021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2020, 22:49

Noapte bună, dar, totusi, am o curiozitate. Ce-ai facut tu, Vbc, în ultimul an, sa-ti menții abstinenta pe ambele planuri?

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 31 Aug 2020, 22:51

Pe ambele planuri? :) care
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2020, 22:59

Oare? :) Spune-mi, doar, ce ai facut sa nu mai bei.

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 31 Aug 2020, 23:09

În primul rand am stat mai aproape de familie, cred ca asta m a ajutat cel mai mult, am redus ieșirile cu prietenii de pahar, am călătorit mai mult ca alte dati, am fost atras și de niste activitati noi ,precum grădinăritul :) lucru de care eram strain total... cat s a putut merge la sala ,sauna și bazin interior, am fost aproape zilnic 1 2h.
Pe plan profesional am fost mai productiv, odata cu opritul bautului, am muncit mai mult, am câștigat mai mult, lucrez în domeniul vânzărilor.
E pur si muove!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 31 Aug 2020, 23:15

Sper sa reușesc sa nu ma înstrăinez de aceste noi deprinderi, eventual sa mai descopăr câteva , eficiente pt q sta departe de alcool.
O seara buna sa ai!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2020, 23:19

Multumesc pentru răspunsul sincer. Asta cu familia, nu prea m-a ajutat. Cu siguranta, ca, poate, nu mi-am format-o pe a mea. Dacă mai raresc și iesirile/conversațiile cu prietenii de pahar, rămân, fix, singura și nu sunt genul care sa vorbesc singura în casa:). Da, gradinaritul vietii:), mi s-a recomandat și mie. Cum ar fi sa ies, în fața blocului, să sap?:)) Cu sportul sunt certata, merg, alert, pe banda și cam atât. Ador apa, înot bine, cred ca aici m-ai nimerit. Eventual, să merg la cursuri să învăț stilul fluture. Tot timpul, mi-am dorit să înot asa.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2020, 23:20

Noapte bună!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 31 Aug 2020, 23:26

Nici eu nu pot sa înot fluture... de grădinărit am parte ca ne am mutat recent la curte, si am zis sa încerc, nu poți sta cu bălării cat casa :)))
înainte la bloc....unde am stat la fel ca și tine nu avem cum sa fac asa ceva, nici timp :)) cu prietenii de pahar mai ies din când în când dimineața la cafea, dar la cafea e cu revenire ... ;) știi ce zic
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2020, 23:33

:)) Da, trebuie să ma mut la curte:)) sau sa-mi gasesc timp să plantez panselute:). Cred ca stiu ce vrei sa zici, dar nu extind.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 01 Sep 2020, 07:43

Speranta, spui ca daca nu m-ai vorbesti cu prietenii de pahar, ramai singura?
Daca vrei sa renunti la baut, e obligatoriu sa renunti pentru inceput la acesti prieteni. Dupa ce o sa te obisnuiesti sa nu m-ai bei, o sa poti sa fii in preajma lor. Trebuie sa-ti schimbi putin viata, sa-ti gasesti altceva de facut in acel timp in care consumai alcool. Acuma stiu ca e un cliseu ca...asa fac eu.. Dupa o vreme nu te mai deranjeaza, stai la masa cu cei care beau, stai la masa cu cei care mananca carne si tu mananci legume..Daca vrei, poti!
Te imbratisez cu drag!
P.S. Si hai inapoi in casuta ta, ai hoinarit destul!

Înapoi la “POVESTEA MEA”