021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Joy » 14 Noi 2019, 00:06

Buna seara Doruta, ce bucurie sa aud de la tine, ti pup cu drag!😘🤗
Daa, ai tinut bine minte si tot ceea ce povestesc eu aici este real!😉 Ce-am facut cu paharul pt alcool?🙄 L-am aruncat pt ca eu cred in viata ca nu trebuie sa adunam lucruri ca hirciogii si daca tot nu-mi mai facea trebuinta am zis sa nu ocupe loc degeaba.
Ma bucur mult si cind ma intrebi ceva si stiu sa raspund.😘🤗

PS Uite, am gasit pe net poza identica cum era paharul meu...(eu nu beam tarie dar tot otrava era...)🤔😞

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Noi 2019, 14:39

Buna dimineata tuturor oriunde v-ati afla!🙂👍
Ups, iarasi eu peste tot, mda..., Lupisooor, vezi sa nu "ma parasesti"...!🤔😂😂😂😂👍

Ma gindeam de dimineata , oare cum pot trai oamenii singuri fara Dumnezeu, iubire si prieteni?🤔Probabil ca se poate si asa dar cu siguranta ca eu nu as putea si desigur as fi mohorita, trista si as bea...🤔😞
Prietenii sunt familia pe care ti-o alegi si slava Domnului eu am o familie f mare pe linga cea data de DD!🙏Dar pt ca sa ai prieteni trebuie sa fii unul ..., "stii ce zic...?" vb lui Giani din Las Fierbinti...!😜😂😂😂🤗👍

De fapt de ce am venit?🤔
Sa va urez un weekend minunat tuturor cu linstie si pace sufleteasca !🙏😌👍

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Noi 2019, 22:31

Uraaa..., am facut record.., 1017 membri care citesc Forumul in acest moment...!🤔🙂👍
Felicitari tuturor si tineti aproape!👍

https://www.youtube.com/watch?v=yPKlrRwJB8A

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Noi 2019, 15:20

Buna dimineata tuturor si am avenit la "cursuri"...!🤔😂😂😉👍
Asadar, cu cafeluta alaturi, inainte vreme aveam paharul cu vin😞, rememorez ceea ce nu trebuie sa nu uit niciodata si poate tin minte si altii:asadar,mie imi place f mult ce scrie Lupisor si intr-adevar astea sunt directiile pe care trebuie sa le respectam pt a deveni abstinenti(adaptate fiecaruia personalitatii lui dar esenta asta este...🤔👍) . Toate bune si frumoase si de multe ori cind nu vad postare de-a lui ma gindesc, o scrie, n-o mai scrie Lupisor?🤔Concluzia este ca abstinenta noastra niciodata sa nu depinda de abstinenta altcuiva deoarece daca acea persoana recade, ce fac, recad si eu?Nuuu si bineinteles ca nu este cazul lui Lupisor , am dat doar exemplu.Si daca n-ar mai scrie deloc, am solutie si pt asta, il intreb in privat de ce...🤔😂😂😂😉👍

O zi frumoasa si abstinenta tuturor oriunde v-ati afla!🙏

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Noi 2019, 19:04

Acuma eu nu stiu daca am voie sa spun sau nu ... da' eu spun...!🤔😂😂😂👍
Ma lauda Danisor adineaori la telefon de ceea ce fac eu pe Forum🙄😂😂 si imi spunea cu admiratie cu cita perseverenta "conversez" cu Lupisor"...!🙄😂😂 I-am multumit cu drag, am ris impreuna ca de obicei si bineinteles ca eu il amir pe Lupisor f mult prin ceea ce posteaza si desi nu-l cunosc personal il consider un prieten de suflet...🙏
Si i-am mai spus lui Danisor ca decit sa beau, nu-i mai bine sa fac ceea ce fac?🤔👍Mi-a dat dreptate drept pt care vineri el va merge la grup AA, cred ca il inspir eu...😉😂😂😂🤔👍 Mda, este bine sa inchizi portile inainte de a se fura calul, nu dupa si spun asta doar pt mine...!🤔😉👍

PS Noapte buna tuturor oriunde v-ati afla!😌🌜💫🌙

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Noi 2019, 02:15

Hi!😉😌
Vorbeam cu Young Tudorel in privat si-i spuneam ca eu "conversez "pe Forum cu Lupisor si cu...mine...!😂😂😂😉👍Mi-a spus ca este f bine pt mentinerea abstinentei !😂😂😊👍

“Plănuiește-ți cu grijă viitorul, pentru că acolo o să-ți petreci restul vieții”. (Mark Twain)

"Abuzul de substanțe este una dintre cele mai răspândite și neglijent tratate probleme ale timpurilor actuale. Din păcate, medicii dau importanță unor astfel de cazuri doar în instituții specializate, pentru pacienții internați, tratamentul de bază fiind preponderent cel medicamentos, stabilit în urma unei evaluări somatice, aspectele psihologice fiind omise cu desăvârșire. Ideal ar fi ca indivizii cu potențial ridicat de risc în dezvoltarea ulterioară a dependenței de alcool să fie monitorizați, știindu-se faptul ca perioadele de abstinență pot ajunge uneori chiar și la nivelul câtorva ani.

