021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Elisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2018, 09:15

Re: sunt codependenta

Mesaj de Elisa »

Nalina, ti-am citit povestea si comentariile, si cu optimismul tau mi-ai domolit demonii pe care ii aveam azidimineata. Si eu eram la fel ca tine la inceput, pozitiva, vesela mereu, i-am dat toata iubirea, linistea si caldura de care dispuneam, dar nu a stiut sa fructifice timpul si sa ma 'foloseasca' constructiv. Isi zicea in fiecare zi "mai merge una"-adica o betie. Pana am inceput sa imi doresc mai mult si sa ma frustrez ca nu am de la cine sa primesc. Am inceput sa ma gandesc la viitor, am incercat sa-mi imaginez un viitor cu el si iar sa ma infurii, intristez, frustrez ca situatia actuala nu-mi permite sa gandesc mai departe de prezent. Si am inceput sa-i prezint lipsurile pe care le simt din cauza paiunii lui prea mari pentru alcool. Am inceput sa-i vorbesc despre momentele in care am avut nevoie de el dar el era prea prins in propria-i plasa nefiind in stare sa-mi vorbeasca macar. I-am spus cat de singura ma simt uneori si cat de mult ma doare si ma chinuie sa-l vad cum se autodistruge, i-am spus ca e parte din mine si ca ne face rau amandurora. Dupa ce am inceput sa-i prezint cat de serioasa este problema pentru mine, au inceput betiile cu limbaj agresiv, acuzari, jigniri, grandonomii, urlete, minciuni, usi trantite, pumni in masa. Astea m-au terminat. Lucrurile pe care le spune cand e beat si comportamentul pe care-l adopta. De fapt asta ma ingrijoreaza cel mai tare. Mi-e frica, mi-e frica uneori. E total alt om, stiu ca el nu e asa de fapt, gandindu-ma la lucrurile frumoase pe care se chinuie sa le faca in ultima vreme, incercand sa fie mai prezent si treaz in relatia cu mine. Stiu ca ma iubeste si mi-as dori din tot sufletul meu sa pot sa ma las eu de baut in locul lui dar e imposibil.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: sunt codependenta

Mesaj de Nalina »

Elisa scrie: Stiu ca decizia mea de a sta departe de el cateva zile nu va atrage dupa ea decat alti litrii de bere si o alta contributie la degradarea starii in care se afla, dar fiecare e raspunzator pentru alegerile pe care le face si deciziile pe care le ia.
Elisa,
daca nu era decizia ta de a pleca, era alt motiv care ar fi atras dupa el litri de bere: ca ploua, ca e sambata, ca e frumos afara, ca e vesel sau trist, ca...etc; motive de baut se gasesc cu duiumul.
Degradarea starii lui se datoreaza alcoolului, nu faptului ca ai plecat sa cauti cateva clipe de liniste.
Codependenta printre altele, inseamna ca inainte sau in loc de a le vedea lor greselile, le vedem la noi si ne simtim responsabile atunci cand nu e cazul. Tu esti un om cu instinct de conservare, care a ajuns aproape de limita rabdarii. Asa e normal. Anormal e sa te invinovatesti pentru ca el a baut azi sau in trecut, in urma discutiilor, rugamintilor, reprosurilor, argumentelor aduse de tine din dorinta de a nu ajunge la autodistrugere.
Elisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2018, 09:15

Re: sunt codependenta

Mesaj de Elisa »

Ai dreptate Nalina, voi inceta sa ma mai invinovatesc. Va tot citesc si mi-ati dat curaj. Curaj sa mai raman 'un pic'. Incerc sa ma gandesc cat mai mult la lucrurile bune, la calitatile lui pozitive, la tot ceea ce facem impreuna cand este treaz si la cat de fericita sunt in momentele alea. M-am indragostit de el imediat, de calitatile lui pozitive, are destule, voi incerca sa ma focusez pe ele chiar si atunci cand il simt ca e in decurs de imbatare si voi incerca sa-mi infranez si sa-mi stopez gandurile despre viitorul pe care mi-l doresc alaturi de el si pe care este posibil sa nu-l am. Voi avea mai multa incredere in el si il voi invata ce inseamna intelepciunea deciziilor. Cum zicea cineva pe aici "inteligenta nu are legatura cu intelepciunea". Inteligent stiu ca este, nu stiu cat de intelept este. Voi fi atenta zilnic la comportamentul meu raportat la el si la problema lui si nu imi voi permite sa ma racesc. Dar nu voi forta nimic. Voi incerca sa trec si peste sechelele copilariei. Il voi ierta pe tata, pe tataie, pe mama. Le voi face pe toate pas cu pas si ma voi vindeca eu ca sa pot fi capabila si puternica sa raman langa el si sa-l ajut sa se ajute.
Astazi ma simt mai bine, mai optimista.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt codependenta

Mesaj de Airam »

😘
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: sunt codependenta

Mesaj de Nalina »

M-am gandit la tine azi, Elisa :)
Adresa mea de mail este [...]. Cu drag vorbim si acolo, daca vrei. Zile bune sa avem !
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: sunt codependenta

Mesaj de Nalina »

In majoritatea cazurilor, cred ca familia vrea binele copilului si il creste si educa asa cum crede/stie mai bine. Ai nostri au trait alte timpuri, cel putin ai mei, nu era libertatea de acum, nu avea mama timp sa stea de mine pentru lectii, dragalasenii, teiubescuri, prietenie mama-fiica; tata nici atat, fiind ocupat cu baut si luat distonocalm. Bunicii, erau bucurosi ca stam cu ei in casa, dar bolnavi si preocupati de batranetile lor, amandoi; s-au stins mahniti ca fiica lor traieste alaturi de un om care bea si nu le acorda atentie copiilor.
Am inteles ca atat au putut sau au stiut sa faca pentru mine. Inteligenta lor emotionala atat le-a permis. Pe vremea aia cred ca nici nu se cunostea termenul. Am crescut cu o lipsa despre care n-am stiut ca e lipsa, decat mai tarziu. De atentie, de afectiune, de comunicare. Am compensat o parte din ea, de-a lungul anilor, citind tot ce imi cadea in mana. Psihologul m-a ajutat sa vad ca daca ii judec, o sa imi amarasc viata; timpul nu-l pot intoarce, pe ei nu-i pot schimba, nu-mi ramane decat sa iert si sa ma impac sufleteste cu ei si implicit cu mine. Mama a ales sa ramana langa tata, e decizia ei si e buna luata, o sustin cum pot, daca si-o va revizui o voi sustine in continuare. Codependenta ramane; am momente cand ma gandesc ca poate as fi putut face mai multe pentru ea, sa insist sa se desparta, sa il apostrofez pe tata pentru ca bea din ce in ce mai mult, sa fac, sa dreg, eu, eu si tot eu. Si-mi aduc apoi aminte ca nu eu sunt solutia problemelor lor ci imbunatatirea comunicarii dintre ei, acceptarea faptului ca e alcoolic, cautarea ajutorului etc.
Sa fim sanatosi fizic si psihic si le-om face pe toate. Sau le-om intelege pe toate.
Scrie răspuns