021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Joy » 11 Feb 2020, 14:26

Buna dimineata!😌👍
Din ciclul "de-ale mele" am sa impart cu voi o cerata din familie de ieri pt ca poate ajuta pe cineva si in primul rind ma ajuta pe mine!👍
Deci ieri, stabilesc impreuna cu jum mea sa gatim peste pane cu mamaliguta si mujdei.😜Zis si facut si vine sotul meu cu o reteta de sos Bechamel pe care mi-o prezenta ca fiind ca la restaurant compusa din oua, faina si bere 🤔🙄 Stiind ca eu nu beau alcool imi explica stiintific ca alcoolul dispare la nu stiu ce temperatura si tot insistind pt reteta lui si am concluzionat eu , batind cu pumnul in masa ca sub nici-o forma nu vreau si m-am gindit instantaneu ca pt mine ar fi ca si cum as bea bere fara alcool care iarasi pt mine ar fi ca si cum imi pregatesc sa beau asadar, raspunsul a fost categoric NU.Si pt ca n-am gatit cu placere pestele prajit pt ca ma certasema, ci cu naduf🙄😂 n-a iesit bun pt ca asa se intimpla cind nu gatesti cu suflet si nu mi-a placut nici mie...😂😂😂😳😂
Daaa, dar foarte multumita am fost de atitudinea mea(nu mi-a placut tonul meu😂) si faptul ca eu nu vreau sa ma joc cu focul si niciodata nu vreau sa revin de acolo de unde am plecat!Sotul meu a spus ca este bun, la intrebarea mea daca-i place ...de frica cred ca sa nu-l cert din nou...😂😂🙄
O zi frumoasa tuturor oriunde v-ati afla!😌👍

PS Nici mamaliguta n-a fost buna , nu mi-a iesit dar am gasit solutia: pe astea nu le mai gatesc!😂😂😂
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Feb 2020, 15:50

"O INIMĂ PLINĂ DE RECUNOŞTINŢĂ"
Referitor la acesta postare, daa, agreez in totalitate cu faptul ca o inima plina de recunostinta este o inima plina de iubire si bunatate, care la rindul ei da pe dinafara aceste trairi dorind sa ajute dezinteresat pe ceilalti care au nevoie oferind "o dragoste deschisa" catre "colegii" care se confrunta cu ceea ce ne-am confruntat si noi la un moment dat...🤔
La rindul meu si eu ma trezesc dimineata multumind lui Dumnezeu pt ca traiesc, pt ca am devenit abstinenta si pt faptul ca am descoperit acest Forum care mi-a schimbat total cursul vietii...!!!🙏
O zi frumoasa si senina tuturor oriunde v-ati afla!😌👍
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Mar 2020, 14:16

Buna dimineata!😌👍
In general noi oamenii suntem atrasi de "povesti amare" si din nefericire pt cei cu problema noastra astfel de povesti nu sunt o curiozitate sau dorinta de "senzational" ci povesti adevarate de viata, din care cu siguranta, cu tristete , trebuie sa invatam...🤔
Urmaream ieri la tv o astfel de poveste care este foarte trista si este de neimaginat cum cineva care "are lumea la picioare" se rataceste pe drumul vietii in hatisuri negre nestiute ,unde "cea cu coasa" il asteapta rizind ...😞😓
Este vorba despre scurta viata a lui Andy Gibb R.I.P.si sunt sigura ca fiecare stie cine a fost, care a fost distrus de doroguri si alcool desi cei din jur au incercat din greu sa il ajute sa se cureze...A murit la 30 de ani.La AA, la inceputul sedintelor se tine un moment de reculegere pt toti cei care nu mai sunt cu noi din cauza problemelor de acest fel...🙏😓Si traia in tara lui Bill.., lucru de care trebuie sa tinem seama ca indiferent cit de mult vor cei din jur sa ne ajute, daca nu vrem si noi, este imposibil...🤔

A ramas tousi in memoria omenirii nemuritor prin ceea ce a creeat pt noi!🙏Enjoy!

