021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Joy » 12 Ian 2020, 21:02

Buna seara tuturor si n-am mai scris pt ca am fost extrem de ocupata dar m-am gindit si la voi tot timpul si la ceea ce am sa scriu pe Forum, ca de obicei...🤔😉👍

Asadar, fiind f ocupata cu petrecerile in acesta perioada, ma gindeam ce faceam in trecut si ceea ce fac acum...🤔 Veselie, voie buna, distractie , dans,mincare si bautura la greu...🤔 Ca sa fiu in rind cu lumea, ca de obicei in timpurile din trecut si de acum, am pregatit si eu tot ceea ce se cuvine si cind a venit rindul fripturii de vita la cuptor, normal ca am fezandat-o si cu vin alb si m-am gindit ca la cuptor preparata alcool nu va mai fi deloc deci pot minca si eu fara grija...🤔 Si m-am gindit iar cind a venit vremea sa gust sa vad daca a iesit bine, mi-am spus, da' nu este mai corect pt mine sa spun ca am gustat si mincat si sa nu o fac?🤔😂 Ba daaa, asa am si facut si m-am gindit imediat ca ar fi pt mine ca si cum as bea bere fara alcool care ar insemna ca-mi pregatesc in creierul meu o recadere ceea ce nu am de gind...🤔

Al doilea lucru pe care tin sa-l mentionez este ca dupa una dintre petreceri au ramas in sticle niste bauturi scumpe, in trecut cu siguranta le-as fi baut , fiind pacat de bani, nu?🤔😞 Acum le-am aruncat cu drag la chiuveta (sampanie era una dintre ele) , fara pic de regret, cu bucurie maxima...🙏😌

https://www.youtube.com/watch?v=NJsa6-y4sDs
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Ian 2020, 14:27

👍Mai "oamenilor", de ce nu m-ati felicitat si pe mine pt ca am implinit si eu un numar de ani de abstinenta acum citeva zile???😜😂😂😂Si daca la inceputuri numaram cu infrigurare zilele de abstinenta si asteptam cu speranta sa devin "veteren" pe Forum acum nici nu ma intereseaza citi am de abstinenta eu doar glumesc, importanta in abstinenta fiind doar ziua de AZI...😂🤔🤗😌
Si tu Tudorel...Asidelu...Danisor...Oviodelu...&Co?😜😂😂😂😂Eu cred ca si sa recad si sa marturisesc aici ca am baut ,voi ati crede ca eu glumesc...😜😂😂😂

Mda, de ce sunt asa de vesela?🤔Pt ca am citit un articol in care Papa declara ca in fiecare zi se roaga sa aiba acest Har al umorului ,dar de la Dumnezeu si nu mai simt nici eu vinovata atunci ca il am...🤔😂🤔😂
Te ajuta sa realizezi vremelnicia vietii cu umor si sa treci mai usor peste toate in viata si ca o concluzie pt noi, cind viata ne da o lamiie, punem o lingurita cu miere si facem o limonada..., nu bem un pahar cu vin , noi cei cu probleme...!!!🤔😂😂😜
O zi frumoasa cu umor si fara alcool, va doresc cu drag tuturor!🙏😌

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Ian 2020, 15:03

Buna dimineata!😌👍 (sa stiti ca emoticonul asta😌, la mine inseamna modestie😂😂😂👍)

Pt ca eu intodeauna in viata am fost "atinsa" de oamenii mai putini norocosi (ca o remarca pt mine, ma gindesc ce om bun am fost si sunt...🤔😉, cind in trecut, demult, demult mergeam la amanet sa imprumut ceva bani, daca cineva imi cerea imprumut eu ii ofeream cu bucurie ca pot sa ajut...🙏🤔 Mi-am pierdut toate bijuteriile acolo...🤔😞
Mda si pt ca stiu pe cineva de departe care se confrunta cu niste probleme groaznice(nu cu bautura, vreau sa ajut in felul meu...)
Printre altele nu are o mina si este extrem de sarac, nu cere nimic niciodata si incerca sa-si duca decent crucea vietii...A vrut sa-mi povesteasca despre accidentul din copilarie cum si-a pierdut mina dar am refuzat sa-mi scrie pt ca este deajuns sa ma gindesc la unele "tristeti" din viata mea si am incercat sa-i ridic moralul cit am putut plus ca i-am recomandat sa gaseasca un grup cu oameni cu dezabilitati asa cum este el, inspirata din grupul AA din care fac parte multi dintre noi.

