021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Raza de soare » 19 Iul 2020, 15:56

Nu sunt o fire fricoasa, n am temeri, dar la cum mi au prezentat ei traseul asta, incepusem sa am emotii? :d sa merg, sa nu merg?!?
M a "consolat" cu o seara inainte ca nu ma duce pe traseul ala sa ma piarda ca mai are nevoie de mine :))
Daca ar fi sa cuantific, traseul asta cu lanturi mi a parut mult mai usor decat cel cu intrarea in Portalul A...unde apa mi a ajuns pana la brau intr un loc...in pestera, pietrele sub apa sunt mai alunecoase, debitul apei puternic....aproape imi inghetasera picioarele :d

In fine, io ma bucur de fiecare moment si de faptul ca sunt lucruri noi pt mine, ca apar provocari noi in viata, altfel m as plictisi....doar sa stau.

La multi ani, Dora! Racusor sensibil si drag :) sa ti se implineasca toate dorintele, sa ai parte de ce e mai bun pe lume 😙🤗

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 19 Iul 2020, 21:10

Buna seara Dorutza, Raza de soare & Co, sunt aici, sunt aici!😉👍

Draga Dorutza, felicitaaari pt cele 8 zile de abstinenta pt ca asa simt eu ca nu ai sa bei nici in seara asta si ai in minte cind iti vine vre-o idee de a bea, se merita pt 15-30 mim chiar si-o ora, remuscarile de dupa?Parerea de rau si faptul ca niciodata tu nu vei mai atinge acea stare de placere de la inceputuri de acolo si dorinta de a bea ceva mai tare decit bere, acest fapt fiind dovedit stiintific si noi suntem exemplul viu ca asa este...🤔Eu te inteleg si fara sa-mi explici , stiu absolut tot ceea ce traiesti de aceea nu mai sunt curioasa sa beau pt ca din nefericire cunosc toate efectele si raspunsurile...🤔😞Ceea ce as face in locul tau cind imi vin astfel de idei, m-as duce la calculator si as citi aici pe Forum din povestile noastre adevarate si negresit vei gasi vre-o situatie, idee in care sa te regasesti si sa te inspire sa-ti spui STOP...!🤔
Ia uite ce am pt tine in seara asta si sunt sigura ca-ti va placea f tare!🤔Nu este vre-un apropou ci supeeer arta...!Daca eu am putut sa devin abstinenta siguuur si tu poti!🤗

Scuzee, am sters pt ca aparea numele meu atasat , stai sa caut alta!😂😂😘🤗👍

Stai sa-i raspund Razei de soare si apoi caut muzica, Dorutza, care sa-ti placa!😉😘👍

Draga Raza de soare eu nici nu pot minti pt ca la mine se cunoaste imediat cum sunt dupa cum scriu!😂😂😉👍Asadar, nu mai trec prin nimic, dupa cum vezi toata lumea este a mea pt ca am stat si m-am gindit de ce am eu aceste probleme:toata viata fiind controlata eu, acum vreau la rindul meu sa controlez si eu sunt cea care-i fac zile nu prea frumoase uneori jum mele.Totdeauna cineva povesteste cind este suparat din punctul lui de vedere dar oare ce ar spune el daca ar avea voie sa vorbeasca...?🤔Dar nu are voie!😂😂😂🤔 Suntem foarte bine amindoi vsi ar trebui sa pretuiesc asta si nu sa-mi bat joc!Asa cum Dumnezeu este cu noi tot asa si Cel rau incerca sa ne zadarniceasca bucuria si credinta de a trai frumos , in pace si iubire!Eu am mare noroc ca atunci cind gresesc iau un pas inapoi si recunosc, adica cum spunea prietena mea, dupa ce spargi capul cuiva il intrebi daca il doare...😂😂😂🤔😁
Pup cu drag si-o seara frumoasa tuturor!🤗👍

PS Am gasiiit Dorutza, uite si este pt toti cei care se mai lupta cu alcoolul!🍀🤔👍

https://www.youtube.com/watch?v=VzzAeUhvViI
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Aug 2020, 00:55

Pt ca nu am somn, stau si ma intreb mai Forumule, ce-as fi fost eu daca n-ai fi existat?🤔🤕
MULTUMESC, RECUNOSCATOARE MEREU!🙏🍀🤗

https://www.youtube.com/watch?v=CJY813AsVwk

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,02,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde HOPE » 04 Aug 2020, 09:21

Joy, felicitari pentru perseverenta cu care ai stat conectata pe forum!💐
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Aug 2020, 00:30

Briliant...🤔

Imagine

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 13 Aug 2020, 08:05

Joy, daca tu poti avea o parere, pot avea si eu, legat de sinceritatea de pe forum.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Aug 2020, 10:36

Buna Airam si bineinteles ca poti avea o parere asa cum poate avea fiecare , una din frumusetea acestui Forum fiind si asta si eu specific de multe ori ca este doar parerea mea si-i vad pe ceilalti asa cum sunt si eu.
O zi frumoasa si senina tuturor oriunde v-ati afla!🙂👍
Imagine

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 13 Aug 2020, 11:08

Te pup, Joy. Sinceritatea, atât și falsitatea, în boala asta, sunt relative. Nu mai vorbim de omisiune...Stii cate persoane merg la psihoterapeuti și spun că beau doar 2 beri, sau ca nu au niciun fel de problemă conexă cu alcoolismul? Iti spun eu, foarte multe. Si e trist ca o fac pe banii lor. Ce i-ar impiedica sa-si expună și aici problema cum o consideră ei în capusorul lor? Eu asta am simtit, asta am afirmat. Sanatate! 😋

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Aug 2020, 13:07

Buna dimineata Speranta, buna dimineata tuturor!
Nici nu vreau sa ma gindesc de cite ori mi-am inchis si redeschis eu topicuri dar ca si tine, asa am simtit,asa am facut si nu regret nimic
De multe ori nici eu nu am fost inteleasa dar important, zic eu ca m-am mai maturizat si important este cum sunt eu si nu cum ma percep altii ca as fi.
Mi-a placut raspunsul tau f corect a faptului ca nimeni nu este respins de pe acest Forum , alegerea fiind a fiecaruia de a ramine sau nu, de a scrie sau nu.
Am venit sa te invit cu drag sa folosestisti topicul meu ca si cum ar fi al tau si poti scrie absolut ce vrei, cui vrei pt ca eu te inteleg 100%.🤔👍
Pup cu drag si tine aproape!💗

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 27 Aug 2020, 14:05

Te pup, Joy și apreciez. Atat mai zic și chiar închid subiectul. Spunea, Dora, ca își apreciază foarte mult zilele de abstinenta. La rândul meu și eu. M-a deranjat foarte tare afirmația domnului din 2 motive. 1. Chiar fac eforturi disperate pentru aceste zile de abstinenta, chiar am început, de 2 zile, și eu tratament medicamentos, unde eram contra total. Nu vorbesc de antidepresive, ci doar ceva pentru inhibarea poftei. 2. Consider că am fost mai mult decât transparentă în privința consumului meu. De aici și până a afirma ca scriu aproape tot timpul sub influența, e trist. Nu sunt vreun geniu literar, sa-mi gasesc inspirația doar când beau. As vrea eu:). În concluzie, nici ca mai scriu, dacă oricum esti judecat în prealabil. P.S. În spirit de gluma o zic, ca m-am mai "racorit". Noua ne-ar trebui un forum personal. Când ne dăm drumul la gura, să nu comenteze nimeni:))).

Înapoi la “POVESTEA MEA”