021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Candy pentru cele doua saptamani de abstinenta ! Doamne ajuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Magda0405
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mar 2018, 07:01

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Magda0405 »

Am trecut si eu exact prin acest lucru ( baut pe ascuns , cabinet propriu , aglomerare cu servicul , termene nerespectate ,baut , amanat termene ,cerc vicios). Am inceput sa umblu la grupul AA dar inca timp o luna si ceva am tot baut pana cand am facut-o
lata. Era sa-mi pierd autorizatiile pentru munca si cred ca atunci s-a intamplat declicul . Din acea zi nu am mai baut .Am realizat ca eram in fundul prapastiei. Am reusit si reusesc cu 24 cu 24 dar avand incredere in Puterea Superioara ( inca nu stiu cine este , ce este ) dar stiu ca este langa mine si nu am nevoie sa beau. Inceraca cu literatura AA , eu asa am inceput . Nu mai beau de 28 de zile si ma simt excelent, sunt mandra de mine si merg inainte cu capul sus. Mult succes !! Daca vrei poti ( si nu este atat de greu ).
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de styx »

Felicitări Caddy pt cele 2 săptămâni ”uscat”. Ține aproape!
Magda0405 scrie:Am trecut si eu exact prin acest lucru ( baut pe ascuns , cabinet propriu , aglomerare cu servicul , termene nerespectate ,baut , amanat termene ,cerc vicios). Am inceput sa umblu la grupul AA dar inca timp o luna si ceva am tot baut pana cand am facut-o
lata. Era sa-mi pierd autorizatiile pentru munca si cred ca atunci s-a intamplat declicul . Din acea zi nu am mai baut .Am realizat ca eram in fundul prapastiei. Am reusit si reusesc cu 24 cu 24 dar avand incredere in Puterea Superioara ( inca nu stiu cine este , ce este ) dar stiu ca este langa mine si nu am nevoie sa beau. Inceraca cu literatura AA , eu asa am inceput . Nu mai beau de 28 de zile si ma simt excelent, sunt mandra de mine si merg inainte cu capul sus. Mult succes !! Daca vrei poti ( si nu este atat de greu ).
Bună Magda si bine ai venit!
Felicitări pentru cele 28 de zile!
Fiecare zi la rândul ei contează!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Magda0405
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mar 2018, 07:01

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Magda0405 »

Am ajuns la 51 de zile , este super ok 🙂
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Magda! Nu e putin lucru, sa stii. Fiecare zi fara alcool e clar o zi castigata! Adune-le asadar doar pe cele castigate!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Magda pentru zilele de abstinenta si multumesc pentru exemplul tau !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Caddy »

Din pacate am pierdut lupta din nou cu alcoolul. A fost ziua fiului meu si am băut până nu am mai stiut de mine. Cum sa o iau de la capat ? Numai pot. Va rog ajutati ma.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de sobrichet »

Cu rabdare si incredere. Renunta in primul rand la convingerea ca te-ai putea limita la un pahar, doua. Ca tu poate esti altfel, si poti sa te opresti. Cateodata poate reusesti, dar nu realizezi mare lucru pentru ca nu vei reusi de fiecare data. Razboiul nostru cu alcoolul este pierdut, nu mai avem de ce sa ne lutam cu el ca sa pierdem iar si iar. O infrangere e mult mai dureroasa decat 100 de victorii.
Gaseste-ti o activitate care sa-ti ocupe timpul si sa te tina " in priza ". Sint convins ca ai ce sa faci pentru cabinet si clientii tai, si cu siguranta vei avea si satisfactii.

La multi ani baiatului tau!

Sa ne-auzim cu bine cat de curand.
irina toader
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 29 Apr 2018, 19:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de irina toader »

Problema nu o aveti cu alcoolul ,ci cu forța care va pune sa faceti acest lucrul. ca sa ca opuneți acestei forte va ajuta sa mergeți duminica cu familia la biserica ,sa prindeți forte. e nevoie devin duhovnic preot bun care sa va ajute
irina toader
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 29 Apr 2018, 19:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de irina toader »

primul pas e sa nu aveti deloc alcool in casa , la fel ca si la dulciuri. e mai usor sa pui restricție candcumperi
Scrie răspuns