O altă greșeală frecvent întâlnită ar fi cea în care se crede că doar individul consumator are nevoie de ajutor. Recomandabil ar fi să se ia în calcul și persoana co-dependentă, adică cea care stă cel mai des în preajma dependentului de alcool. Capcana în care poate cădea aceasta se observă la nivel comportamental, atunci când se poartă aidoma dependentului cu substanța nocivă: teama de a nu pierde controlul și nevoia satisfacerii trebuințelor primare.

Comportamentul acesta auto-dăunător reprezintă un strigăt de ajutor, o modalitate de exprimare non-verbală utilă în înlăturarea parțială a sentimentelor de rușine și vinovăție, o eliberare de tensiunea interioară, cunoscut fiind faptul că o durere fizică va fi mereu mult mai ușor de suportat decât una psihică. Este esențială acceptarea propriei persoane și acceptarea celor din jur, precum și distragerea de la lucrurile negative și interpretări, în vederea depășirii situațiilor stresante.

Cel mai frecvent, dependenții de alcool sunt trimiși către instituții specializate fie de rude, șeful/colegii de la locul de muncă, poliție, medici și foarte rar din proprie inițiativă, astfel încât, cum afirmam și anterior, identificarea și monitorizarea permanentă a persoanelor cu risc ar duce doar la o prevenție primară:

oferirea de informații atât părinților, cât și copiilor asupra a ceea ce presupune consumul de alcool;
discuții de grup pentru a afla cum acționează influența anturajului asupra individului;
conștientizarea influenței mass-media;
înțelegerea aspectelor legate de efectele dezastruoase ale alcoolului asupra performanțelor;
promovarea stilului de viață sănătos;
dezvoltarea de strategii pentru a preveni manipularea;
strategii de coping pentru a face față stresului;
dezvoltarea stimei de sine și găsirea identității.
Caracteristicile unui consumator de alcool sunt expuse după cum urmează:

toleranță scăzută la frustrare;
tendința de a evita decât de a rezolva problemele;
impulsivitate;
nevoi inadecvate și așteptări nonconforme cu realitatea și cu propriile capacități;
depresie;
stimă de sine scazută;
slabă auto-monitorizare;
căutarea senzațiilor tari;
nesiguranță și inhibiție;
dependență de ceilalți;
frică de durere și succes ;
agresivitate;
confuzie legată de identitate și rolul social.
O serie de studii întreprinse axate pe problematica alcoolului ajung la concluzii referitoare la o alterare a capacității de a recunoaște emoțiile proprii sau ale celor din jur și un slab auto-control atunci când aceștia le experimentează. Lipsa educației conduce către un defectuos management al emoțiilor negative ce va crește nevoia de consum și va minimiza efectele posibile ale acestei tulburări. Persoanele impulsive, cu o intensitate ridicată a trăirilor emoțiilor vor găsi consumul de alcool ca pe metoda potrivită de a se detensiona și a primi o stare de bine.

Pacienții ce au urmat un program de reabilitare prin terapie de grup au șanse mai reduse de recădere comparativ cu ceilalți pacienti ale căror terapii au fost individuale și doar cei ce au conștientizat efectele devastatoare la care poate conduce alcoolul, au șanse mai ridicate să renunțe la dependență. Vor resimți vină, rușine și își vor dori să schimbe acest obicei."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Noi 2019, 16:02

Hello oameni frumosi, este salutul meu cind merg la sport si pe care vi-l adresez si voua!😉😌👍
Ia uitati ce "am furat" de la un prieten drag de pe Forum si cei care sunteti abstinenti poate va va ajuta sa va mentiuneti abstinenta iar pe cei care nu sunteti poate va va ajuta s-o dobinditi!😌👍
O zi frumoasa tuturor oriunde v-ati afla!🙏

„Când începe o nouă zi, îndrăzneşte să-i zâmbeşti cu recunoştinţă.
Cât de diferită ar fi lumea... dacă ai înceta să le permiţi celorlalţi să îţi dilueze ori să îţi otrăvească fiecare zi cu opiniile şi cuvintele lor? Fă ca azi să fie ziua în care susţii cu putere adevărul propriei tale frumuseţi şi călătoreşti prin viaţă fără a simţi nevoia de a fi validat de ceilalţi.Cea mai puternică relaţie pe care o vei avea este relaţia cu tine însuţi.”😌👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”