021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de un sfat

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de admin »

Pofta nu este o senzaţie continuã, ci este o reacţie de scurtã duratã! Senzaţia dureazã o perioadã limitatã în timp, având un început, o pantã ascendentã, un maxim sau un vârf, un traseu descendent şi un sfârşit. Gândurile despre senzaţiile experimentate cum ar fi "va dura la nesfârşit" sau "este imposibil sã suport aceastã senzaţie" sau "simt cã trebuie sã beau ceva" sunt cele care menţin intensitatea poftei la un nivel ridicat sau o fac sã revinã în mod frecvent. Gândurile cum ar fi "va trece chiar dacã nu beau", "ştiu cã nu poate dura foarte mult" scad pofta şi scad în consecinţã probabilitatea consumului.
Dacã reuşeşti sã nu consumi în momentul de maximã intensitate a potfei, vei observa o scãdere a intensitãţii acesteia şi chiar a duratei care nu va depãşi 10 - 15 minute.

Pofta nu apare din senin, ci ca urmare a expunerii persoanei la o situaţie de risc (vezi şedinţa 2) De aceea, un aspect important pentru a putea gestiona eficient momentele de poftã îl constituie identificarea factorilor declanşatori ai poftei.

Cea mai eficientã cale de identificare a factorilor declanşatori ai poftei este auto-monitorizarea, cu ajutorul jurnalului

Pofta poate fi declanşatã şi întreţinutã de gânduri sau amintiri. Adesea, pofta apare cand eşti în prezenţa altor oameni care beau, în locuri în care înainte obişnuiai sã bei, la vederea sau mirosul bãuturii. Dar pofta poate fi declanşatã şi de gânduri sau amintiri despre bauturã. Mai mult, în timpul poftei, gânduri de tipul "ce bunã ar fi o bere acum", "aş bea ceva, dar mi-am propus sã nu beau" tind sã creascã intensitatea şi durata poftei! Mai mult, chiar şi un gând de tipul "nu voi bea bere" va creşte pofta, pentru cã noi nu ne putem gândi la ceva fãrã sã ne gândim, de fapt, la acel ceva.
Cu alte cuvinte, nu te poţi gândi la un "elefant roz" fãrã ca, automat, sã te gândeşti, de fapt, la un "elefant roz".

Aşadar, cel mai bun lucru pe durata unei pofte este SÃ TE GANDEŞTI LA ALTCEVA! Sã-ţi ţii mintea ocupatã cu lucruri care nu au nimic de a face cu alcoolul. De exemplu, în loc sã te gândeşti "am poftã de bere", sã te gândeşti la "care a fost componenţa echipei naţionale de fotbal a României la campionatul mondial din 1986".

Recomandãri pentru a gestiona senzaţia de poftã:

Evitarea acelor situaţii în care poţi fi destul de sigur cã va apãrea pofta (situaţiile de risc)

Sau
Confruntare activã

* Cautã sã îţi distragi atenţia prin diverse activitãţi (ex.: mişcare fizicã);
* Vorbeşte cu prietenii, cu membrii familiei despre ceea ce simţi, despre poftã ;
* Gândeşte diferit! Gânduri ca "O datã ce am început sã simt pofta, este imposibil sã mã abţin de la consum" nu te vor ajuta sã rezişti. în schimb, Ti-ar putea fi de ajutor dacã în acele momente ti-ai spune de exemplu: "Este un sentiment nasol, dar pot face faţã", sau "O sã treacã, nu dureazã o veşnicie".
* În loc sã te strãduieşti din rãsputeri sã te împotriveşti poftei, aşteaptã liniştit. Contemplã de la distanţã şi observã cum senzaţia de poftã scade şi apoi trece de la sine.
* încearcã sã faci câteva exerciţii scurte de relaxare.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de dudaev »

Buna nu am baut aproape 3 luni si dupa acea am avut o scapare si iarasi am baut citeva zile la rind acuma iarasi nu mai beau de loc ce sfaturi imi dati sa nu ma mai ia valul a fost super fara alcol acuma imi pare rau dar fapta este consumata CU MULTA STIMA
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de dudaev »

BUNA AM SA O IAU DE LA INCEPUT TREBUIE SA REUSESC
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de admin »

Buna Dudaev,

In primul rand te felicit pentru ambitia ta, este foarte importanta in procesul de vindecare. Nu te speria daca ai recazut. Majoritatea persoanelor recad. Vezi si sedinta 8 - Capcanele Psihologice - despre alunecare si recadere

