropo de starile de iritare , nervozitate ?
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
Caddy
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Caddy » 21 Mar 2018, 20:30

E un pic mai bine , am dormit f bine . Au început să se diminueze , nu mai sunt asa de frecvente si trec mai repede. A început si tremuratul sa dispară, tremur un pic dimineața. Am început să iau B uri multe , ma simt f bine dar mănânc enorm . Sper sa fie bine , sunt 9 zile. Doamne ajuta. Multumesc.

admin
Administratorul site-ului

Mesajde admin » 22 Mar 2018, 15:38

Felicitari Caddy pentru cele 10 zile deja de abstinenta. Toate inceputurile sunt mai grele. E important sa nu lasi lucrurile la voia intamplarii si programeaza-ti ziua fara alcool. Sa ai raspunsuri pregatite pentru invitatiile la consum, sa ai bauturi non-alcoolice gustoase la dispozitie (poti sa dezvolti un hobby pentru ceaiuri, smoothie-uri, sucuri naturale), sa eviti pentru inceput situatiile de risc (raionul de bauturi alcoolice, asocierea cu momentele in care obisnuiai sa consumi - un meci de fotbal, plictiseala etc ). Tine aproape de forum, de un grup de suport, poti parcurge si cele 10 sedinte online de pe alcohelp.ro sau iti poti instala aplicatia alcohelp pe smartphone. Poti suna si la 021.9335 (L-V 10-17.00) atunci cand simti nevoia sa vorbesti cu cineva.
Adresa la care pot fi contactat este: viorel.roman@aliatong.ro sau 021/9335, Luni-Vineri 10.00-17.00.

Sunt autorul acestui subiect
Caddy
Boboc
Boboc

Mesajde Caddy » 25 Mar 2018, 09:50

14 zile fara alcool . Incep sa fiu din ce in ce mai fericit. O zi buna va doresc.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 25 Mar 2018, 20:58

Te felicit din toata inima! 😙
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

admin
Administratorul site-ului

Mesajde admin » 27 Mar 2018, 10:23

Felicitari Cadyy, ne bucuram alaturi de tine ! Tine-o tot asa, si ramai alert la gandurile care pot aparea legate de consum. Adictia se poate manifesta cu mult inainte de faza de consum propriu-zis (ore sau chiar zile).
Adresa la care pot fi contactat este: viorel.roman@aliatong.ro sau 021/9335, Luni-Vineri 10.00-17.00.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Mar 2018, 07:15

Felicitari Candy pentru cele doua saptamani de abstinenta ! Doamne ajuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Magda0405
Boboc
Boboc

Mesajde Magda0405 » 28 Mar 2018, 10:18

Am trecut si eu exact prin acest lucru ( baut pe ascuns , cabinet propriu , aglomerare cu servicul , termene nerespectate ,baut , amanat termene ,cerc vicios). Am inceput sa umblu la grupul AA dar inca timp o luna si ceva am tot baut pana cand am facut-o
lata. Era sa-mi pierd autorizatiile pentru munca si cred ca atunci s-a intamplat declicul . Din acea zi nu am mai baut .Am realizat ca eram in fundul prapastiei. Am reusit si reusesc cu 24 cu 24 dar avand incredere in Puterea Superioara ( inca nu stiu cine este , ce este ) dar stiu ca este langa mine si nu am nevoie sa beau. Inceraca cu literatura AA , eu asa am inceput . Nu mai beau de 28 de zile si ma simt excelent, sunt mandra de mine si merg inainte cu capul sus. Mult succes !! Daca vrei poti ( si nu este atat de greu ).

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 29 Mar 2018, 15:09

Felicitări Caddy pt cele 2 săptămâni ”uscat”. Ține aproape!

Magda0405 scrie:Am trecut si eu exact prin acest lucru ( baut pe ascuns , cabinet propriu , aglomerare cu servicul , termene nerespectate ,baut , amanat termene ,cerc vicios). Am inceput sa umblu la grupul AA dar inca timp o luna si ceva am tot baut pana cand am facut-o
lata. Era sa-mi pierd autorizatiile pentru munca si cred ca atunci s-a intamplat declicul . Din acea zi nu am mai baut .Am realizat ca eram in fundul prapastiei. Am reusit si reusesc cu 24 cu 24 dar avand incredere in Puterea Superioara ( inca nu stiu cine este , ce este ) dar stiu ca este langa mine si nu am nevoie sa beau. Inceraca cu literatura AA , eu asa am inceput . Nu mai beau de 28 de zile si ma simt excelent, sunt mandra de mine si merg inainte cu capul sus. Mult succes !! Daca vrei poti ( si nu este atat de greu ).

Bună Magda si bine ai venit!
Felicitări pentru cele 28 de zile!
Fiecare zi la rândul ei contează!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Magda0405
Boboc
Boboc

Mesajde Magda0405 » 22 Apr 2018, 02:57

Am ajuns la 51 de zile , este super ok 🙂

Înapoi la “PREZENTATI-VA”