021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna ziua Vizitator123$5,
Si eu ma gandeam la fel in legatura cu necazurile sau doar mi se pare mie pentru ca acum sunt cu mintea limpede, inainte trageam la
masea si treceau toate. Asa aveam impresia pentru ca tot ce nu am facut in anii trecuti trebuie sa fac acuma, daca se mai poate.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Danutza »

Da joy, mare dreptate ai, de asta lupt cat inca sunt ei micuti, m-am trezit la realitate.... Totusi tarziu.. Dar mai bine decat niciodata! Fiica mea o sa fie cea mai bucuroasa sincer sa ma vada abstinenta
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Danutza »

O . nu ziceam nimic, m-am simtit singura inca dinainte sa intru pe site :(
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Vizitator123$5 ai dreptate in legatura cu copilaria, adolescenta in cazul meu, presarata cu betiile si scandalurile tatalui m-am maturizat mai repede fortat de imprejurari, desi unele persoane credeau si mai cred ca nu m-am maturizat, mi-am continuat studiile, la un moment dat am si plecat de acasa pentru ca nu se mai putea trai.
Si acuma cand merg acasa si discut cu tatal meu care bea in continuare, am un sentiment de nervozitate, de agitatie (vorba cuiva daca a-r putea l-ar dezgropa pe tatal sau si l-ar lua la palme),adica i-mi aduc aminte de perioada acea cand aveam o singura pretentie: sa am liniste.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Danutza »

La aia m-am.gandit si eu, niciodata nu am crezut ca de fapt ajung sa fiu in monstru pentru copiii mei, ei ma iubesc, m-am ferit cat am putut de ei.. Dar .. De aia ma bucur ca am gasit in sfarsit solutia problemei mele
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Pai unde este mesajul tau Vizitator123$5? Am promis sa raspund. ............?? Nu mai tin minte exact cuvintele din mesajul scris, dar vroiam sa stii ca le-am apreciat. Pe cine ai deranjat oare? Pe mine nu, cu siguranta. Erau cateva idei extrem de interesante si care ma priveau direct. De ce le-ai sters Vizitator123$5? Ei bine.. sa stii ceva. Sub nici o forma nu vreau sa te schimbi! Mie imi place franchetea ta, asta inseamna sa nu minti omul, sa nu-l amagesti, sa-l salvezi de fapt. Un prieten adevarat iti va spune mereu adevarul, iar tu faci asta Vizitator123$5. Mereu. Cu orice risc asumat. Eu te apreciez enorm tocmai pentru aceste calitati. Tu esti adevaratul mesager al abstinentei pe acest forum. Unul care nu oboseste nicicand sa ajute. Asta spune mult despre sufletul tau. Asa incat, te rog sa nu ezita sa scrii adevarul mereu. Eu personal, te voi aprecia intotdeauna! Te pup cu mult drag si iti multumesc pentru tot ce faci aici, pe forum!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna dimineta,
Frumoasa melodia, ce o mai ascultam in vremurile bahice, acuma suna mai frumos, mai clar!
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Iliuta , imi pare rau de ce ai patit cu piciorul .
Oricum , atat cred ca mai merge bine in Italia , sanatatea , si eu am fost operat la genunchi si nu m-a costat nici un euro , absolut nimic , mama mea la fel a avut o interventie chirurgicala si ne gandeam cat ne-ar fi costat pe noi doar plicurile la noi in țara , de la infirmier , anestezist, femeie de serviciu etc. Sigur merita mai mult decat primesc , dar oricum sistemul este depasit .
O zi frumoasa Iliuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna seara Vizitator123$5,
Bine ai specificat in topicul lui Colica:,, Dumnezeu lucreaza prin oameni", in cazul meu daca nu era o persoana care sa mi ofere ajutorul neconditionat cred ca eram internat pe la psihiatrie, fara serviciu, cu economiile cheltui te, poate mort din cauza alcoolului.
Eu stiam de ani de zile ca am o problema cu alcoolul dar nu am putut de unul singur. Anul trecut pe vremea asta eram pulbere, nici nu mi aduc aminte cand a trecut vara apoi a venit iarna.
Multumesc lui Dumnezeu ca sunt treaz.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Buna draga Vizitator123$5.
Ti-ai gasit un foarte bun calmant in situatiile de stres vad eu: muzica! De curand, mi-am gasit si eu unul: natura.
Nu fi suparata pentru factura primita. Vei reusi cumva sa rezolvi pozitiv aceasta situatie neplacuta. Important este ca esti sanatoasa. Dar sa stii ca sanatatea se mentine si prin preventie. Pune papuceii data viitoare cand mai alergi.
Te pup si eu cu drag si ai grija de tine! 😙
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Încuiat