În şedinţa 3 se vorbeste despre POFTA (senzaţia de nevoie, apetenţa, dorinţa intensã) de a consuma alcool. Pofta de alcool este menţionatã de multe persoane ca o dificultate importantã în calea reducerii / renunţãrii la consumul de alcool

Pofta nu este o senzaţie continuã, ci este o reacţie de scurtã duratã! Senzaţia dureazã o perioadã limitatã în timp, având un început, o pantã ascendentã, un maxim sau un vârf, un traseu descendent şi un sfârşit. Gândurile despre senzaţiile experimentate cum ar fi "va dura la nesfârşit" sau "este imposibil sã suport aceastã senzaţie" sau "simt cã trebuie sã beau ceva" sunt cele care menţin intensitatea poftei la un nivel ridicat sau o fac sã revinã în mod frecvent. Gândurile cum ar fi "va trece chiar dacã nu beau", "ştiu cã nu poate dura foarte mult" scad pofta şi scad în consecinţã probabilitatea consumului.
Dacã reuşeşti sã nu consumi în momentul de maximã intensitate a potfei, vei observa o scãdere a intensitãţii acesteia şi chiar a duratei care nu va depãşi 10 - 15 minute.

Pofta nu apare din senin, ci ca urmare a expunerii persoanei la o situaţie de risc (vezi şedinţa 2) De aceea, un aspect important pentru a putea gestiona eficient momentele de poftã îl constituie identificarea factorilor declanşatori ai poftei.

Pofta poate fi declanşatã şi întreţinutã de gânduri sau amintiri. Adesea, pofta apare cand eşti în prezenţa altor oameni care beau, în locuri în care înainte obişnuiai sã bei, la vederea sau mirosul bãuturii. Dar pofta poate fi declanşatã şi de gânduri sau amintiri despre bauturã. Mai mult, în timpul poftei, gânduri de tipul "ce bunã ar fi o bere acum", "aş bea ceva, dar mi-am propus sã nu beau" tind sã creascã intensitatea şi durata poftei! Mai mult, chiar şi un gând de tipul "nu voi bea bere" va creşte pofta, pentru cã noi nu ne putem gândi la ceva fãrã sã ne gândim, de fapt, la acel ceva.
Cu alte cuvinte, nu te poţi gândi la un "elefant roz" fãrã ca, automat, sã te gândeşti, de fapt, la un "elefant roz".

Aşadar, cel mai bun lucru pe durata unei pofte este SÃ TE GANDEŞTI LA ALTCEVA! Sã-ţi ţii mintea ocupatã cu lucruri care nu au nimic de a face cu alcoolul. De exemplu, în loc sã te gândeşti "am poftã de bere", sã te gândeşti la "cum as construi si amenaja o casa".

* Cautã sã îţi distragi atenţia prin diverse activitãţi (ex.: mişcare fizicã);
* Vorbeşte cu prietenii, cu membrii familiei despre ceea ce simţi, despre poftã ;
* Gândeşte diferit! Gânduri ca "O datã ce am început sã simt pofta, este imposibil sã mã abţin de la consum" nu te vor ajuta sã rezişti. în schimb, Ti-ar putea fi de ajutor dacã în acele momente ti-ai spune de exemplu: "Este un sentiment nasol, dar pot face faţã", sau "O sã treacã, nu dureazã o veşnicie".
* În loc sã te strãduieşti din rãsputeri sã te împotriveşti poftei, aşteaptã liniştit. Contemplã de la distanţã şi observã cum senzaţia de poftã scade şi apoi trece de la sine.
* încearcã sã faci câteva exerciţii scurte de relaxare.

Poţi nota pe un cartonaş sugestiile care funcţioneazã pentru tine. Cartonaşul poate fi printat şi purtat în permanenţã (în portofel, de exemplu) sau afişat într-un loc vizibil (de ex., oglinda de la baie). Uneori, în caz de urgenţã, mintea noastrã nu reuşeşte sã funcţioneze atât de repede şi avem nevoie sã ne reamintim soluţiile cât mai repede.
Model cartonaş sugestii:

ATUNCI CÂND SIMT POFTA:
Fac urmatoarele: ma joc
Un gând care mã poate ajuta: familia
Cu cine vorbesc: sotia

Succes,
Cu drag echipa AlcoHelp
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de dudaev »

Multumesc pentru sfat si pentru incurajari sper sa fie eficiente sfaturile tale am sa le pun in practica
O ZI MINUNATA VA DORESC
marian
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 07 Noi 2010, 08:32

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de marian »

la fel si eu dar pt mine!
am mai scris undeva aici!
dar nu ma prea pricep! vad ca sunt cam vechi chestiile astea!chiar nu mai exista alcoolici in tara?ca mine!!
am nevoie de cineva care sa vb cu mine ,ca de la alcoolic la alcoolic!dar se pare ca nu sunt prea multi care au curajul sa recunoasca!
la revedere!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de tudor »

Salut MARIAN !