De ce am povestit asta?Pt ca atunci cind cineva isi plinge de mila sa se gindeasca ca in viata sunt oameni cu cruci mult mai grele de dus, eu spunindu-i si lui ca sunt oameni si fara ambele miini si fara picioare, etc. ca sa-l incurajez...
Asadar nu va descurajati niciunul de nimic si bucurati-va de calatoria asta a vietii cu tot ceea ce aveti sau nu aveti...si never, ever give up, in cazul nostru doar alcoolul, DA...🤔👍

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Ian 2020, 02:01

Buna tuturor!😌👍
Se dezbate acum la toate televiziunile un subiect extrem de trist si nu scriu pt a-mi da cu parerea ci vorbesc pt mine cu glas tare si pt cei care vor sa auda...R.I.P. Cristina Topescu , suflet blind si sesibil!🙏😞

Ceea ce gindesc este ca toti oamenii, absolut toti, avem nevoie sa ne construim "un trib" din care sa facem parte, in care mai multi sau macar unul din "trib" sa se intrebe, "ba, ce-o fi cu ala, aia, de nu mai raspunde la tel sau de ce nu vrea sa vb cu noi?Sub nici-o forma nu judec pe nimeni, este alegerea fiecaruia dar asta consider eu ca este bine pt mine...
In goana asta nebuna spre ...nu stiu ce.., fiecare este preocupat doar de ale lui probleme, lucru care eu din fericire stiu ca pt a avea un prieten in primul rind trebuie sa fii unul..., ceea ce eu sunt si de aceea ma consider ca fac parte dintr-un "trib" caruia sa-i pese de mine, ceea ce va doresc si voua tuturor...!🙏👍

Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 19 Ian 2020, 07:23

Felicitari din tot sufletul Joy pentru toti acesti ani de abstinenta! Doamne cat de fain trebuie sa te simti! As vrea macar sa-mi pot inchipui doar.. nici asta nu-mi reuseste! Stii, eu tin acel Jurnal de consum AA. L-am deschis inca de dimineata constiincioasa pentru a completa in el consumul meu de aseara. Ma uitam la tabloul complet in care culoarea verde iti spune ca te-ai incadrat in limita de consum si la culoarea rosie in care ti se transmite ca ai depasit limita de consum. Nu stiu de ce, dar luna ianuarie nu arata asa cum mi-am dorit.. Incerc sa fiu optimista si sa ma rog, sa sper, sa evoluez, sa am incredere si mai ales sa nu renunt la visul a putea deveni abstinenta intr-o zi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Ian 2020, 12:41

Multumesc din suflet Danutza si sunt recunoscatoare mereu si mereu pt faptul ca sunt abstinenta si in primul rind sunt recunoscatoare lui Dumnezeu pt ca sunt convinsa ca datorita Lui am putut gasi acest Forum care pt mine a inseamnat totul(si inseamna)...Degeaba restul in viata daca nu as fi avut ceea ce am astazi cu voi aici si cind imi aduc aminte cu cita frenezie abia asteptam sa "sarbatoresc" ceva sau sa beau pt un necaz...🤔😞
Pe mine nu numai faptul ca nu mai beau ma ajuta dar si invatamintele si modul de a gindi in diverse situatii cu care ma confrunt in viata, le aplic si ma ajuta enorm...🤔👍

PS Ca o remarca pt tine, parerea mea este ca un acolic adevarat niciodata nu va putea controla alcoolul... ceea ce tu poti...🤔😉😘😘😘

Si uite una dintre melodiile pe care am dansat "cu frenezie" acum la un eveniment din viata mea ...si tu stii care...🙏😉
https://www.youtube.com/watch?v=V82Se8hwHCc

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Ian 2020, 02:39

Doruta, nu Danutza, scuze da' va pup pe amindoua!😘😘

Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 21 Ian 2020, 06:39

🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Feb 2020, 14:20

Buna dimineata tuturor!😌👍
Citeam un articol adineaori in care se specifica faptul ca raspunzind la niste intrebari iti poate schimba modul de gindire , doua dintre ele atragindu-mi imediat atentia:prima era "care este diferenta intre viata si existenta?" iar a doua "care ar fi cel mai important lucru care ti s-a intimplat in viata?".Raspunsuri?🤔
1. Diferenta intre viata si existenta, este pt mine a fi alcoolic abstinent fata de a fi alcoolic (fac precizarea ca nu judec pe nimeni si vb despre doar despre mine si viata mea)...🤔
2.Cu siguranta ca cel mai important lucru care mi s-a intimplat mie in viata este faptul ca am devenit abstinenta...🙏🤔

O zi frumoasa tuturor oriunde v-ati afla!😌👍
Imagine

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 03 Feb 2020, 21:18

Buna seara Joy,
Sa stii ca si eu ma bucur ca sunt abstinent, desi am o viata mai a agitata decat in perioada de consum. Ma uit in jurul meu si vad multe persoane: rude, vecini care consuma alcool, cat sunt de afectati de acesta boala precum si alte probleme de sanatate care deriva din cauza consumului.
Multumesc lui Dumnezeu ca sunt treaz, am avut de curand o problema in familie cu o ruda in varsta, daca eram in perioada de consum nici nu eram in stare sa gestionez situatia!
Lasatul de alcool a fost cea mai buna decizie din viata mea, consider ca a fost ultimul tren.
Am avut o sansa la un milion, am fost ajutat, ptr. cei care cred in astrologie:,,s-au aliniat planetele".
De curand am fost intrebat de o ruda daca am mai baut (ea consumatoare), eu am raspuns ca nu , nu vreau sa patesc ca x. Nu stiu de ce au impresia unii ca eu m-am lasat de bautura asa de fandoseala, dar ma rog, probabil deranjez pe unii.
Nimic nu e intamplator.

Înapoi la “POVESTEA MEA”