021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesajde Joy » 22 Apr 2018, 22:01

Bravo, felicitari Magda pt cele 51 de zile si sa stii ca eu admir si iubesc doctorii...Prietenii stiu de ce!😉👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 23 Apr 2018, 08:20

Felicitari Magda! Nu e putin lucru, sa stii. Fiecare zi fara alcool e clar o zi castigata! Adune-le asadar doar pe cele castigate!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 24 Apr 2018, 07:15

Felicitari Magda pentru zilele de abstinenta si multumesc pentru exemplul tau !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
Caddy
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Caddy » 30 Apr 2018, 07:48

Din pacate am pierdut lupta din nou cu alcoolul. A fost ziua fiului meu si am băut până nu am mai stiut de mine. Cum sa o iau de la capat ? Numai pot. Va rog ajutati ma.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 30 Apr 2018, 10:34

Cu rabdare si incredere. Renunta in primul rand la convingerea ca te-ai putea limita la un pahar, doua. Ca tu poate esti altfel, si poti sa te opresti. Cateodata poate reusesti, dar nu realizezi mare lucru pentru ca nu vei reusi de fiecare data. Razboiul nostru cu alcoolul este pierdut, nu mai avem de ce sa ne lutam cu el ca sa pierdem iar si iar. O infrangere e mult mai dureroasa decat 100 de victorii.
Gaseste-ti o activitate care sa-ti ocupe timpul si sa te tina " in priza ". Sint convins ca ai ce sa faci pentru cabinet si clientii tai, si cu siguranta vei avea si satisfactii.

La multi ani baiatului tau!

Sa ne-auzim cu bine cat de curand.

irina toader
Boboc
Boboc

Mesajde irina toader » 30 Apr 2018, 10:56

Problema nu o aveti cu alcoolul ,ci cu forța care va pune sa faceti acest lucrul. ca sa ca opuneți acestei forte va ajuta sa mergeți duminica cu familia la biserica ,sa prindeți forte. e nevoie devin duhovnic preot bun care sa va ajute

irina toader
Boboc
Boboc

Mesajde irina toader » 30 Apr 2018, 11:16

primul pas e sa nu aveti deloc alcool in casa , la fel ca si la dulciuri. e mai usor sa pui restricție candcumperi

Sunt autorul acestui subiect
Caddy
Boboc
Boboc

Mesajde Caddy » 30 Apr 2018, 11:38

Multumesc mult pentru sfaturi !

Sunshine
Boboc
Boboc

Mesajde Sunshine » 30 Apr 2018, 11:55

Buna! Esti prea presat de munca. De acolo pleaca totul si inteleg. Se spune ca nu e bine sa lasi munca sa afecteze in niciun fel situatia de acasa si nici invers. Eu propun sa incepi prin a-ti usura treburile la munca. Prin a le "aseza" astfel incat sa iti fie comod,nu sa te epuizezi. Inteleg,vrei sa faci totul perfect sau sa rezolvi n probleme o data doar sa fie totul perfect si sa nu dezamagesti,probabil.
Daca tu esti propriul tau sef investeste-ti energia in planificarea tuturor treburilor astfel incat sa nu te dai peste cap. Cand pleci de la munca gandeste-te ca abia astepti sa ajungi acasa,sa iti vezi copilul,sa petreci timp cu el si cu sotia ta...practic,sa traiesti viata aceea frumoasa pe care tu ai construit-o! Gaseste eliberarea stresului dupa fiecare zi de munca in altceva,un joc,o carte,un masaj, rasfata-te! Meriti! Meriti o viata mai buna, meriti sa iti vezi copilul crescand,meriti sa iti vezi sotia fericita si sa fii mandru de toate acestea fiindca acesta este tabloul pe care tu l-ai pictat intreaga ta viata.

Sunshine
Boboc
Boboc

Mesajde Sunshine » 30 Apr 2018, 12:01

Crede-ma, iti vorbesc din postura copilului care a crescut cu o mama absenta din cauza alcoolului. Facea fix la fel,,dupa munca...E dureros,e greu si frustrant. Nu a fost niciodata "acolo" cand am avut nevoie...nu asa cum aveam eu nevoie . Te rog,tu sa fii acolo pentru copilul tau!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”