021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Ok! 👍
O zi frumoasă îți doresc și eu!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Dragă, Prietenă
Frumos gestul tău. Accept scuzele însă nu mi s-a stricat zenul.Este ok.
Inainte de a da "trimite" "send" , eu mai citesc încă odată ce am scris și deși nu observ întotdeauna greșelile de mele de gramatică, sau de editare a text mai studiez daca este ok ce trimit.
Si chiar îmi este de folos ce e su scris fondatorii AA și anume că (citez😃 cu aproximație) "când momeala devine ispititoare este bine sa facem un pas înapoi înainte de a spune, scrie, sau a face ceva regretabil..." Pasul 10
Și despre seninătate Big book😅care a fost scrisă de doi americani...alcoolici, Bill W și Dr. Bob ,deci în cartea de care pomeneam mai sus și care a apărut în anul 1939 scrie (citez😃iar din memorie) " ajunși în acest stadiu al dezvoltării noastre ... încetăm să ne razboim cu toți și cu toate, inclusiv cu alcoolul. Ispita, dacă apare ne dăm la po parte va din cauza unei flăcări, tot ceea ce avem este o grațiere zilnică atâta timp cât ne menținem într-o formă spirituală bună " Am încheiat citatul aproximativ din memorie.
Că o gluma mai... serioasă ,nu țin minte cu exactitate ce am făcut ieri 😄😌dar țin minte ce mă ajută să fiu abstinent in fiecare zi .

De ce m-am străduit să țin minte astea? Pentru că pe mine chiar mă ajută.
Decât să am dreptate mai bine sa liniște.
Cu plăcere am scris ce am
... scris și nu că sa dau mare și să stai drepți.😄
O zi frumoasă și pe mai departe să ai! 👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Doamnelor
Frumos gestul tău, Vizitator123$5, de a îi aduce soțului tău cafeaua la pat.
Acum 13 ani ficatul meu se întreba speriat"-Oare azi cu ce mai mă otrăvește?" Este doar o gluma și trebuie neapărat tratată ca atare.
Dimineața devreme întâi mănânc 2,3,4, felii de pâine prăjită făcute sandwich cu cașcaval, brânză sau unse cu unt și miere ori dulceață de casă și apoi îmi beau cafeaua. Mai nou mă uit la "Seinfeld"cât apuc să văd până îmi beau cana de cafea la filtru.
Mă străduiesc să nu fac zgomot pentru că"toată lumea" doarme in apartament dar și in bloc.
O zi frumoasă vă doresc?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5, tocmai am trecut prin o vară în care am renovat apartamentul și schimbat electrocasnicele.
Eram eu , soția și fiul cel mic care avea"drept de vot" 55 la sută 😄 pentru că el a contribuit mai mult ca noi cu bani.
Mi-au trebuit multă răbdare, diplomație, și argumente clare că să achiziționăm materiale, sau obiecte sanitare, electrice, electrocasnice de calitate și cu raport bun preț\calitate. Nu odată nu au fost de acord dar am obținut amânări și i-am pus sa studieze fiecare propunere a mea în comparație cu alegerile lor și invers.
Adică și eu studiam propunerile lor și multe am achiziționat din oferta lor Adică a ceea ce alegeau soția cu fiul.
Nimeni nu este infailibil și atoateștiutor.
Deci, răbdare, diplomație, iubire .
Ce vrei ? Dreptate sau liniste!?
Ultima oară modificat 19 Noi 2020, 15:04 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Multumesc ,Vizitator123$5 !
Seara frumoasa si noapte buna va urez si eu !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Daca tot traim hai sa mai si glumim !
Tare plina de intelesuri postarea ta , Vizitator123$5 ! 😜
Vizitator123$5 scrie:.
Uite asa de al naibii eu postez aici o postare mai intelepta si plina de psihologie
..
O zi frumoasa sa avem cu totii !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Hello, Vizitator123$5 !
🙂
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

Buna Vizitator123$5!
Ai pățit ceva? Dc vrei sa inchizi topicul? :|
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Nu, nu, nu! De ce vrei sa-ti inchizi forumul Vizitator123$5?? Am un sentiment straniu. Simt ca am gresit cu ceva. Altfel tu intotdeauna raspundeai mesajelor.

De ce crezi ca ai risipit energie degeaba? De unde stii? Nici vorba, in ultima vreme ai spus lucrurilor pe nume si ai ajutat enorm. Ca intotdeauna! Daca am gresit cu ceva, iti cer iertare! Te rog nu fi suparata pe mine si mai ales nu fi suparata pe forum! Te rog, Vizitator123$5!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Ai dreptate draga mea prietena. Energia trebuie conservata, nu risipita. Te inteleg perfect cand spui asta. A reactiona natural e cel mai sanatos lucru, iar regretele vin uneori la pachet. Dar nu este cazul aici, iti spun. Cu totii avem dreptul la opinii personale, bune sau rele sunt ale noastre!
Iti urez inca de acum sanatate maxima! Sa ai incredere ca vei fi bine, orice-ar fi!
Te pup, te imbratisez si iti sunt aproape!

PS special: Te rog sa te razgandesti, te rog sa nu inchizi topicul!

🤗😙😘😍
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Încuiat