021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

Sper sa reușesc sa nu ma înstrăinez de aceste noi deprinderi, eventual sa mai descopăr câteva , eficiente pt q sta departe de alcool.
O seara buna sa ai!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Vbc »

Nici eu nu pot sa înot fluture... de grădinărit am parte ca ne am mutat recent la curte, si am zis sa încerc, nu poți sta cu bălării cat casa :)))
înainte la bloc....unde am stat la fel ca și tine nu avem cum sa fac asa ceva, nici timp :)) cu prietenii de pahar mai ies din când în când dimineața la cafea, dar la cafea e cu revenire ... ;) știi ce zic
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Airam »

Speranta, spui ca daca nu m-ai vorbesti cu prietenii de pahar, ramai singura?
Daca vrei sa renunti la baut, e obligatoriu sa renunti pentru inceput la acesti prieteni. Dupa ce o sa te obisnuiesti sa nu m-ai bei, o sa poti sa fii in preajma lor. Trebuie sa-ti schimbi putin viata, sa-ti gasesti altceva de facut in acel timp in care consumai alcool. Acuma stiu ca e un cliseu ca...asa fac eu.. Dupa o vreme nu te mai deranjeaza, stai la masa cu cei care beau, stai la masa cu cei care mananca carne si tu mananci legume..Daca vrei, poti!
Te imbratisez cu drag!
P.S. Si hai inapoi in casuta ta, ai hoinarit destul!
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de seagull »

Usersters123 scrie:Buna seara. Am trecut să va salut. Salut:)!. Vad ca avem prospaturi:). Curaj, pescarus, toți am trecut/trecem prin asta. Scuza-mi umorul, dar e mai mișto cu el, decât fără.
Buna, Speranta, buna dimineata tuturor! Umorul nu se scuza , se intelege...sau nu:). Ma gadila placut termenul tau "prospatura" mi se pare plin de conotatii pozitive.:) Totusi, cea mai importanta astazi e ca ieri nu am baut. Si acum in dimineata asta insorita , sunt fresh si incarcat pozitiv (sau asa imi spun eu mie) pt ce va veni.
Zi frumoasa sa aveti!:)
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Airam »

Felicitari pentru ziua de ieri. E minunat sa te trezesti cu mintea limpede.
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de seagull »

Multumesc, asa este. E si mai minunata ca sa zic asa starea de bine cu mine si un pic de crestere a stimei de mine:)
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de seagull »

Da , inteleg ce zici si chiar ma gandeam si eu la asta. Totusi, cred ca marele castig de aici e ideea ca se poate(nu ma imbat cu apa rece, e doar o zi pana la urma) dar chestia asta mi se pare importanta, imi da incredere ca sa zic asa.
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de seagull »

Poate parea cliseu , dar cred ca binele vine din sau dupa rau. Intotdeauna. Eu sincer te invidiez, trei luni...wow!
Zi frumoasa , senina, cum vrei tu si tie:)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
Mă bucur că îl sufocăm pe "ILIUȚĂ"😄
Felicitări Pescăruș pentru prima zi de abstinență din toate cele care urmează să vină. 👍
"In camere" (sălile de ședința AA) la întrebarea "-Ce trebuie să fac să am abstinența continuă?" se raspunde cu umor :
"- Să nu bei AZI și să nu mori!"
Cei vechi știu că : "...A trebuit sa depasim problema bautului ca sa ramanem in viata.Dar oricine a cunoscut personalitatea alcoolicului *la prima mana*, nemijlocit, stie ca nici un *betiv* adevarat nu se opreste definitive din baut fara a se supune unei profunde schimbari...Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de seagull »

Multumesc mult Tudor! Ma motiveaza foarte mult ce scrieti, am inceput si eu exercitii de introspectie, ma simt oarecum increzator:) Sper sa nu te superi prea tare Iliuta, deocamdata parca imi vine mai usor sa comunic aici, asa. :) Multumesc!
Încuiat