https://www.youtube.com/watch?v=PZxA3FVUwvk

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 17 Mar 2020, 07:38

Bună dimineața, Iliuța-JOY!
Multumesc pentru urări!
Felicitări pentru abstinența ta si sunt recunoscător pentru abstinența mea!
Fiecare zi în abstinența este o binecuvântare.
Totusi am învățat să am grijă la așteptări de la oameni.
Tocmai ce am primit
March 16, 2020 Quote of the Week
"Expectations are premeditated resentments."
Even after all my time in recovery, I often find that I still try to control people, places, and things. Even though the First Step teaches me about my powerlessness and the Third Step gives me direction for dealing with life, I still find myself resentful when things don’t go my way. And I can usually trace my resentments back to my expectations.
When I can get calm and take a sober look at a situation, I realize that my expectations are indications that I haven’t fully turned my will and life over to God. It means that I have tried to control everything again, and that I have forgotten my true role in life: to suit up and show up, do the best I can, and leave the results up to God. Since expectations are just results in disguise, it’s no wonder they so easily lead to resentments.
Today, I recognize expectations for what they are: reminders to refocus my energy and thoughts on the actions I am about to take, rather than trying to direct and control the results. It helps to work the First, Second, and Third Steps, as doing so allows me to remain open to God’s lessons and gifts that show up in the results. They are always there if I am open to them, and appreciating and learning from them keep me safe from unnecessary resentments.
„Așteptările sunt resentimente premeditate”.
Chiar și după atâta timp în recuperare, deseori încă mai încerc să controlez oamenii, locurile și lucrurile. Chiar dacă Primul Pas mă învață despre neputința mea și Al Treilea Pas îmi oferă direcție pentru a face față vieții, totuși am resentimente atunci când lucrurile nu ies așa cum doresc eu. Și, de obicei, îmi pot urmări resentimentele până la așteptările mele.
Când pot să mă liniștesc și să arunc o privire lucidă asupra unei situații, îmi dau seama că așteptările mele sunt indicii că nu mi-am predat pe deplin voința și viața către Dumnezeu. Înseamnă că am încercat din nou să controlez totul și că am uitat adevăratul meu rol în viață: să mă pun în regulă și să fiu prezent, să fac ce pot eu cât mai bine și să las rezultatele la Dumnezeu. Având în vedere că așteptările sunt doar rezultate deghizate, nu este de mirare că acestea duc atât de ușor la resentimente.
Astăzi, recunosc așteptările drept ceea ce sunt: memento-uri să-mi reorientez energia și gândurile cu privire la acțiunile pe care urmează să le fac, mai degrabă decât să încerc să direcționez și să controlez rezultatele. Îmi ajută să lucrez primul, al doilea și al treilea pas, deoarece acest lucru îmi permite să rămân deschis la lecțiile și darurile lui Dumnezeu care apar în rezultate. Ele sunt întotdeauna acolo dacă sunt deschis pentru ele și aprecierea și învățarea din ele mă feresc de resentimente inutile.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Mar 2020, 18:21

Buna dimineata tuturor!
Ei uite acum inteleg eu de ce am inima asta atit de buna si iubitoare...pt ca sunt plina de recunostinta a ceea ce as fi putut fi ...si a ceea ce sunt...!V-am mai spus ca va iubesc, da?

TUDOREEEL, mi-ai scris tu mie si n-am vazut, nu se poate!Uite-acum citesc nu inainte de va dedica o melodie superba tuturor din partea mea incepind cu tine...🤗
Doamne ajuta-ne pe toti!🙏

https://www.youtube.com/watch?v=tmI9wm3 ... 7fN70CVQiY

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Apr 2020, 15:23

Buna dimineata tuturor!
Intrasem ieri f voioasa sa-i scriu lui TUDOREL in casuta lui niste chestii dar m-am "descurajat" si n-am mai scris, aducindu-mi aminte faptul ca lui nu-i place sa fie laudat, spre deosebire de mine, care-mi place!😉😂😂😂😂🤗
Aceasta remarca am vrut sa o fac ieri dupa ce am vb cu el la telefon si de ani muuulti, intotdeauna cind am vb, am comunicat, ne-am scris, ne-am intilnit etc, INTOTDEAUNA el a fost si este senin, de uneori ma intrebam daca este om sau Inger...🙏🤔
Intotdeauna avea cuvintele (si are) potrivite pt orice situatie, eu aplincindu-le si in viata mea de zi cu zi si intotdeauna imi reamintesc cum am inceput Abecedarul abstinentei mele aici pe Forum si-n particular, ulterior cu voi toti si de ce venisem de fapt?Nu sa-l laud pe TUDOR ci sa-i multumesc lui si voua pentru tot...!🙏

TUDOR si ASIDO au o abstinenta senina adevarata mereu, va spun eu pt ca stiu, ceea ce-mi doresc si mie si voua tuturor!😉🤗👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”