021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Li se intampla si femeilor. Help!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Miss
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Li se intampla si femeilor. Help!

Mesajde Miss » 22 Mai 2018, 12:56

@Iliuta Felicitari!!!!! Nici nu stii cat ma bucur pentru tine, ca te accepti in totalitate! Pana la urma, este alegerea fiecaruia cat vrea sau nu sa marturiseasca si cu cat se simte confortabil sa spuna, dar sa te accepti in totalitate este eliberator. Eu nu am spus NIMANUI, NICIODATA ca am o problema, este prima data cand vorbesc deschis si sincer si va sunt extrem de recunoscatoare ca am avut sansa sa fac asta. Multumesc.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 22 Mai 2018, 13:23

Daaa Miss, pai crezi ca eu am spus cuiva in afara de voi?Mi-a fost f greu sa intru aici, de aceea am scris sub pseudonim...🤔 Fiecare credea ca sunt sportiva, duc o viata sanatoasa etc, plus ca la petreceri ma feream sa beau dar recuperam acasa pe ascuns...😓 Numai eu si Dumnezeu stia problema mea...😓

Multumesc (raspuns pt ce ai scris la mine pe topic)si iti poti inchipui ca toata viata mea am fost o femeie puternica, ambitioasa si tenace in tot ceea ce am facut?🤔Numai alcolul mi-a venit de "hac" si probabil asa cum spui si eu am mostenit genetic calitati care m-au ajutat si daca as fi continuat tot asa, nu stiu zau...pt ca eram foarte consienta ca ma autodistrug...😭
Niciodata nu m-am neglijat in nici-un fel , ba faceam sport si cind beam, in canon , o zi da una nu(pt ca mi-era rau😰)😂😂😂😁
Uite, ca o remarca , apropos de simplitate, sa stii ca eu in trecut am reusit sa ma abtin de la baut chiar si pt luni de zile si eram atit de fericita ca este atit de usor, promitindu-mi ca asa voi face toata viata, pina , incet , incet ma descurajam si reincepeam sa beau...😓 Aici pe Forum am invatat de la prieteni ca nu trebuie sa-ti propui pt tot restul vietii, povara fiind prea mare si ceea ce faceam eu am invatat ca se cheama ABTINERE si nu ABSTINENTA, mare diferenta intre cele doua...🤔 ?Uite ca am reusit cu ASTAZI NU BEAU, iar acum este ca respiratia pt mine, nici nu ma mai gindesc dar conditia a fost sa nu uit vreodata de unde am plecat ...🤔😌
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Miss
Boboc
Boboc

Mesajde Miss » 22 Mai 2018, 19:06

Iliuta, te cred pe cuvant ca esti o femeie capabila si tenace. Asta este si unul dintre motivele pentru care ai luptat, probabil.

Eu mi-am dat seama astazi ca am nevoie de consiliere psihologica sau psihiatrica si de tratament. Ziceam ca locuiesc cu prietenul meu, care este un om linistit, intr-adevar, dar a inceput sa devina foarte nepasator si rautacios, plus ca atunci cand este acasa nici macar nu prea vorbeste cu mine. In afara de el, nu am pe nimeni aici, astept sa imi incep jobul si sper sa fie mai bine. In cateva zile as avea un interviu pentru o companie si mai buna, dar imi este teama ca daca merg in starea in care sunt nu o sa fac mare lucru si o sa cad si mai mult psihic.

Spun ca mi-am dat seama ca am nevoie de consiliere si tratament pentru ca am avut o stare foarte, foarte urata, de depresie, amestecata cu anxietate, cu furie, fata de prietenul meu si de toata lumea. Ma simt singura, ca si cum nimanui nu ii pasa si nimeni nu ma apreciaza, nici macar baiatul cu care stau in casa, desi fac eforturi in fiecare zi(gatesc, incerc sa fiu cat mai draguta si sa ma port cat mai frumos, in ciuda a ceea ce simt)

Momentan, nu pot merge la medic, pentru ca in dimeniul meu nu ai voie sa profesezi daca urmezi tratament psihiatric de orice fel si cred ca in tara in care sunt, companiile au acces la isoricul medical. Nu vreau sa risc.