"...vad ca sunt cam vechi chestiile astea!chiar nu mai exista alcoolici in tara?ca mine!"


DE CE NU MAI SCRIU PE POST SI ALTII?

Tot ca si tine sint si alte persoane care recunosc ca au probleme cu alcoolul si atunci cind le ajunge cutitul la os ,se opresc din baut ,se restabilesc fizic si psihic .familia mai prinde curaj si ea .Apoi alcolicul bea un paharel zicand ca nu o sa mai faca ca inainte si totusi va fi ,ba chiar mai rau din toate punctele de vedere .,pentru ca odata cu trecerea timpului si consumsnd tot timpul si din ce mai mult dependenta devine totala si nu mai exista cale de intoarcere la bautul normal ,"controlat" ("BEAU DOUA BERI SI GATA,NU O SA FIE FOC")
DE unde stiu astea?Pentru ca pe noi alcolicii ne caracterizeaza inconsecventa fata de cuvintul dat si consecventa fata de consumul de alcool!Eu am fost unul din cei care dupa ce am opream din baut la reluare uitam toate promisiunile facute si tot asa mereu!!
Apropo, de ce nu ai scris in forum, asa cum a scris ca altii nu o fac?


Tudor alcoolic.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de daria »

Buna!

De vreo doua zile tot citesc pe acest forum mesajele voastre. Mi-am luat inima in dinti sa va scriu despre problema mea. Poate vi se pare minora, avand in vedere ca nu am ajuns la spital, nu ma trezesc dimineata cu gandul sa beau ceva si nici macar nu beau in fiecare zi.
Problema mea este ca atunci cand beau (o data pe saptamana cel mai des) fac abuz. Am pierderi de memorie, ma scol a doua zi dimineata intr-o stare de depresie si nu ma pot ridica din pat pana dupa pranz. Am vedenii, ganduri negre, stari de rusine, sunt nesigura pe mine.

Daca ma gandesc cum am ajuns in aceasta situatie... Dintotdeauna la mine in familie s-a baut. La petreceri, seara inainte de masa o tarie, dupa masa un pahar de bere. Atat tatal meu cat si mama mea si fratele meu consuma alcool. Sotul meu, de exemplu consuma cate un pahar de vin sau tuica zilnic. Eu nu simt nevoia sa beau cu el, insa cand ne vin prietenii acasa se consuma foarte mult alcool.

In ultima vreme am observat ca, pentru a ma relaxa, consum cantitati de alcool mai mari.

Desi mi-am facut testul de evaluare, nu sunt convinsa ca sunt alcoolica. Poate sunt numai depresiva. Poate si una si alta..

Oare sunt in faza de negare?
Florian82
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 22 Ian 2011, 12:29

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de Florian82 »

Va salut! Am si eu o mare problema cu tatal meu care a consumat alcool si care a facuto pe mama pana la urma dupa ani de chin sa-i administreze ceva in bautura(antialcool turcesc) care pana la urma la facut sa se lase de bautura.In schimb sa ales cu dureri groaznice de cap si cu multi bani dati la fel si fel de medici in toata tara asta si fara leac. Nimeni si nici-un aparat nu ii gaseste vreun diagnostic. a mers si la biserici, pshiatrie, spitale,ceaiuri,leacuri etc.Doar ameliorari pe perioade mici(cateva zile)Si asa au trecut peste 7 ani si a ajuns sa injure doctorii, ca toti sant prosti...., si pe cel de sus si tot asa..Intrebarea mea si mare rugaminte daca ati auzit de acest ANTIALCOOL TURCESC ce se pune in bautura si ce leac sau ce sfat imi dati ca nu cred ca o mai duce mult( Va rog ajutatima) Cu Stima Si Respect 😢
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de asido1973 »

salut florian ! Nu stiu mai nimic , incerc sa mai caut si eu ceva ! Oricum , sfatul meu , este sa mergeti la un psihiatru , si sa vedeti exact despre ce este vorba . Durerile , pot fi din mai multe cauze , nu neaparat sunt de vina acele medicamente . Daca aveti posibilitatea , mergeti la un medic de specialitate , nu strica poate si o tomografie , rmn , dar cel mai bine mergeti la medic . E cel mai indicat in asemenea cazuri . astept vesti
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns