021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Caddy
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesajde Caddy » 02 Mar 2020, 10:46

Am citit ca sunt 10 ședințe online cum le accesez. Va rog ajutați ma

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 02 Mar 2020, 11:46

Salut!
Imi pare rau pentru recaderea ta.
Despre ședințele online cred va te poate ajuta administratorul site-ului.Daca imi scri din ce localitate ești îți voi spune cu exactitate daca este sau nu grup AA. Am informatii la zi.
De reușit singur nimeni nu a reușit fără să țină legatura cu alți alcoolici in recuperare.
Dacă dorești te pot ajuta vorbind la telefon împărtășind din experiența mea de 12 ani in ab,oricând dorești .
Scrie adresa de e-mail într un mesaj privat si ifacem m schimb de nr de telefon .
Numai tu poți reuși dar nu poți reuși de unul singur .Dacă nu te atingi de primul pahar nu te poți îmbăta.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Caddy
Boboc
Boboc

Mesajde Caddy » 02 Mar 2020, 12:07

Cum trimit mesaj privat tudor

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 02 Mar 2020, 12:38

Scrie-mi tu un e-mail pe adresa
sandutudor47@yahoo.com.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 02 Mar 2020, 14:11

Buna Cady si iti multumesc foarte mult pt faptul ca imparti cu noi si nici nu realizezi cit de mult ajuti pt ca aceasta este cea mai mare greseala a noastra si am vazut cazuri si la AA, in care dupa ani de abstinenta unii au recazut , considerind ca sunt vindecati si pot controla alcoolul...🤔😞 Felicitari pt sinceritate, acesta fiind un pas extrem de important in recuperare.
Alcoolul nu poate fi controlat NICIODATA de catre cineva cu problema noastra si sincer imi pare rau pt recadere si ca sa gasim si ceva pozitiv in experienta ta, uite, sa nu uiti ca organismul tau nu a fost solicitat "in rau" in acesti doi ani, ai pierdut o lupta dar nu razboiul, ridica-te, scutura-te si continua drumul bun ales in viata si invata din greseli...🤔👍

F buna ideea sa-i scrii lui TUDOR, asa am facut si eu si calcind in urmele unuia care este abstinent(mai ales el) nu poti da gres si mie singura mi-a fost imposibil sa reusesc......🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 12 Apr 2020, 13:55

''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Caddy
Boboc
Boboc

Mesajde Caddy » 23 Iul 2020, 06:41

Duminica este ziua mea. Fac 35 de ani. De băut am redus consumul doar în weekend. Oare cum sa procedez sa îmi fac un cadou imens sa nu beau nimic în acea zi cu atâția invitați....?

Nalina
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Nalina » 23 Iul 2020, 07:55

Neata
Vrei tu atatia invitati la ziua ta? Sau o faci ca sa marchezi momentul in fata lor? Fa-ti ziua ta altfel doar anul asta. La anul vezi ce va mai fi.

De ce nu iti iei tu sotia si copilul de mana si pleci weekendul ala la munte, spre exemplu? La plimbare pe carari? Unde efortul fizic nu te prea lasa sa te gandesti la alcool?

De prea multe ori suntem setati sa facem lucrurile intr-un fel, neavand curaj sa facem ceva diferit "ca ce zice lumea" . Ziua ta e ziua ta. A ta. Nu a prietenilor sau a invitatilor. Incearca sa te bucuri tu de ea cu cei mai apropiati sufletului tau. Si poate iti va placea.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 23 Iul 2020, 10:39

Buna. Mă bag și eu în seamă, cu toate că sunt, încă, o consumatoare activa. Înțeleg foarte bine cum e cu evenimentele astea "inevitabile" și udate in alcool. Din pacate, fac parte din viața mea mai mult decât mi-aș dori. Suna a paradox cumva, cum nu-mi doresc, dar particip, e mai greu de inteles. Pot să-ți spun doar ce făceam/fac in asemenea situații. Îmi căutam un sprijin, respectiv o persoana apropiata sau mai multe care nu consuma alcool și nu mă dezlipeam de ele tot evenimentul (exact că un parazit :)). Evitam discuțiile profunde cu cei care consuma și îmi repetam non stop că nu e greu să rezist o seara. In rest, multe sucuri acidulate și multă voință. O zi frumoasă îți doresc și o zi de naștere senină!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 27 Sep 2020, 15:33

Caddy scrie:Bună dimineața și o primăvara frumoasa va doresc tuturor. Am revenit pe forum după doi ani. Între timp după o perioada de abstinenta cu multe lucruri frumoase am recazut. Recaderea e foarte dureroasa parca mai dureroasa. Va rog sa ma ajutați din nou. Ieri am băut pana nu am știut ce e cu mine. Vreau sa o iau de la capăt. Va rog ajutați ma din nou. Cum sa încep. La noi în zona nu este niciun grup al alcoolicilor anonimi, nicio clinica. Am fost la psiholog. Nimic nu ma mai ajuta. Sunt disperat mai ales ca mai am un bebeluș. Va implor ajutați ma cu un sfat. De unde sa încep.

Salut Caddy !
Ce mai faci ?
Te vedem ca intri si citesti!
Cum te mai simti ?
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”