Ma simt pierduta si imi este groaza ca poate o sa renunt si o sa beau din nou. :(

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 22 Mai 2018, 19:44

Bine ai venit pe forum Miss.
Alcoolismul sau dependenta de alcool înseamnă defapt pierderea controlului. De cele mai multe ori chiar si atunci când persoana dependenta își dorește sa nu mai bea, va continua sa consume alcool contrar voinței sale.
Dacă dorești poți suna pentru sprijin psihologic la AlcoLine - 0219335.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Mai 2018, 23:57

Buna Miss si staaai putin ca prea te gindeste la foarte multe "rele" deodata care daca vrei sa si vor intimpla...Ia-le mai usor si nu anticipa ce crezi tu ca o sa se intimple si nu te mai concentra pe punctul negru dintr-o foaie de hirtie alba...Ai atit de multe lucruri frumoase in viata si asa cum spun eu "tineretea este risipita pe tineri"..Esti tinara, esti desteapta ai o viata de trait etc, lucrurile cele mai importante si frumoase in viata nu costa nimic...🤔
Haide sa le luam pe rind: ti-ai dat tu seama ca ai nevoie de consiliere...uite la un moment dat si eu am crezut ca am nevoie de consiliere si dupa ce am platit o gramada de bani pt o ora de consultatie, am constat ca eu am consiliat dr-ul si am renuntat😂😂😂😂 😁
De ce nu incerci sa mergi acolo unde esti la un grup AA?Sa stii ca in strainatate sunt f multe femei la grupurile astea, de ce nu incerci?Poate o sa-ti placa si o sa te ajute si este totul anonim , nici nu trebuie sa-ti spui numele intreg daca nu vrei.🤔

In ceea ce-l priveste pe prietenul tau, ce-ar fi sa te gindesti ca o schimbare a ta peste noapte nu va avea efecte imediate asupra lui si nici efect deocamdata...Do the best and hope for the best...fara asteptari si nu vei fi dezamagita niciodata...
Iti doresc tot binele din lume si tine aproape! (si mai lasa problemele asta ca-n povestea cu drobul de sare...)🤔

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 24 Mai 2018, 08:31

Salut Miss , cum te mai simti astazi ?
O zi buna iti doresc !
Colea , imi repet sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 27 Mai 2018, 05:54

Miss, ce ti se intampla azi?
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 20 Aug 2018, 11:28

Doamne cate povesti, drame am ajuns sa le numesc, in fiecare din ele ma regasesc tot cate un oic de zici ca am trait noua vieti nu una, cand de fapt eu nu am trait deloc, am avut doar iluzia tampita ca traiesc, si eu sunt foarte frumoasa, pe baza asta am primit de toate moca.. Sau ma rog.. Moca...si am terminat facultatea de psihologie de doua ori, joburi bune.. Alegeri proaste... Cand vad ce am facut in urma nu imi vine sa cred de ce am putut fi in stare. De cand sunt pe site prind curaj. Alcool in mine nu am, in sevraj nu mai sunt, nu am mai baut de o saptamana, am doar 3 zile de cand am refuzat si de la alte persoane alcool. Inca nu sunt pregatita psihic pentru unele lucruri, azi e ziua critica la mine pt ca trebuie sa merg la cumparaturi, iar prin etapa ca treceam pe langa rafturile cu sticle mandra ca nu mai beau, dupa 3 zile ma trrezeam intre rafturile cu sticle sa le beau....dar, azi nu beau

adiere_de_vint
Boboc
Boboc

Mesajde adiere_de_vint » 31 Aug 2018, 17:15

Multumesc Miss! Sunt noua pe acest site dar cu o mare dorinta ca VREAU si mai ales ca POT. Mi au placut foarte mult postarile tale !

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 31 Aug 2018, 18:32

Draga Adiere-de-vint, nu astepta raspuns aici de la Miss pt ca intre timp poate ea a devenit abstinenta si nu mai scrie....sau poate nu...🤔 Este problema fiecaruia ce vrea in viata, noi nu judecam si oricit de mult am dori sa ajutam pe cineva, cheia este nu la noi ci la persoana care cere ajutor...🤔
Deci daca doresti sa te integrezi si tu si sa scrii pe Forum si sa primesti raspunsuri, pt inceput creaza-ti un topic al tau la sectiunea "Prezentati-va" asa cum face fiecare si este ca si cum ai avea o "casuta" a ta unde-ti poti scrie ceea ce doresti sa imparti cu noi.Normal ca poti comenta si la fiecare asa cum ai facut acum si am vrut sa te ajut sa te familiarizezi mai bine cu Forumul, asa cum am fost si eu ajutata cu ani in urma cind am poposit aici si nu ma descurcam.
Numai bine iti doresc din suflet!👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”